Kolej na Podróż

Stacja kolejowa Goniądz – zabytki i atrakcje w okolicy

Goniądz to przystanek kolejowy we na pograniczu wsi Owieczki i Mierkienniki, położony na uboczu. Czynny jest jeden peron, budynek pełniący funkcję stacji został już dawno rozebrany. Z przystanku kolejowego Goniądz do centrum miasteczka trzeba pokonać aż 4 kilometry.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie podlaskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Białystok – Ełk – co zobaczyć (pociąg + rower)

Atrakcje turystyczne w pobliżu:

2,5 km na południowy zachód od stacji – kościół pw. pw. Matki Bożej Anielskiej we wsi Downary, zbudowany w latach 1926-1930. Rozmiary kościoła to 32 metry długości, 15 metrów szerokości i 10 metrów wysokości. Do rejestru zabytków została również wpisana plebania (1927-1928).

3 kilometry na północny wschód od stacji zaczynają się granice administracyjne liczącego około 2 tysiące mieszkańców miasteczka Goniądz. Atrakcje turystyczne:

– pozostałości po cmentarzu żydowskim w Goniądzu, który istniał co najmniej w 1782 roku. Zachowały się pojedyncze nagrobki. W lipcu 1941 roku na terenie cmentarza rozstrzelano 59 Żydów i 3 Polaków podejrzewanych o współpracę z komunistami.
– kaplica św. Ducha na cmentarzu w Goniądzu wzniesiona w 1907 roku.
– kaplica św. Floriana z 1864 roku.
– kościół pw. św. Agnieszki w Goniądzu zbudowany w latach 1922-24 w polskim stylu dworkowym, z neorenesansowym wyposażeniem. W lecie 1944 roku Niemcy wysadzili wieżę kościoła, a cała świątynia uległa uszkodzeniu w wyniku eksplozji. W latach 1949-1955 świątynię odbudowano.

Za Goniądzem rozpościera się Biebrzański Park Narodowy, niedaleko centrum miasta wznosi się wieża widokowa.

Źródła:
archibial.pl/parafie/info/70-sw-agnieszki-goniadz/

%d bloggers like this: