Kolej na Podróż

Stacja kolejowa Kamienna Góra – zabytki i atrakcje w okolicy

Kamienna Góra to miasto w województwie dolnośląskim (ok. 19 tys. mieszkańców), przez które przebiega linia kolejowa z Sędzisławia w stronę granicy czesko-polskiej. W czasie opracowywania artykułu kursowały tędy pociągi Sędzisław – Trutnov, nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała w następnych latach – przez długi czas nie kursowały tędy żadne pociągi pasażerskie, później pojawiły się sezonowe pociągi weekendowe z Wałbrzycha i Jeleniej Góry do Trutnova.

Stacja kolejowa Kamienna Góra czasy świetności ma dawno za sobą. Zabytkowy budynek dworca kolejowego jest nieczynny i niszczeje. Perony zaniedbane. W 2020 roku rozpoczął się remont zabytkowej wiaty przy peronie 1.

Z Kamiennej Góry dawniej jeździły pociągi do Jeleniej Góry trasą przez Ogorzelec, Kowary i Mysłakowice. Po śladzie linii kolejowej do Lipienicy zbudowano ścieżkę rowerową.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa dolnośląskiego, położonych wzdłuż czynnych linii kolejowych.

Zabytki i atrakcje w okolicy stacji:

Stacja kolejowa Kamienna Góra leży około kilometr od centrum miasta. W centrum Kamiennej Góry zobaczymy między innymi rynek, Muzeum Tkactwa urządzone w jednej z kamienic, kościół pw. św. Piotra i Pawła, kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, cmentarz żydowski, czy stosunkowo niedawno otwartą atrakcję – zaginione laboratorium Hitlera Arado w podziemiach Góry Parkowej. Na przedmieściach Kamiennej Góry straszą czekające na zawalenie się ruiny zamku Grodzko. Dla ambitnych 2 kilometry na wschód od centrum zabytkowe budynki kompleksu Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji.

4 kilometry na zachód od stacji można zobaczyć kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Raszowie z dobudowaną kaplicą grobową Schaffsgotchów.

8 kilometrów na południe od Kamiennej Góry położony jest Krzeszów – miejscowość tłumnie odwiedzana przez turystów zmierzających do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i opactwa pocysterskiego. Do Krzeszowa dojedziemy rowerem po ścieżce rowerowej zbudowanej w miejscu zlikwidowanej linii kolejowej.

%d bloggers like this: