Kolej na Podróż

Ustroń – 17 najciekawszych miejsc i atrakcji

Ustroń to popularna miejscowość uzdrowiskowa w województwie śląskim. Atrakcje Ustronia przyciągają dużo kuracjuszy i turystów, ponadto przyjeżdżają tu miłośnicy górskich wędrówek po niewymagających trasach. Zabytki Ustronia to dodatek do aktywnego wypoczynku. W artykule krótko opiszę co robić w Ustroniu, co zwiedzić i zobaczyć. Warto przy okazji zwiedzić sąsiednią Wisłę lub wybrać się na wycieczkę do Cieszyna.

Ustroń atrakcje – spis treści

1. Kolej linowa na Czantorię
2. Letni Tor Saneczkowy
3. Górska Plaża
4. Sokolarnia na Czantorii
5. Leśny Park Niespodzianek
6. Park Linowy na Równicy
7. Park Ruchomych Dinozaurów i Olbrzymich Owadów
8. Mural na Miejskiej Bibliotece Publicznej
9. Muzeum Etnograficzne Stara Zagroda
10. Muzeum Ustrońskie
11. Rdzawe Diamenty – Kolekcja zabytkowych motocykli
12. Dworzec Dobrych Myśli
13. Ustrońskie Piramidy
14. Park Zdrojowy
15. Kościół św. Anny
16. Kościół ewangelicki
17. Kościół św. Klemensa




 

1. Kolej linowa na Czantorię

Wiele osób pamięta kolej krzesełkową na Czantorię jeszcze z czasów wycieczek szkolnych. Chyba najpopularniejsza atrakcja Ustronia. Stacja dolna wyciągu znajduje się przy ulicy 3 Maja, stacja górna przy Polanie Stokłosica, na wysokości 855 m n.p.m . Dojście ze stacji górnej na szczyt (995 m n.p.m.) zajmuje około pół godziny, a trasa jest bardzo łatwa. Dawniej największą atrakcją Czantorii było schronisko po czeskiej stronie, gdzie można było kupić czeskie produkty, obecnie, w epoce otwartych granic, nie robi już takiego wrażenia, ale na Czantorii znajdują się inne atrakcje; w tym Główny Szlak Beskidzki i trasy narciarskie.

Kolej krzesełkowa została oddana do użytku w 1967 roku. Trasa liczy 1640 metrów długości, w 2007 roku kolej została zmodernizowana. Przejazd ze stacji dolnej na górną trwa 8 minut, a w ciągu godziny wyciąg może przewieźć 1800 osób. Wyciąg jest czynny przez cały rok.

Na szczycie Czantorii zbudowano wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę gór na terenie Polski, Czech i Słowacji. Aby wejść na wieżę, trzeba pokonać 118 schodów.

2. Letni Tor Saneczkowy

Letni Tor Saneczkowy znajduje się na Polanie Stokłosica, przy górnej stacji kolejki na Czantorię. Na torze o długości 710 metrów zjeżdża się po stalowych rynnach imitujących sanki, pokonując dziewięć zakrętów. W saneczkach jednocześnie mogą jechać dwie osoby.

3. Górska Plaża

Przy górnej stacji kolei linowej na Czantorię zlokalizowana jest także największa w Polsce tzw. górska plaża (851 m n.p.m) z bezpłatnymi leżakami i możliwością podziwiania panoramy Beskidu Śląskiego.

4. Sokolarnia na Czantorii

Dużą popularnością cieszy się także położona w pobliżu Sokolarnia. Placówka zajmuje się rehabilitacją oraz układaniem ptaków drapieżnych do polowania. Możliwe jest zwiedzanie sokolarni, organizowane są pokazowe loty oraz prelekcje na temat ptaków drapieżnych. Ceny niewygórowane, natomiast trzeba dodatkowo zapłacić za zrobienie sobie zdjęcia z ptakiem na rękawicy.

5. Leśny Park Niespodzianek

Na stokach Równicy urządzono atrakcję dla rodzin z dziećmi, której częścią jest druga sokolarnia. Na spacerowych ścieżkach parku można spotkać jelenie, daniele, drapieżniki, dostępne są także sokolarnia i sowiarnia z wolierami dla ptaków. Atrakcje dla dzieci w Ustroniu są przemyślane i kompleksowe, dlatego działa tu również Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, można odpocząć na placu zabaw oraz przy punkcie widokowym z widokiem na Czantorię.

6. Park Linowy na Równicy

Rodziny z dziećmi powinny odwiedzić także Park Linowy na Równicy – jeden z największych parków linowych w południowej Polsce. Dla dzieci przygotowano sześć tras o różnym stopniu trudności i różnej długości. Najtrudniejsza jest trasa czarna, składająca się z dwóch poziomów i 24 elementów zawieszonych na wysokości nawet 14 metrów. Długość tej trasy wynosi 195 metrów, a łączna długość wszystkich tras to ponad 1100 metrów. Ceny stosunkowo wysokie.

7. Park Ruchomych Dinozaurów i Ogromnych Owadów

Kolejne z atrakcji Ustronia dla dzieci. Położony przy drodze prowadzącej do centrum, oferuje zwiedzającym ścieżkę edukacyjną o długości 2000 metrów z rozlokowanymi przy niej ruchomymi modelami dinozaurów i owadów. W parku urządzono plac zabaw dla dzieci, pole minigolfa i piaskownicę małego paleontologa. Działa także punkt gastronomiczny.

8. Mural na Miejskiej Bibliotece Publicznej

Atrakcje Ustronia to także nietypowe, nowoczesne i ciekawe rozwiązania jak mural na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mural powstał w 2011 roku w celu zatarcia dla postronnego obserwatora różnic architektonicznych pomiędzy starym zabytkowym budynkiem biblioteki i nowszym pawilonem dobudowanym znacznie później na tyłach budynku. Koncepcja okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieło o powierzchni ok. 500 m2 pokrywa siedem ścian. Część przedstawia wnętrza biblioteki w Dublinie, część w Edynburgu. Na kilku ścianach odtworzono przedwojenny wygląd najważniejszych miejsc w Ustroniu.

9. Muzeum Etnograficzne Stara Zagroda (sezonowo)

Ciekawą propozycją są także muzea w Ustroniu. Zwykle nie są to duże placówki, ale warto je odwiedzić. Muzeum Stara Zagroda powstało w 1998 roku jako inicjatywa prywatna. Muzeum zlokalizowane jest w pomieszczeniach drewnianego domostwa oraz stodoły, gdzie zgromadzono stare sprzęty typowe dla regionu. Muzeum czynne jest tylko w okresie wakacji i ferii zimowych.

10. Muzeum Ustrońskie

Drugie muzeum poświęcone historii i kulturze regionu, mające swoją siedzibę w zabytkowym budynku dyrekcji dawnej huty „Klemens” z lat 1772 – 1897. W budynku dostępne są wystawy nawiązujące do tradycji ustrońskiego hutnictwa, odlewnictwa i kuźnictwa, wystawa etnograficzna, skansen rolniczo – przemysłowy oraz wystawa rękodzieła miejscowych artystów.

11. Rdzawe Diamenty – Kolekcja zabytkowych motocykli

Prywatne muzeum o nazwie „Rdzawe Diamenty” udostępnia dość dużą kolekcję zabytkowych motocykli. Większość z nich założyciele placówki złożyli własnoręcznie. Motocykle z lat 1910-1945, część jest „na chodzie”. Wystawę uzupełniają części do motocykli. Wśród wystawionych egzemplarzy znajdziemy takie perełki jak Zundapp EM250 z 1924 roku, czy Benelli 500SV z końca lat 30. XX wieku. Nie zabrakło Harleya-Davidsona oraz polskiego Sokoła 1000. Obowiązkowe miejsce dla miłośników motoryzacji.

12. Dworzec Dobrych Myśli

Prywatne muzeum otwarte dla zwiedzających w 2021 roku w budynku dworca kolejowego w Ustroniu. W niewielkim muzeum można obejrzeć podobno największą w Europię kolekcję misiów – jest ich około 11 tysięcy i każdy ma swoją historię. Zobaczymy tu także lalki Barbie, lalki z całego świata, herby miast z niedźwiedziem. Pomimo tematyki typowo dziecięcej, muzeum zbiera także bardzo dobre opinie wśród dorosłych.

Muzeum Zabytkowych Motocykli i Dworzec Dobrych myśli położone są bardzo blisko siebie – niecałe 100 metrów.

13. Ustrońskie Piramidy

Ciekawostką architektoniczną Ustronia jest zespół uzdrowiskowo-wypoczynkowy na zboczach góry Równica. Modernistyczne budynki szpitali uzdrowiskowych przypominają kształtem egipskie piramidy. Budynki zostały zaprojektowane przez Aleksandra Frantę i Henryka Buszko. Estetyka budynków budzi kontrowersje, natomiast komponują się z otoczeniem i nie przypominają dzisiejszej patodeweloperki.

14. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy jak w wielu innych uzdrowiskach, w Ustroniu na uwagę zasługuje tężnia solankowa i Pijalnia Wód Zdrojowych kształtem nawiązująca do ustrońskich piramid, lecz znacznie młodsza. W parku znajdziemy także siłownię plenerową. Atrakcje dostępne są bezpłatnie.

15. Kościół św. Anny

Drewniany kościół św. Anny znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i położony jest na osiedlu Nierodzim. Został zbudowany w 1769 roku na miejscu dawnego kościoła z inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Nierodzim – Antoniego Goczałkowskiego. Drewniany, konstrukcji zrębowej, zwrócony prezbiterium ku zachodowi. Do trójbocznie zamkniętego prezbiterium przylegają zakrystia (od południa) i skarbczyk (od północy), niewyodrębniające się z bryły kościoła. Czworoboczna wieża została dobudowana w 1938 roku. Kościół św. Anny jest najstarszym kościołem w Ustroniu. Świątynia otoczona jest przez cmentarz z dorodnymi lipami.

16. Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicki w Ustroniu to największa świątynia w mieście. Został zbudowany w 1838 roku pod wezwaniem apostoła Jakuba Starszego. Wyposażenie głównie z XIX wieku, kościół podzielony na trzy nawy. Uwagę zwraca ołtarz z 1883 roku. W pobliżu kościoła zobaczymy także zabytkowe budynki plebanii, szkoły oraz Ewangelickiego Zakładu Dobroczynnego.

17. Kościół św. Klemensa

Kościół w centrum Ustronia oddany do użytku w 1788 roku. Wzniesiony w miejscu drewnianego kościółka rozebranego cztery lata wcześniej ze względu na zły stan techniczny. W latach trzydziestych XIX wieku dobudowano wieżę. Najcenniejszy element wnętrza to późnobarokowe rzeźby św. św. Piotra i Pawła przy głównym ołtarzu głównym. Przed kościołem stoją figury św. Jana Nepomucena i św. Józefa z XVIII wieku autorstwa Wacława Donaya – rzeźbiarza ze Skoczowa.

Ustroń – podsumowanie

Ustroń kilkaset lat temu był ośrodkiem przemysłowym, obecnie to popularne uzdrowisko. Doskonałe miejsce na wycieczkę jednodniową, pobyt sanatoryjny lub weekendowy wyjazd. Atrakcje Ustronia nie kończą się na liście opisanej w artykule – w Ustroniu i okolicach znajdziemy wiele kilometrów ścieżek spacerowych, szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Blisko stąd także do Wisły, czy Cieszyna. Bez względu na pogodę w Ustroniu nikt nie powinien się nudzić.

Dojazd pociągiem do Ustronia

Dojazd pociągiem do Ustronia jest możliwy. Uzdrowisko znajduje się przy linii kolejowej Katowice – Wisła Głębce. Zatrzymują się tu pociągi Kolei Śląskich, jak również pociągi PKP Intercity. Na terenie miejscowości jest kilka przystanków kolejowych. Pociągiem z Ustronia łatwo można dojechać np. do Pszczyny, jak i do Cieszyna z przesiadką w Skoczowie.

Więcej informacji o kolei i ciekawych miejscach

Zobacz również:

Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Katowic – propozycje wycieczek jednodniowych
Cieszyn – najciekawsze miejsca i atrakcje
Czeski Cieszyn – najciekawsze miejsca i atrakcje
Wisła – najciekawsze miejsca i atrakcje

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Ustroń

Ustrońskie piramidy (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: