Lubawka, to małe, senne miasteczko w województwie dolnośląskim, tuż przy granicy z Czechami. Dworzec kolejowy w Lubawce położony jest tuż przy centrum miasteczka. Budynek dworca dawniej musiał być pięknym, ogromnym zabytkiem, od lat jest natomiast ogromną ruiną. W budynku dworca planowano dawniej budowę hotelu lub centrum kongresowego, ale z planów nic nie wyszło. Obecnie dworzec kolejowy w Lubawce jest ogrodzony – zwraca uwagę duża liczba zarośniętych torów. W czasie opracowywania artykułu kursowały tędy pociągi Sędzisław – Trutnov, nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała w następnych latach – przez długi czas nie kursowały tędy żadne pociągi pasażerskie, później pojawiły się sezonowe pociągi weekendowe z Wałbrzycha i Jeleniej Góry do Trutnova. Mnie udało się przejechać pociągiem Lubawka – Wałbrzych ciągniętym przez lokomotywę spalinową w 2003 roku.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa dolnośląskiego, położonych wzdłuż czynnych linii kolejowych.
Zabytki i atrakcje w okolicy
Dworzec kolejowy w Lubawce położony jest niemal w samym sercu miasteczka. Lubawka nie ma wiele do zaoferowania – ładny rynek z arkadami i ratuszem, kościół Wniebowzięcia NMP i w zasadzie to wszystko. Na zwiedzanie wystarczy pół godziny.
5 kilometrów na zachód od dworca położony jest zbiornik wodny Bukówka z zaporą. W pobliżu zapory znajduje się kilka domków do wynajęcia.
Na wschód od dworca rozciągają się lasy i wzgórza. 7 kilometrów od dworca znajduje się Chełmsko Śląskie, znane z bardzo ładnego rynku, Domów Tkaczy oraz kościoła pw. św. Rodziny.
8 kilometrów na północny wschód od Lubawki leży Krzeszów – miejscowość tłumnie odwiedzana przez turystów zmierzających do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i opactwa pocysterskiego.
Z Lubawki do granicy czesko-polskiej są 2 kilometry, do Trutnova około 25 kilometrów.