Kolej na Podróż

Pociągiem ze Szczecinka – 20 miejsc na wycieczkę jednodniową

Szczecinek to węzeł kolejowy i dobra baza wypadowa do wycieczek koleją. Pociągiem ze Szczecinka dojedziemy do interesujących miejsc w kilku województwach, aczkolwiek na niektórych liniach rozkład jazdy pozostawia wiele do życzenia. W artykule uwzględniłem propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem ze Szczecinka do miejsc, dokąd dojazd pociągiem ze Szczecinka zajmuje dwie, ewentualnie dwie i pół godziny w jedną stronę, jeśli podróżujemy pociągami regionalnymi.

Pociągiem ze Szczecinka – spis treści

1. Kierunek Poznań
2. Kierunek Kołobrzeg i Koszalin
3. Kierunek Słupsk
4. Kierunek Chojnice
5. Kierunek Bydgoszcz przez Piłę

1. Kierunek Poznań

Teoretycznie, zgodnie z ramami czasowymi dla artykułu, możliwe jest zaplanowanie wycieczki jednodniowej ze Szczecinka do Poznania. To prawie 3 godziny w jedną stronę, więc na zwiedzanie nie ma wiele czasu, ale na spacer po centrum w zupełności wystarczy. Po drodze przejeżdżamy przez Piłę – inny ważny węzeł kolejowy.

Okonek – w gminie znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych regionu – wrzosowiska na dawnym poligonie Armii Czerwonej. Po likwidacji poligonu utworzono w jego miejscu rezerwat przyrody o powierzchni 204 ha. Dostępny jest punkt obserwacyjny.

Piła (fakultatywnie) – miasto zniszczone niemal w całości podczas drugiej wojny światowej. Dominuje zabudowa z wielkiej płyty, mimo to znajdzie się kilka miejsc wartych polecenia, jak chociażby zabytkowy dworzec kolejowy o ciekawej historii i architekturze, Muzeum Stanisława Staszica, Muzeum Okręgowe w willi z drugiej połowy XIX wieku z ciekawą wystawą przedstawiającą dzieje miasta. Dobre recenzje zbierają parki miejskie – jeden na wyspie Gardolince, drugi należy do najstarszych parków publicznych w Wielkopolsce (został założony w 1896 roku). Na peryferiach miasta można zobaczyć rezerwat przyrody „Kuźniki” oraz Pilskie Muzeum Wojskowe.

Golęczewo – niepozorna wieś, zbudowana jako dawna pruska wieś wzorcowa. Zabudowa nawiązuje do różnych niemieckich landów, bowiem Golęczewo miało pełnić funkcję samowystarczalnej enklawy niemieckiej ludności w polskiej społeczności. Jak piszą turyści, miejsce warte odwiedzenia.

Chodzież (fakultatywnie) – interesująca miejscowość z ładnym rynkiem i Domami Tkaczy. Zachowało się trochę zabytkowych kamienic, aczkolwiek trudno uwierzyć, że pozwolono na upadek zakładów ceramiki, które mogłyby być atrakcją turystyczną. Tak co najwyżej można zobaczyć produkty w Izbie Pamięci przy Bibliotece Publicznej. Chodzież to popularne miejsce wypoczynku nad jeziorem w sezonie letnim. Miejsce ciekawe, jednak ceny noclegów z kosmosu.

Poznań – stolica województwa wielkopolskiego z wieloma interesującymi atrakcjami. Dworzec Poznań Główny położony jest blisko centrum miasta i największych atrakcji. Program zwiedzania w jeden dzień to spacer obejmuje przejście z dworca głównego do rynku (w jedną stronę przez dworzec autobusowy, w drugą przez ul. św. Marcin; po drodze spacer po Starym Browarze), zwiedzanie bazyliki kolegiackiej przy rynku z pięknymi wnętrzami, następnie wizytę na Ostrowie Tumskim (katedra + słynny mural 3D na Śródce), ewentualnie spacer nad Jeziorem Maltańskim, a w sezonie przejazd kolejką wąskotorową Maltanka obsługiwaną przez MPK Poznań.

Jeśli starczy czasu, można wybrać któreś z licznych muzeów w centrum miasta. Obecnie najpopularniejszym muzeum jest Brama Poznania ze zbiorami archeologicznymi, wśród młodzieży dużą popularnością cieszy się Centrum Szyfrów Enigma przy ul. św. Marcin, dorośli mogą wybrać z licznych oddziałów Muzeum Narodowego w centrum Poznania, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Poznań Rynek

Rynek w Poznaniu (dreamstime.com)

2. Kierunek Kołobrzeg i Koszalin

Szczecinek leży mniej więcej w połowie trasy kolejowej z Poznania do Kołobrzegu. Nie dziwi więc, że dużo osób wybiera się w podróż pociągiem w tamtym kierunku, a pociągi często bywają zatłoczone. Możemy jechać bezpośrednio do Kołobrzegu przez Karlino lub do Koszalina – czasami z przesiadką w Białogardzie, czasami bez przesiadki.

Tychowo (fakultatywnie) – miejscowość znana z ogromnego głazu narzutowego, znajdującego się przy kościele parafialnym. Obwód głazu to 44 metry, długość 14 metrów i wysokość 4 metry. Jak twierdzą badacze, głaz „Trygław” był dawniej miejscem kultu pogańskiego.

Podborsko (fakultatywnie) – kilka kilometrów od przystanku kolejowego (4-6 km w zależności od trasy) znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Zimnej Wojny. Propozycja dla podróżujących z rowerami lub osób, których nie zraża konieczność długiego spaceru.

Białogard (fakultatywnie) – przeciętne miasteczko z dworcem kolejowym o konstrukcji szachulcowej i niewielkim centrum, gdzie zobaczymy między innymi fragment dawnych murów miejskich, gotycki kościół Narodzenia NMP z początku XIV wieku, Bramę Wysoką, zabytkowe spichlerze i kamieniczki. W miejskiej bibliotece działa Izba Tradycji Regionalnej.

Kołobrzeg – popularne miasto wypoczynkowe. Pomimo zniszczeń z 1945 roku miejsce warte odwiedzenia za sprawą interesujących muzeów. Z obiektów architektonicznych godna uwagi jest latarnia morska o wysokości 26 metrów przy porcie, odbudowana po wojnie Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, XVII-wieczny spichlerz, gotycka Baszta Prochowa z XIV i ratusz. Historię miasta poznamy w dwóch muzeach: prowadzonym przez pasjonatów Muzeum Kołobrzeskim „Patria Colbergiensis” oraz w Muzeum Miasta Kołobrzeg. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Oręża Polskiego – oddział Muzeum Miasta Kołobrzeg.

Koszalin – dawne miasto wojewódzkie, w znacznym stopniu zniszczone w 1945 roku. Najważniejszy zabytek Koszalina to katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV w. Zawieruchę wojenną przetrwały dwie średniowieczne kamieniczki. Warto zobaczyć Muzeum w Koszalinie mieszczące się w budynku z 1890 roku oraz Muzeum Obrony Przeciwlotniczej – oddział Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Kolejną atrakcją jest Góra Chełmska – dawniej miejsce kultu pogańskiego, następnie miejsce pielgrzymek z sanktuarium Matki Boskiej. Na szczycie wzgórza wznosi się wieża widokowa. W sezonie, w weekendy, miłośnicy kolei powinni przejechać się Koszalińską Koleją Wąskotorową.

W lipcu i sierpniu ożywa samorządowa linia kolejowa z Koszalina do Mielna. Mielno to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów i jedna z imprezowych stolic Polski. Oprócz plaż natrafimy na zabytkowe wille.

Kołobrzeg

Bocznica kolejowa do portu w Kołobrzegu (fot. dreamstime.com)

3. Pociągiem ze Szczecinka – kierunek Słupsk

Pociągiem ze Szczecinka możemy też wybrać się w podróż do Słupska, ewentualnie do Ustki i Darłowa z przesiadką w Słupsku. Rozkład jazdy pociągów na trasie Szczecinek Słupsk nie sprzyja planowaniu podróży, po drodze nie ma też interesujących miast.

Słupsk – średniej wielkości miasto, którego symbolem jest ratusz, gdzie wewnątrz zwracają uwagę witraże i malowidła poświęcone historii miasta. W Zamku Książąt Pomorskich z XVI wieku mieści si Muzeum Pomorza Środkowego, znane z bogatej kolekcji dzieł Witkacego. Częścią kompleksu zamkowego jest Brama Młyńska oraz spichlerz. Zachowały się fragmenty murów obronnych z bramami miejskimi.

Niedawno przywrócono całoroczne połączenie kolejowe Słupska z Ustką. Ustka to popularna miejscowość wypoczynkowa i uzdrowisko. Zachowały się dawne domy rybackie o konstrukcji szachulcowej, jak również zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku. Można zobaczyć także kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i zakład przyrodoleczniczy z początku XX wieku. Na terenie Ustki działają obecnie cztery muzea – Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Bursztynu, Muzeum Minerałów i Muzeum Chleba. Na obrzeżach miasta można skorzystać z usług rodzinnego parku rozrywki MegaLandia.

Pociągiem po województwie pomorskim

Wnętrze ratusza w Słupsku (fot. dreamstime.com)

4. Kierunek Chojnice

Na trasie kursuje bardzo mało pociągów, a szkoda (jedna lub dwie pary dziennie). Dojazd do Chojnic przez Człuchów, miłośnicy kolei lub posiadacze biletów sieciowych mogą zaplanować „kółeczko” Szczecinek – Chojnice – Piła – Szczecinek, ewentualnie podjechać z Chojnic do Tucholi, albo jadąc do Piły zatrzymać się w Złotowie.

Chojnice – mało popularne miasto z ładnym centrum oddalonym o około półtora kilometra od dworca kolejowego. Zwracają ornamenty roślinne i zwierzęce na niektórych elewacjach. Pomieszczenia Bramy Człuchowskiej i kilku innych elementów dawnych fortyfikacji zajmuje Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Z zabytków sakralnych wyróżniają się bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela, zbudowana w połowie XIV w., oraz położony po sąsiedzku kościół Zwiastowania NMP. W sezonie letnim można podjechać autobusem podmiejskim nad Jezioro Charzykowskie.

Piętnaście minut jazdy autobusem lub pociągiem (tych drugich jest jak na lekarstwo) leży Człuchów. Do miasta można przyjechać na chwilę zwiedzić Muzeum Regionalne w pozostałościach po dawnym zamku lub wypocząć nad jeziorem.

Tuchola – miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem. W samej Tucholi można co najwyżej zobaczyć rynek, lecz miasto jest dobrą bazą do pieszych wycieczek po Borach Tucholskich. W miasteczku działa niewielkie Muzeum Borów Tucholskich.

Chojnice

Rynek w Chojnicach (fot. dreamstime.com)

5. Kierunek Bydgoszcz przez Piłę

Możliwe jest zaplanowanie wycieczki jednodniowej ze Szczecinka do Bydgoszczy z przesiadką w Chojnicach lub Pile (ta druga opcja to znacznie więcej możliwości). Niestety, ramy czasowe artykułu nie pozwalają na zaplanowanie wycieczki do pięknego Torunia, natomiast jeśli przesiądziemy się w Pile na inny pociąg, w kierunku Szczecina, można też zwiedzić Wałcz.

Osiek nad Notecią (fakultatywnie) – ze stacji kolejowej Wyrzysk-Osiek należy skierować się do wsi Osiek, gdzie znajduje się niewielki skansen.

Bydgoszcz – władze miasta w ostatnich dwudziestu latach zainwestowały mnóstwo pieniędzy w rewitalizację Śródmieścia oraz turystykę. Efekt robi wrażenie. Z dworca głównego do najciekawszych miejsc w centrum miasta dojdziemy piechotą w 15-20 minut, można też podjechać tramwajem. Zdecydowanie najlepszą trasą jest spacer wzdłuż brzegów Brdy. Idąc bulwarem dojdziemy do Wyspy Młyńskiej, moim zdaniem najpiękniejszego miejsca w Bydgoszczy. Wyspa Młyńska została poddana rewitalizacji i efekt jest spektakularny. Miejsce w sezonie letnim ożyło, znajdziemy tu szereg interesujących i niedrogich muzeów, jak również słynną Bydgoską Wenecję.

Dalsza część Śródmieścia również może się podobać. Najważniejsze miejsce to Stary Rynek, gdzie podczas okupacji rozebrano zachodnią pierzeję, odsłaniając budynek kolegium jezuickiego, a najważniejszy zabytek to katedra pw. św. Marcina i Mikołaja wzniesiona w latach 1466-1502. O przeszłości miasta przypomina makieta, na której zobaczymy między innymi nieistniejący już bydgoski zamek.

Bydgoszcz to miasto muzeów. W przewodnikach najczęściej opisywane jest Muzeum Historii Mydła i Brudu, natomiast w centrum warto zobaczyć co najmniej kilka oddziałów Muzeum Okręgowego, między innymi Europejskie Centrum Pieniądza w budynku dawnej mennicy z wystawą przedstawiającą unikalny „Skarb Bydgoski”, Spichrze nad Brdą (wystawy dotyczące historii i życia w międzywojennej Bydgoszczy) oraz zbiory archeologiczne. Dla miłośników sztuki godny polecenia jest Dom Leona Wyczółkowskiego. Poza strukturami Muzeum Okręgowego działają między innymi Muzeum Wodociągów (jeden oddział w odnowionej wieży ciśnień) i Muzeum Wojska Polskiego. Na mapę muzeów w Bydgoszczy w ostatnim czasie dołączyły również Apteka pod Łabędziem i Muzeum Kanału Bydgoskiego. Miasto posiada szereg innych atrakcji (m.in. Exploseum i Park Myślęcinek), ale jeden dzień to zdecydowanie za mało.

Rynek w Bydgoszczy (fot. dreamstime.com)

6. Kierunek Stargard

Ze Szczecinka kursują także pociągi ze Szczecina. Ramy czasowe artykułu uwzględniają podróż tymi pociągami do Stargardu, który nie każdemu się spodoba. Miejscowości po drodze nie są szczególnie piękne pod względem architektonicznym, natomiast stanowią doskonałą propozycję dla osób chcącymi podróżować rowerami po malowniczych terenach usianych jeziorami i lasami.

Złocieniec (fakultatywnie) – nieduże miasto; można zobaczyć ratusz z połowy XIX wieku, ładny mural przy deptaku, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a dla ambitnych dawny niemiecki park rekreacyjny na wzgórzu z głazami upamiętniającymi jego założycieli. Ze Złocieńca prowadzi ścieżka rowerowa do Połczyna-Zdroju, wybudowana w miejscu rozebranej linii kolejowej.

Czaplinek (fakultatywnie) – miejsce należy traktować jako bazę wypadową lub stację początkową do wycieczek rowerowych po malowniczych okolicach, natomiast w samym Czaplinku można zobaczyć Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowany w stylu romańskim, Kościół pw. Świętej Trójcy. Przy rynku znajduje się niewielka Izba Muzealna. Czaplinek położony jest na południowym brzegu Jeziora Drawsko – w sezonie działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, a po jeziorze kursuje prom. Dla dzieci przygotowano Sławogród; rekonstrukcję średniowiecznej warowni (zwiedzanie z przewodnikiem).

Stargard (fakultatywnie) – większość centrum miasta została zniszczona podczas II wojny światowej. Jednym miasto bardo się podoba, innym znacznie mniej. Wśród PRL-owskiej zabudowy z wielkiej płyty można zobaczyć takie zabytki jak kolegiatę Najświętszej Marii Królowej Świata (83-metrowa wieża pełni funkcję punktu widokowego), odrestaurowany ratusz, kościół św. Jana, trzy zabytkowe bramy i dwie baszty. Do zwiedzenia Muzeum Historyczno-Archeologiczne.

Zobacz również:

Pociągiem po zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Stargard

Rynek w Stargardzie – najładniejsze ujęcie (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: