Kolej na Podróż

Świeradów-Zdrój – 18 najciekawszych miejsc i atrakcji

Świeradów-Zdrój leży w województwie dolnośląskim, tuż przy granicy z Czechami. Atrakcje Świeradowa-Zdroju związane są główne z zabudową uzdrowiskową oraz szlakami górskimi. Uzdrowisko jest bardzo popularne wśród kuracjuszy i turystów z Polski, Czech i Niemiec. Można powiedzieć, że przeżywa najazd turystów, co odbija się zresztą na cenach, które są stosunkowo wysokie i wydaje się, że pod niemieckich turystów.

Po raz pierwszy lecznicze źródła w okolicy wzmiankowane są w 1572 roku, a pierwszy dom zdrojowy wybudowano w roku 1795. W latach trzydziestych XX wieku odkryto również źródła radonowe.




 

Świeradów-Zdrój atrakcje – spis treści:

1. Dom Zdrojowy
2. Muzeum Zdrojowe Górnictwa Uzdrowiskowego
3. Park Zdrojowy
4. Łazienki Leopolda
5. Łazienki Marii
6. Pijalnia wód radoczynnych
7. Wieża widokowa Sky Walk
8. Kolej gondolowa na Stóg Izerski
9. Wodospad na Kwisie
10. Schronisko na Stogu Izerskim
11. Szlak Dziejów Świeradowa
12. Czarci Młyn
13. Izerski Punkt Antygrawitacyjny
14. Pracownia piernikowa Isabell
15. Chaty Sudeckie
16. Kościół pw. św. Józefa
17. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża
18. Dworzec kolejowy

1. Dom Zdrojowy

Jeśli chodzi o zabytki Świeradowa-Zdroju, to najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Dom Zdrojowy, zbudowany w miejscu Domu Źródlanego, który spłonął w 1895 roku. Z zewnątrz uwagę zwraca wieża zegarowa o wysokości 46 metrów, wewnątrz goście zachwycają się najdłuższą na Dolnym Śląsku halą spacerową o modrzewiowej konstrukcji (80 metrów), roślinną polichromią, witrażami i herbem rodziny von Schaffgotsch nad sceną. Przy wejściu do hali spacerowej znajduje się źródło wody mineralnej.

W 1970 roku pożar strawił część czwartego piętra.

Świeradów-Zdrój

Hala spacerowa w Śweiradowie-Zdroju (fot. Zenobia Miszewska, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

2. Muzeum Zdrojowe Górnictwa Uzdrowiskowego

Muzeum mieszczące się w piwnicach Domu Zdrojowego. Wystawa prezentuje historię uzdrowiska oraz dawne dzieje wykorzystania świeradowskich źródeł leczniczych. Otwarte w 2014 roku, można też zobaczyć malowidła przedstawiające uzdrowisko oraz narzędzia górnicze.

3. Park Zdrojowy

W otoczeniu Domu Zdrojowego rozpościera się Park Zdrojowy zaprojektowany w 1898 roku przez Karla Grossera. Przed Domem Zdrojowym znajdują się tarasy zdrojowe o długości 160 metrów, a sam park składa się ze ścieżek, ramp, skarp i sztucznej groty. Był bardzo udaną kompozycją jak na swoje czasy i do dziś zachwyca dużą część kuracjuszy. Park zadbany, zielony, ze strumyczkami i źródełkiem.

4. Łazienki Leopolda

Przykuwający uwagę budynek wybudowany z inicjatywy Schaffgotschów w latach czterdziestych XIX wieku. W zakładzie działającym w budynku oferowano kąpiele mineralne. Obecnie działa w nim Centrum Rehabilitacji „Goplana”. W 1881 roku budynek został uszkodzony przez pożar, podczas odbudowy dobudowano drugie piętro, w 1908 roku przeszedł modernizację.

5. Łazienki Marii

Zakład uzdrowiskowy wybudowany z czerwonej cegły w 1904 roku z przeznaczeniem na kąpiele borowinowe. Swoją funkcję pełni do dziś, kąpiele i okłady przeprowadzane są z użyciem nowoczesnego sprzętu.

6. Pijalnia wód radoczynnych

Jedna z trzech w Polsce pijalni wód radoczynnych, wybudowana w 1934 roku z inicjatywy Paula Schmidta. Początkowo zakład funkcjonował pod nazwą Radiumbad. Wody radoczynne ze Świeradowa-Zdroju pobudzają krążenie i wzmacniają odporność.

7. Wieża widokowa Sky Walk

Najbardziej znana atrakcja Świeradowa-Zdroju to Sky Walk, wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew, wznosząca się na wysokość 62 metrów. Podczas wchodzenia na szczyt wieży przejdziemy 850 metrów. Podobno z wieży można podziwiać spektakularne widoki. Dla dzieci dodatkowo zjeżdżalnie i tunele z lin. Strome podejście z parkingu do wieży. Bliźniacza wieża została zbudowana w Dolni Moravie po stronie czeskiej. Tylko ceny kosmiczne, dodatkowo trzeba zapłacić za parking.

8. Kolej gondolowa na Stóg Izerski

Jedna z dłuższych kolei gondolowych w Polsce, której trasa liczy 2171 metrów. Przejazd w jedną stronę zajmuje 8 minut, a z okien wagoników można podziwiać panoramę miasta. Kolejka czynna jest przez cały rok, różnica poziomów pomiędzy górną a dolną stacją to 443 metry. Pomiędzy stacjami przygotowano nartostradę. Ceny również wysokie.

9. Wodospad na Kwisie

Sztucznie utworzony wodospad na rzece Kwisie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i fotografów, chociaż nie jest zbyt duży ani wysoki. Uroczy zakątek upodobali sobie miłośnicy zimowych kąpieli, a na zdjęciach wygląda bardzo ładnie.

10. Schronisko na Stogu Izerskim

Bardzo ładny budynek schroniska z 1924 roku na Stogu Izerskim, dzięki pieniądzom rodziny Schaffgotschów. Położone w granicach administracyjnych Mirska, zwyczajowo jest kojarzone ze Świeradowem. Obiekt wzniesiony w stylu śląsko-łużyckim, konstrukcja drewniano-murowana.

11. Szlak dziejów Świeradowa

Osiem rozet przedstawiających najciekawsze współczesne atrakcje miasta oraz atrakcje historyczne. Rozety zlokalizowane są w centrum miasta, przy ulicy Wyszyńskiego, a odległość pomiędzy pierwszą a ostatnią rozetą nie przekracza 1000 metrów. Najstarsza z płaskorzeźb nawiązuje do wyznawanego w czasach pogańskich kultu prasłowiańskiego boga Flinsa, najnowsza do kolei gondolowej. Znajdziemy tu także rozety poświęcone między innymi Kolei Izerskiej, Staremu Domowi Źródlanemu, czy wodom radoczynnym.

12. Czarci Młyn

Zabytkowy młyn z 1890 roku, pracujący do dziś i udostępniony do zwiedzania turystom. Młyn napędza wierna replika koła wodnego, zbudowana w XXI wieku, natomiast stare koło wodne zostało zachowane jako eksponat. Można również pospacerować po ogrodzie na terenie młyna. Według legendy młyn zamieszkiwany jest przez złośliwego Czarta. Aby uchronić się przed nim, trzeba dotknąć głowy lwa przed wejściem do budynku.

13. Izerski Punkt Antygrawitacyjny

Ciekawe miejsce położone przy ulicy Strażackiej, za stacją kolejki gondolowej. To jedno z kilku polskich miejsc (drugie jest np. na zboczu Góry Żar), gdzie samochody same wjeżdżają pod górę, a grawitacja wydaje się nie istnieć. Podobno to złudzenie optyczne. Miejsce oznaczone jest charakterystycznym głazem.

14. Pracownia piernikowa Isabell

Pracownia piernikowa to atrakcja dla rodzin z dziećmi, podobna do miejsc tego rodzaju powstających w innych popularnych miejscowościach. Pracownia prowadzi warsztaty wypiekania pierników, prowadzi także sklepik z szerokim asortymentem pierników, ręcznie robionego mydła i piw rzemieślniczych, w tym piw piernikowych. Ceny niewygórowane, przeważają pozytywne opinie.

15. Chaty Sudeckie

Chaty Sudeckie to nazwa dla domów przysłupowych na peryferiach Świeradowa-Zdroju, zbudowanych w XIX wieku. Znajdziemy je w centrum uzdrowiska, jak i na peryferiach (ulice Myśliwska, Główna, Długa i Lwówecka). Świeradowskie chaty są częścią Krainy Domów Przysłupowych, które spotkamy na terenie Euroregionu Nysa w Polsce, Czechach i Niemczech.

16. Kościół pw. św. Józefa

Kościół wybudowany z inicjatywy Marii von Schaffgotsch w latach 1898-1899. Integralną częścią kościoła jest stara kaplica wybudowana w 1785 roku. Z kaplicy przeniesiono ołtarz św. Józefa. Świątynia składa się ze starej, neogotyckiej części oraz nowej, dobudowanej w latach siedemdziesiątych XX wieku. Stara część robi dużo większe wrażenie. Na uwagę zasługują cztery witraże. Kościół położony blisko Domu Zdrojowego.

17. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża

Kościół z lat trzydziestych XX wieku w dzielnicy Czerniawa. Mała, zadbana świątynia ze specyficzną atmosferą.

18. Dworzec kolejowy

Położony poza centrum miasta dworzec kolejowy przez wiele lat niszczał i popadał w ruinę. Dworzec wybudowali Niemcy na początku XX wieku, jednak ostatni pociąg dotarł tu w 1998 roku. W 2019 roku zakończył się remont budynku i rewitalizacja otoczenia z przeznaczeniem na centrum kultury. Dla upamiętnienia kolei pozostawiono krótki fragment torów. Jednak powrót kolei do Świeradowa-Zdroju sprawi, że dworzec będzie znów pełnił swoją pierwotną funkcję.

Podsumowanie

Atrakcje Świeradowa-Zdroju to także korty tenisowe, trasy narciarskie, szlaki rowerowe i tereny do jazdy konnej. Świeradów-Zdrój to bardzo dobre miejsce do aktywnej turystyki i pobytu sanatoryjnego, które nie bez powodu jest oblężone przez turystów w sezonie zimowym i letnim. To właśnie w Świeradowie-Zdroju rozpoczyna się Główny Szlak Sudecki prowadzący aż do Prudnika.

Świeradów-Zdrój – dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Świeradowa-Zdroju będzie możliwy od grudnia 2023 roku. Pociągi będą kursować na trasie Gryfów Śląski – Świeradów-Zdrój przez Mirsk. Dla osób podróżujących pociągami pospiesznymi będą konieczne przesiadki na stacjach Jelenia Góra i Gryfów Śląski.

Zobacz również:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Jeleniej Góry – propozycje wycieczek jednodniowych

Od autora

Przewodniki zawierają informacje o najciekawszych atrakcjach w opisywanych miastach. W przyszłości powstanie osobny dział "Subiektywnym okiem", gdzie będę publikował własne spostrzeżenia. Jeśli informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

Dworzec kolejowy w Świeradowie-Zdroju (fot. Marek Mróz, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: