Rymanów-Zdrój to malownicze uzdrowisko położone w województwie podkarpackim, niedaleko Krosna. Nie jest wprawdzie tak popularne jak położony 10 kilometrów na zachód Iwonicz-Zdrój, jednak nie jest też tak zatłoczony i skomercjalizowany, a atrakcje Rymanowa-Zdroju i okolicy zasługują na uwagę. W artykule krótko przedstawię największe atrakcje Rymanowa-Zdroju, co ułatwi wam zaplanowanie pobytu w tej miejscowości.
Rymanów-Zdrój to stosunkowo młode uzdrowisko; wody lecznicze odkrył tu przypadkowo syn Anny Potockiej podczas spaceru w 1876 roku. W następnych latach powstały pierwsze pensjonaty, w 1888 roku zbudowano Dom Zdrojowy. W latach 1915-1916 wojska rosyjskie dokonały całkowitej dewastacji uzdrowiska, które zostało ponownie otwarte w 1926 roku.
Co ciekawe, Rymanów-Zdrój to wieś uzdrowiskowa, licząca zaledwie około 1500 mieszkańców. Miejsce atrakcyjne głównie dzięki gęstym lasom i licznym szlakom turystycznym prowadzącym do okolicznych atrakcji.
Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023
1. Park Zdrojowy
Sercem uzdrowisk są Parki Zdrojowe. Nie inaczej jest w Rymanowie-Zdroju. Tutejszy Park Zdrojowy rozpościera się wzdłuż rzeki Tabor, dawniej znanej pod nazwą Taba. Tereny pięknie prezentują się wiosną i jesienią. Najczęściej fotografowanym miejscem w parku jest fontanna otwarta w 2020 roku. Wzdłuż parku można usiąść na ławeczkach (w tym na ławeczce Anny Potockiej – założycielki uzdrowiska), na kuracjuszy i turystów czekają kawiarnie. Wybudowano także tężnię solankową oraz altanki. Niektóre drzewa pamiętają początki uzdrowiska.
Przy parku zbudowano największy rymanowski zakład leczniczy – sanatorium „Eskulap”. Dużą popularnością cieszy się kawiarnia „Zielony Domek”; uwagę przykuwa także muszla koncertowa.
Ścieżki spacerowe dostępne są przy obu brzegach rzeki. Po rzece przez niemal cały rok pływają kaczki, chętnie dokarmiane przez spacerowiczów.
2. Pijalnia Wód Mineralnych
Położona na terenie Parku Zdrojowego pijalnia jest bardzo mała. Dostępne są trzy wody mineralne: „Klaudia”, „Celestyna” i „Tytus” – nazwy wód upamiętniają członków rodizny Potockich. Ogromna zaleta tutejszej pijalni to brak opłat za wody lecznicze. Opłata za plastikowy kubek jest symboliczna, można przynieść własną butelkę i delektować się smakiem wód zupełnie za darmo. Wadą natomiast są stosunkowo krótkie godziny otwarcia z przerwą w południe.
Na terenie Rymanowa-Zdroju znajdziemy inne ogólnodostępne źródła lecznicze.
3. Drewniane wille
Zwiedzając Rymanów-Zdrój należy zwrócić uwagę na drewniane wille wybudowane pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Podobnie jak w sąsiednim Iwoniczu-Zdroju powstały w stylu szwajcarskim i tyrolskim, z dwutraktowym układem wnętrz, werandami, ryzalitami i gankami. Większość z nich pełni funkcję prywatnych pensjonatów oraz szpitali uzdrowiskowych.
Szczególnie wyróżnia się willa „Maria” z 1885 roku wybudowana częściowo w stylu secesyjnym u stóp Góry Żabiej. Drewniany budynek o konstrukcji zrębowej otoczony jest lasem. Bardzo ładne wnętrze, w środku duża sala prowadząca do pokoi gościnnych. Budynek po remoncie, dawniej sanatorium dziecięce, obecnie sanatorium dla dorosłych.
Tuż obok stoi piękna willa „Zofia”. Obiekt z 1882 roku na przełomie XX i XXI wieku był w opłakanym stanie i wyglądało na to, że nic nie jest w stanie go uratować. Zakupiony przez osoby prywatne został wyremontowany i zaadaptowany na obiekt noclegowy.
4. Kościół pw. Stanisława Biskupa Męczennika
Nieduży kościół na skraju Parku Zdrojowego, otwarty dla zwiedzających i kuracjuszy. Zbudowany w stylu neogotyckim jako kaplica uzdrowiskowa w latach 1912-1916, do II wojny światowej służył wyłącznie gościom uzdrowiska. Remontowany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, przebudowany i rozbudowany na przełomie XX i XXI wieku. W środku uwagę zwracają witraże i freski. W 1979 roku mieszkańcy wsi ufundowali sześć witraży w celu upamiętnienia pierszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
Na kościele znajduje się tablica upamiętniająca cmentarz pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej z Krakowa, przeniesionych i zmarłych w Rymanowie-Zdroju w okresie wojennym. Cmentarz istniał w latach 1944-1946.
5. Szlaki turystyczne
Rymanów-Zdrój i okolice to doskonałe miejsca do pieszych wędrówek po niewymagających szlakach, w otoczeniu lasów, strumyków i cieniu drzew. Najbardziej znany szlak pieszy prowadzi z Rymanowa-Zdroju do Iwonicza-Zdroju. Szlak o długości około 8 kilometrów jest częścia Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Wytyczono także ścieżkę przyrodniczą wokół uzdrowiska o długości 5,5 kilometra. Po drodze znajdziemy siedemnaście stanowisk z tablicami edukacyjnymi, pozwalających nam poznać historię wsi oraz ciekawostki przyrodnicze.
6. Szlaki rowerowe
Rymanów-Zdrój to również miejsce przyjazne rowerzystom. Obecnie dostępne są dwa popularne szlaki rowerowe:
Szlak czerwony – pętla między zdrojami, prowadzi z Rymanowa-Zdroju do Iwonicza-Zdroju i z powrotem przez Bałuciankę, Klimkówkę i Rymanów. Długość trasy to 24 kilometry.
Szlak niebieski – pętla nazywana szlakiem etnograficznym. Korzystając z tej trasy kierujemy się z Rymanowa-Zdroju do Rymanowa, Bartoszowa, Sieniawy, Pastwisk, Rudawki Rymanowskiej, Wisłoczka, następnie wracamy do Rymanowa-Zdroju. Długość trasy wynosi 31 kilometrów.
Na terenie Rymanowa-Zdroju działa wypożyczalnia rowerów.
7. Miasto Rymanów
Położony dwa kilometry od uzdrowiska Rymanów to małe miasteczko z kilkoma interesującymi zabytkami. Odległość pomiędzy uzdrowiskiem a miastem jest niewielka, więc można zaplanować pieszą wycieczkę. Najważniejsze miejsca w Rymanowie to rynek, kościół św. Wawrzyńca z lat 1779-1781 z wikarówką wybudowaną w 1906 roku, dawna synagoga, cmentarz żydowski i dawny dwór Potockich z połowy XIX wieku z niewielkim parkiem – obecnie siedziba Nadleśnictwa i można go podziwiać tylko z zewnątrz.
Rymanów-Zdrój – podsumowanie
Rymanów-Zdrój to bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę lub przystanek w podróży. Na liście umieściłem tylko najważniejsze atrakcje, pomijając tak oczywiste rzeczy jak oferta sanatoryjna. Jeśli chodzi o wycieczki z Rymanowa-Zdroju, poza szlakami turystycznymi warto wziąć pod uwagę znane z interesujących atrakcji turystycznych Krosno, Sanok oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Na liście nie umieściłem także pozostałości po cmentarzu łemkowskim w Desznie.
Dojazd pociągiem do Rymanowa-Zdroju
Nie da się dojechać pociągiem do Rymanowa-Zdroju. Najbliższe stacje kolejowe przy linii kolejowej do Zagórza położone są w miejscowościach Milcza i Wróblik Szlachecki (ok. 8 km od uzdrowiska). Zatrzymują się tu nieliczne pociągi osobowe, nie ma komunikacji publicznej do uzdrowiska, więc jeśli wybieracie się do Rymanowa-Zdroju pociągiem, należy wysiąść na stacji Krosno, oddalonej od uzdrowiska o 18 kilometrów i przesiąść się do busa. Ze względu na konieczność przesiadki oraz bardzo małą liczbę pociągów odradzam jednak podróż pociągiem.
Znacznie łatwiej dojechać dojechać do Rymanowa-Zdroju autobusem – dużo osób wybiera połączenia firmy Neobus z różnych części kraju. Rozkład jazdy i bilety dostępne są na stronie www.neobus.pl
Zobacz również:
Pociągiem po województwie podkarpackim – co zwiedzić i zobaczyć
Iwonicz-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krosno – najciekawsze miejsca i atrakcje
—> WSPARCIE STRONY<—
W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować.