Monachium to największe miasto Bawarii, doskonale znane z odbywającego się to Oktoberfestu oraz klubu piłkarskiego Bayern Monachium. Na zwiedzanie stolicy Bawarii trzeba przeznaczyć kilka dni, bowiem znajdziemy tu mnóstwo interesujących zabytków, muzeów, kościołów oraz atrakcji dla rodzin z dziećmi. Monachium jest także jednym z największych węzłów kolejowych w Niemczech. Pociągi dalekobieżne i międzynarodowe kursują do największych miast w sąsiednich krajach, a także we Włoszech i na Węgrzech. W ciągu kilku godzin dojedziemy do największych niemieckich miast, można także skorzystać z pociągów nocnych na przykład do Lublany i Zagrzebie.
W artykule krótko opisałem propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Monachium, przy czym uwzględniłem tylko miejsca, do których dojedziemy ze stolicy Bawarii pociągami regionalnymi w około dwie godziny w jedną stronę. Lista nie jest kompletna, ale możliwości wycieczek jest tak dużo, że szczegółowe opracowanie zajęłoby mi około pięciu dni.
Pociągiem z Monachium – Kierunek Pasawa
Freising – jedno z najstarszych bawarskich miast położone kilkanaście kilometrów od Monachium. Miasto liczące około 50 tysięcy mieszkańców może się pochwalić niedużym Starym Miastem. Warto zobaczyć bogato zdobioną katedrę (1159-1205) na Wzgórzu Katedralnym, na które można wjechać koleją linowo-terenową. Na południowo-zachodnim krańcu Starego Miasta w budynku dawnego klasztoru Benedyktynów mieści się browar Weihenstephan, najstarszy browar na świecie, założony w 1040 roku. Można zobaczyć Muzeum Miejskie (Stadtmuseum Freising) oraz makietę średniowiecznego Freising przy Rynku Głównym (Marktplatz).
Moosburg (fakultatywnie) – miłośnicy architektury sakralnej powinni zwiedzić kościół St Castulus z początku XIII wieku. Wnętrze świątyni zdobi 14-metrowy mariacki ołtarz główny z 1514 roku. Małe, kameralne centrum.
Landshut – w średniowieczu główny ośrodek władzy książąt Dolnej Bawarii. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. W centrum na tle zabudowy wyróżniają się ratusz oraz pierwszy renesansowy pałac w Niemczech wzorowany na jednym z pałaców we włoskej Mantui. Średniowieczny kościół św. Marcina (1385-1500) posiada najwyższą w Bawarii wieżę kościelną wznoszącą się na wysokość 130 metrów. Nad miastem góruje zamek Trausnitz ze średniowiecznym donżonem oraz renesansowym pałacem z połowy XVI wieku. Odległość z dworca kolejowego do ładnego centrum miasta wynosi półtora kilometra.
Plattling (fakultatywnie) – węzeł kolejowy. Na stacji można się przesiąść na pociągi odjeżdżające do Bayerisch Eisenstein, gdzie znajduje się dworzec kolejowy przedzielony granicą czesko-niemiecką i niewielkie muzeum kolejnictwa. Linia Plattling – Bayerisch Eisenstein jest malownicza, w sezonie letnim można się przejechać pociągiem retro. W samym Plattling na uwagę zasługuje jedynie kościół św. Jakuba.
Osterhofen (fakultatywnie) – w centrum miasteczka usytuowana jest pięknie zdobiona barokowa bazylika Asam z zachwycającymi malowidłami sufitowymi.
Pasawa – miasto położone w rozwidleniu Dunaju i rzeki Inni, kilkakrotnie zalewane przez powódź. Historia miasta sięga czasów rzymskich. Część zabytków została zniszczona podczas pożarów w XVII wieku, mimo to śródmieście znane jest z cennych budowli barokowych. Najważniejsze zabytki Pasawy to katedra św. Stefana uważana za arcydzieło włoskiego baroku, Stary Ratusz powstały z połączenia ośmiu domów z neogotycką wieżą, Glasscherben willa z elewacją ze zdobieniami z potłuczonego szkła, czy stojąca nad brzegiem Dunaju wieża Schaiblingsturm z 1481 roku z niewielkim fragmentem zachowanych murów miejskich. Nad miastem góruje wzniesiona na stromym skalnym wzniesieniu twierdza Veste Oberhaus. W twierdzy mieści się obecnie schronisko młodzieżowe, muzeum i restauracja, a ze wzgórza rozpościera się piękny widok na panoramę miasta. W Pasawie zaczyna się ścieżka rowerowa do Wiednia, można też wykupić rejs promem po Dunaju.

Pasawa
Kierunek Garmisch-Partenkirchen
Malownicza linia kolejowa przez górskie miejscowości i ośrodki narciarskie. Z okien pociągów widać Alpy. Z Garmisch-Partenkirchen można kontynuować podróż pociągiem do Innsbrucka
Tutzing (fakultatywnie) – miasteczko nad jeziorem Starnberger See. Można przyjechać pospacerować nad jeziorem i popatrzeć na Alpy widoczne z daleka, w sezonie także popływać.
Murnau am Staffelsee (fakultatywnie) – małe miasteczko u podnóża Alp z centrum składającym się właściwie z dwóch ulic zabudowanych zadbanymi, kolorowymi kamieniczkami. Kilka kilometrów od miasta leży duże jezioro Staffelsee z trasami spacerowymi wokół zbiornika wodnego.
Garmisch-Partenkirchen – jeden z najsłynniejszych niemieckich ośrodków narciarskich, znany również z rozgrywanych na tutejszej skoczni narciarskiej zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W centrum kurortu zachwycają kolorowe domy z malowidłami na elewacjach. Z zabytków należy wymienić kościół św. Marcina z XIII wieku, rozbudowany w XV wieku z zachowanymi gotyckimi malowidłami oraz sieciowym sklepieniem z 1446 roku. Liczne szlaki turystyczne i trasy narciarskie w okolicy. Warto zwiedzić nieduże Museum Werdenfels poświęcone historii miasta i jego mieszkańców.
Kierunek Füssen
Füssen – ważny ośrodek handlowy w średniowieczu. Czasy świetności widać po kolorowych kamienicach przy Reichenstrasse i zabytkowych kościołach. Nad centrum miasta góruje zamek (Hohes Schloss), dawna letnia rezydencja biskupów augsburskich. Na jego zewnętrznych ścianach można podziwiać piękne malowidła, część zamku dostępna jest dla zwiedzających, w drugiej części mieści się Urząd Skarbowy. Innym ważnym zabytkiem jest potężny klasztor św. Magnusa z początku XVIII wieku. Zachowały się fragmenty obwarowań miejskich z pięcioma basztami oraz wieżą Sebastiantor. Z kładki nad rzeką Lech na obrzeżach miasta widać nieduży wodospad. Kilka kilometrów od Füssen znajduje się oblegany przez turystów słynny zamek Neuschwanstein. Warto zobaczyć interesujący romantyczny zamek Hohenschwangau oraz pospacerować ścieżkami nad jeziorem Schwansee. Blisko miasta zlokalizowane jest Jezioro Alpsee, jedno z najczystszych niemieckich jezior, w pobliżu na turystów czeka Muzeum Królów Bawarskich.
Kierunek Ulm
Augsburg – trzecie pod względem wielkości miasto Bawarii położone nad rzeką Lech. Najważniejsze zabytki w śródmieściu to ratus z lat 1615-1616 uważany za perłę niemieckiego manieryzmu, katedrę Najświętszej Marii Panny, która jest najstarszym zabytkiem miasta, zbudowany na wzór włoski w latach 1512-1515 Pałac Fuggerów, arsenał z manierystyczną fasadą i pokarmelitański kościół św. Anny z kaplicą grobową Fuggerów. Kościół św. Anny jest najstarszą budowlą renesansową w Niemczech. Zachowało się pięć bram miejskich, warto także zobaczyć osiedle Fuggerei dla ubogich z XVI wieku. W dawnym kościele romańskim mieści się Muzeum Romańskie (Römisches Museum), turystów mogą zainteresować również Muzeum Maksymiliana ze zbiorem artefaktów z historii miasta, w tym dawnych fontann, Muzeum Żydów Szwabii, Muzeum Włókiennictwa i Przemysłu, Muzeum Rodzin Fuggerów i Welserów (Fugger and Welser Erlebnismuseum), a miłośnicy kolei powinni odwiedzić położone poza centrum Muzeum Kolejnictwa. Dla rodzin z dziećmi polecane jest Muzeum Przyrodnicze.
Günzburg (fakultatywnie) – dwudziestotysięczne miasteczko z ładnym centrum. Na obrzeżach park rozrywki Legoland Deutschland (5 km od dworca kolejowego)
Leipheim (fakultatywnie) – 3 kilometry od stacji kolejowej znajduje się prowadzone przez wolontariuszy Fliegerhorstmuseum Leipheim w dawnej lotniczej bazie wojskowej. Wśród eksponatów zobaczymy między innymi śmigłowce i pojazdy wojskowe.
Ulm – miasto zniszczone w 85 procentach podczas nalotów w 1944 i 1945 roku. Symbolem miasta jest katedra Ulmer Münster. To pięcionawowa bazylika wzniesiona w latach 1377-1543 z najwyższą na świecie wieżą kościelną (161,35 m). Inne zabytki Ulm to gotycko-renesansowy ratusz, zachowane szachulcowe domy w dzielnicy rybackiej Fischerviertel, dwór Reichenauer Hof z lat 1370-1535 i Teatr Miejski z 1641 roku. Placówki muzealne w mieście to Muzeum Ulm z wystawami podzielonymi na historię miasta oraz sztukę nowoczesną, Muzeum Dolnej Szwabii, Muzeum Chleba i Sztuki oraz Muzeum Przyrody.

Augsburg
Kierunek Ratyzbona
Ratyzbona – w średniowieczu najprężniej rozwijający się ośrodek handlowy i kulturowy Niemiec Południowych. Miasto wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bardzo ładne centrum miasta, gdzie można zobaczyć gotycką atedrę św. Piotra (Dom St. Peter lub Regensburger Dom), Kamienny Most (Steinerne Brücke) o długości 310 metrów z lat 1135-1146 na Dunaju, Stary Ratusz z XV wieku z okazałą Salą Obrad, bazylikę Narodzenia Matki Bożej oraz interesujące muzea: Muzeum Historii Ratyzbony, Dom Historii Bawarii, Muzeum Nauk Przyrodniczych, Muzeum Żeglugi na Dunaju, czy Muzeum Golfa.

Ratyzbona
Kierunek Lindau i Bregencja
Memmingen (fakultatywnie) – miasto liczące niecałe 50 tysięcy mieszkańców. Zachowały się fragmenty dawnych murów miejskich i 4 bramy miejskie, warto zobaczyć piękne barokowe wnętrze kościoła św. Krzyża i pospacerować wzdłuż ulicy nad strugą miejską (Stadtbach). Panoramę miasta można podziwiać z wieży kościoła św. Marcina. Historię miasta prezentuje Muzeum Miejskie. W klasztorze Anonitów działają dwa niewielkie muzea: Muzeum Antonitów oraz Muzeum Bernharda Strigela – miejscowego malarza.
Lindau – moim zdaniem jedno z najpiękniejszych niemieckich miast, malowniczo położone nad Jeziorem Bodeńskim. Doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę i spacer po zadbanym, urokliwym centrum. W południowej części Starego Miasta znajduje się port i stara latarnia z XIII wieku. Na pobliskim molo stoi nowa latarnia. Na tle zabudowy wyróżnia się gotycko-renesansowy Stary Ratusz (1422-1436) z fasadą zdobioną freskami. Wzdłuż wybrzeża ciągną się trasy spacerowe.
Bregencja (Austria) – z Lindau można podjechać pociągiem do Bregencji, również położonej nad Jeziorem Bodeńskim. Miasto nie jest szczególnie piękne, natomiast można spokojnie pospacerować po promenadzie nad jeziorem oraz zobaczyć ogromny teatr nad Jeziorem Bodeńskim. Warto wjechać koleją linową na górę Pfänder, skąd rozpościerają się piękne widoki na jezioro i okolicę. Polaków powinna zainteresować Willa Raczyńskich. W okolicy liczne szlaki turystyczne.

Lindau
Kierunek Norymberga
Norymberga – drugie pod względem wielkości miasto Bawarii położone nad rzeką Pegnitz. Zabytkowe centrum miasta zniszczone podczas alianckich bombardowań w 1944 i 1945 roku zostało odbudowane i należy do najpiękniejszych w Niemczech. Z licznych zabytków należy wymienić kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) z wnętrzem bogato dekorowanym rzeźbami i gotyckim ołtarzem z 1445 roku, ratusz, gotycki kościół św. Wawrzyńca, Szpital św. Ducha (Heilig-Geist-Spital), którego część została zbudowana nad rzeką, nieliczne ocalałe domy mieszczańskie.
Nad miastem góruje zamek składający się zamku trzech budowli: cesarskiego (Kaiserburg) zamku burgrabiego (Burggrafenburg) i zamku miejskiego (Stadtburg). W Norymberdze działają liczne muzea, między innymi Muzeum Sztuki i Kultury Germańskiej (Germanische Nationalmuseum) z cennymi dziełami malarskimi, rzeźbiarskimi oraz unikatową kolekcją rzemiosła artystycznego. Miłośnicy kolei obowiązkowo powinni odwiedzić największe w Niemczech Muzeum Kolejnictwa. Dla rodzin z dziećmi można polecić ogród zoologiczny ze ścieżką w koronach drzew.
Kierunek Salzburg
Bad Endorf (fakultatywnie) – w miejscowości znajdują się słynne termy, popularne wśród mieszkańców Bawarii i turystów.
Prien a Chiemsee – jedna z dwóch stacji obsługujących największe jezioro Bawarii. Miejscowość turystyczna. W sezonie kursuje kolej wąskotorowa łącząca Prien ze Stock nad samym brzegiem jeziora (długość trasy 2 km). Pociągi zestawione są z parowozu lub lokmotowy spalinowej i wagonów retro.
Freilassing (fakultatywnie) – miłośnicy kolei mogą odwiedzić małe muzeum Świat Lokomotyw (Lokwelt) utworzone w dawnej lokomotywowni.
Salzburg – jedno z największych austriackich miast, kojarzone z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Zabytkowa część miasta położona jest około 15 minut piechotą od dworca kolejowego. Zwarta, Barokowa zabudowa śródmieścia zachwyca turystów z całego świata.
Najważniejszym zabytkiem jest katedra z XVII wieku. W środku można podziwiać piękne organy, zdobienia oraz ołtarz główny. Zachowała się chrzcielnica z 1311 roku. Wytyczono także szlak zwiedzania miasta śladami Mozarta.
Nad Starym Miastem góruje twierdza Hohensalzburg, do której można dostać się pieszo lub koleją linowo-terenową. Z muzeów należy polecić Muzeum Salzburga, Dom Rodzinny Mozarta, Rezydencję Mozarta oraz Dom Przyrody. Kilka kilometrów od centrum położony jest skansen z kolejką wąskotorową.

Panorama Salzburga o wczesnym poranku
Kierunek Oberstdorf
Kempten – siedemdziesięciotysięczne miasto z ładnym centrum i historią liczącą dwa tysiące lat. Najładniejsze budynki śródmieścia znajdują się przy Placu Ratuszowym (Rathausplatz), wśród nich wyróżnia się ratusz z 1474 r. Wyróżnia się także Londoner Hof z rokokową elewacją z 1764 roku. Najcenniejszy zabytek sakralny to kościół św. Wawrzyńca – trójnawowa bazylika z emporami położona w północno-zachodniej części miasta. Czasy rzymskie przypominają Park Archeologiczny Cambodunum oraz termy rzymskie. W wieży strażniczej działa małe Muzeum Zamków Regionu Allgäu, w zabytkowej rezydencju braci Zummstein utworzono Muzeum Kempten.
Oberstdorf – jeden z najpopularniejszych niemieckich ośrodków narciarskich położony w dolinie rzeki Iller. W pobliżu znajduje się skocznia narciarska, na której rozpoczyna się Turniej Czterech Skoczni. Znakomity punkt wypadowy do pieszych wędrówek po górach. Niemal wszystkie zabytki zostały zniszczone przez pożar w 1865 roku. W Muzeum Krajoznawczym (Heimatmuseum) można poznać historię regionu.
Powiązane artykuły:
Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów
-> WSPARCIE STRONY<—
Stworzenie i aktualizacja takiego artykułu to wiele godzin pracy. Jeśli informacje okażą się przydatne w planowaniu podróży, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną, co umożliwi mi utrzymanie i rozwój strony, a także da mi motywację do pracy nad portalem utrzymującym się tylko z dobrowolnych datków czytelników.

Monachium