Wadowice w województwie małopolskim to nieduże miasto, znane głównie jako miejsce narodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Najważniejsze atrakcje Wadowic związane są z osobą papieża. Samo miasto charakteryzuje się niedużym centrum, więc zwiedzanie Wadowic jest bardzo łatwe. Miejsce bardzo dobre na jednodniową wycieczkę z Krakowa. Na liście umieściłem najważniejsze atrakcje w Wadowicach, w przyszłości, być może, trafi tam remontowany obecnie dworzec kolejowy.
Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023
1. Bazylika
Sercem Wadowic jest Plac Jana Pawła II. Nieduży, ładny rynek z bazyliką na płycie placu. Miejsce byłoby jeszcze lepsze, gdyby nie biegnąca przy rynku główna, bardzo ruchliwa droga, łącząca Wadowice z Krakowem i Oświęcimiem.
Pierwszy kościół w tym miejscu był wzmiankowany w 1325 roku. Mały, drewniany kościółek spłonął podczas wielkiego pożaru miasta w 1440 roku. Po pożarze Wadowice otrzymały przywileje królewskie, odnowiono też prawa miejskie na lokacji chełmińskiej. W połowie XV wieku na placu zbudowano murowany kościół. Również i ta świątynia nie miała szczęścia – została strawiona przez pożar 18 maja 1726 roku.
Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1792-1798 w stylu późnobarokowym, z wieżową fasadą frontową. Z poprzedniego kościoła pozostało prezbiterium. Pod koniec XIX wieku obiekt przebudowano w stylu barokowym według projektu krakowskiego architekta Tomasza Prylińskiego. Na szczególną uwagę zasługują ornamenty na fasadzie wykonane przez Zygmunta Langmana.
Kościół został uszkodzony w wyniku sowieckiego bombardowania w 1945 roku i przez rok był nieczynny.
Od czasu wyboru Karola Wojtyły na papieża kościół licznie odwiedzany przez pielgrzymów, w 1992 roku podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej.
Świątynia charakteryzuje się wyremontowaną elewacją i pięknym wnętrzem. Od dziesięcoleci jest niezmiennie odwiedzana przez tłumy wiernych i turystów.
2. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
Położone tuż za bazyliką muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II. Muzeum mieści się w domu, w którym 18 maja 1920 roku przyszedł na świat Karol Wojtyła. Placówka została otwarta dla zwiedzających w 1984 roku, od tamtego czasu zgromadzono mnóstwo przedmiotów poświęconych wybitnemu Polakowi, muzeum przeszło też remont generalny, a budynek został przebudowany. Od 2014 roku, kiedy zakończono przebudowę kamienicy, jest to nowoczesna, interaktywna placówka z bardzo dobrze zaaranżowanymi wystawami.
Poszczególne elementy wystawy nawiązują do różnych etapów życia Karola Wojtyły. Na zwiedzanie należy przeznaczyć około półtorej godziny. Bilety wstępu stosunkowo wysokie. Zaleca się wcześniejszą rezerwację przez internet.
Więcej informacji: domjp2.pl
3. Muzeum Miejskie
Małe muzeum prowadzone przez Wadowickie Centrum Kultury. Mieści się w jednej z najstarszych kamienic w mieście, usytuowanej zaraz za bazyliką i Muzeum Jana Pawła II. Typowe muzeum poświęcone historii miasta i regionu – kolekcja starych kart pocztowych przedstawiających Wadowice, wystawa multimedialna, historia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz innych organizacji kulturalnych i społecznych z I połowy XX wieku, odtworzona sala szkolna z początku XX wieku. Odtworzono również mieszkanie z wystrojem typowym dla początku XX wieku oraz studio fotograficzne.
Pozostałe wystawy przedstawiają rzeźby i obrazy lokalnych artystów oraz pamiątki po wadowickich Żydach.
4. Sanktuarium św. Józefa
Poza centrum miasta, na tzw. Górce, znajduje się zespół klasztorny z domem pielgrzyma i sanktuarium świętego Józefa. Trzynawowy neoromański kościół z czteroprzęsłową nawą główną pochodzi z lat 1897-1899, podobnie jak południowe skrzydło klasztoru. Klasztor rozbudowany w okresie międzywojennym, podniesiony do rangi sanktuarium w 2004 roku. W sanktuarium można zobaczyć relikwie Rafała Kalinowskiego, polskiego duchownego, przeora i oficera.
5. Sąd Rejonowy
Na tle zabudowy wyróżnia się budynek Sądu Rejonowego połączonego z aresztem śledczym i więzieniem. To właśnie tutaj miała miejsce głośna ucieczka gangstera Ryszarda Niemczyka 29 września 2000 roku.
Monumentalny gmach sądu przy ulicy Żwirki i Wigury 7 wzniesiono w latach 1880-1882. Kilka lat później został rozbudowany o skrzydło boczne. Projektant nieznany, budynek powstał na bazie rozwiązań typowych dla całej Monarchii Habsburskiej. Rozwiązania architektoniczne późnego historyzmu, nawiązujące do architektury pałacowej.
Po 1945 roku tutaj toczył się proces załogi obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
6. Linia kolejowa Wadowice – Spytkowice
Atrakcja dla miłośników kolei. Z Wadowic prowadzi nieczynna linia kolejowa do Trzebini. Najciekawszy fragment to odcinek Wadowice – Spytkowice. W okresie wiosenno-letnim mocno zarośnięty, z zachowanym torowiskiem, na części trasy biegnący wzdłuż głównej drogi do Zatora. Co jakiś czas w mediach pojawiają się rozbieżne informacje o planach odbudowy linii i reaktywacji przewozów lub o przekształceniu pozostałości po linii w najbliższym czasie w ścieżkę rowerową.
Wadowice – podsumowanie
Wadowice nie są miejscem szczególnie bogatym w piękne zabytki i atrakcje. Na liście „atrakcje Wadowic” nie umieściłem kremówek „papieskich”, ponieważ te oferowane w lokalach gastronomicznych mają niewiele wspólnego z tradycyjnymi produktami sprzed ponad pięćdziesięciu lat. Wadowice można zwiedzić w ciągu godziny-dwóch, kolejne półtorej godziny to zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II, ewentualnie można dodać kolejne pół godziny na Muzeum Miejskie.
Dojazd pociągiem do Wadowic
Dojazd pociągiem do Wadowic jest możliwy od strony Krakowa i Bielska-Białej. Pociągi Kraków – Wadowice i dalej do Bielska-Białej jeżdżą niezbyt często. Trasa jest po remoncie, jedzie się przyjemnie, na odcinku Bielsko-Biała – Andrychów często jednak dochodzi do wypadków, przez co pociągi bywają odwoływane.
Niestety, nie kursują pociągi do Wadowic z Katowic i Oświęcimia. Dojazd z Oświęcimia również bardzo problematyczny – pojedyncze busy bezpośrednie, można dojechać z przesiadką w Zatorze.
Dworzec kolejowy w Wadowicach położony jest około 5 minut piechotą od centrum miasta – dojście ścieżką prowadzącą prosto do centrum. W trakcie opracowywania artykułu trwał remont dworca.
Zobacz również:
Pociągiem po Małopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Oświęcim – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kraków – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krakowskie Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Muzea w Krakowie – lista najciekawszych muzeów
Zator – najciekawsze miejsca i atrakcje
—> WSPARCIE STRONY<—
W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować.