Kolej na Podróż

Wisła – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji

Wisła to miasto w województwie śląskim, w regionie Śląska Cieszyńskiego. Miejscowość popularna wśród turystów, doskonała baza wypadowa do wycieczek w góry. Atrakcje Wisły są różnorodne, od zabytków przez atrakcje przyrodnicze, po różne muzea. Nie da się ukryć, że swoje robi komercja, lecz miłośnicy górskich wędrówek powinni tu przyjechać. W artykule krótko przedstawię atrakcje Wisły, dzięki czemu zainspiruję czytelników do stworzenia własnego planu na zwiedzanie Wisły.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023




 

1. Dworzec kolejowy Wisła Uzdrowisko

Duża część turystów rozpoczyna zwiedzanie Wisły od dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko. Dworzec został oddany do użytku w 1929 roku i po remoncie prezentuje się bardzo ładnie. Na dworcu działa informacja turystyczna, można skorzystać ze skrzynek bagażowych i toalety (bardzo droga). Nie ma kasy biletowej, a do jedynego biletomatu ustawiają się długie kolejki. W trakcie opracowywania artykułu na dworcu działała zbierająca bardzo dobre opinie restauracja z mini browarem. Dworzec położony jest w samym centrum miasta.

Więcej informacji o kolei i ciekawych miejscach

2. Kościół św. Piotra i Pawła

Zabytki Wisły nie są tak liczne jak w największych miastach, lecz kilka zasługuje na uwagę. Najważniejszy z nich to położony w centrum ewangelicki kościół św. Piotra i Pawła. Został wybudowany w 1836 roku w stylu klasycystycznym, wieżę o wysokości 45 metrów dobudowano w 1863 roku. Kościół wyremontowany, zadbany, odbywają się tu Wiślańskie Dni Muzyki Organowej. Niestety, zwykle jest zamknięty i można go podziwiać tylko z zewnątrz.

3. Zamek Prezydenta RP

Doskonale znaną atrakcją Wisły jest zamek Prezydenta RP położony niedaleko zapory w Wiśle Czarnej. Obecny budynek został wybudowany w latach 1929-1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla ówczesnego prezydenta RP Ignacego Mościckiego koło dawnego Pałacyku Habsburgów strawionego przez pożar w 1927 roku. Po II wojnie światowej rządowy ośrodek wypoczynkowy, od 2005 roku ponownie jako rezydencja i miejsce wypoczynku prezydentów RP.

Obiekt dostępny do zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Na terenie rezydencji Prezydenta RP znajduje się także drewniana kaplica św. Jadwigi z 1909 roku. Wewnątrz zwracają uwagę dwa obrazy z 1638, figura św. Jadwigi Śląskiej, krucyfiks i obraz z XVII w. oraz drugi krucyfiks z wieku XV.

4. Pałacyk Myśliwski Habsburgów

Interesujący zabytek Wisły przy ulicy Lipowej, który dawniej znajdował się w zupełnie innym miejscu i pełnił funkcję schroniska górskiego. Wybudowany w stylu tyrolskim w latach 1897-1898 na zlecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga na polanie Przysłop. Do 1907 rezydencja Habsburgów, częściowo uszkodzony podczas góralskiej rabacji w 1918 roku, przekształcony w 1925 roku w schronisko górskie. W czasach okupacji nazistowskiej siedziba niemieckiej placówki wojskowej. Od 1946 do 1973 roku ponownie schronisko górskie, na czas budowy nowego schronisk zaadaptowany na hotel robotniczy.

Istniały plany rozebrania budynku, na szczęście dzięki staraniom pasjonatów, w 1985 roku został rozebrany, przeniesiony i zrekonstruowany. Dwa lata później przekazany oddziałowi PTTK i wpisany do rejestru zabytków. Pałacyk jest cennym zabytkiem architektury rezydencjonalnej.

Pałacyk nadal jest siedzibą oddziału PTTK, prawdopodobnie część została przeznaczona na niewielkie muzeum przyrodnicze.

5. Deptak w Wiśle

Wiślański deptak przypomina deptaki w innych największych turystycznych miejscowościach. W sezonie i weekendy zatłoczony, architektura przeciętna i niezbyt ładna, podobnie jak na rynku, dużo budek ze wszystkim, knajpy, restauracje kawiarnie itp. Dobre miejsce na spacery, o ile nie jest tłoczno. Ścieżki pieszo-rowerowe, dużo ścieżek w okolicy.

Na deptaku utworzono Aleję Gwiazd Sportu z kilkoma tablicami, w przyszłości do rozbudowania.

6. Muzeum Beskidzkie

Muzeum położone w centrum Wisły, przy deptaku, w zabytkowym budynku karczmy z 1794 roku. Zostało otwarte podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w 1964 roku. Różnorodne eksponaty związane z życiem i twórczością życiem twórczością górali Beskidu Śląskiego (rękodzieło, przedmioty użytkowe, sprzęt sportowy, obrazy). Pokazy kucia podków, warsztaty o różnej tematyce, doświadczeni przewodnicy.

Częścią muzeum jest mini skansen składający się ze szkoły, bacówki, kuźni i ule. Cena niewygórowana.

7. Figura Adama Małysza z Białej Czekolady

Bardziej ciekawostka niż atrakcja. W holu Domu Zdrojowego tuż przy rynku można zobaczyć oddzieloną od zwiedzających pleksiglasem figurkę Adama Małysza z białej czekolady. Została wykonana w 2001 roku w hołdzie skoczkowi przez 8 cukierników. Figurka waży 180 kg i mierzy 2,51 cm. Niestety, czasy świetności ma za sobą i z każdym rokiem widać na niej upływ czasu. Odnowiona w 2007 roku, obecnie zbiera różne opinie.

8. Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”

Jeśli pozostaniemy przy osobie Adama Małysza, to poza centrum można odwiedzić niewielką galerię na wzór muzeum prezentującą trofea polskiego mistrza. Do zobaczenia medale, Kryształowe Kule, wyróżnienia, szereg innych eksponatów, natomiast miejsce do rozbudowy o życiorys i jakieś informacje o ciekawych wydarzeniach z życia byłego skoczka narciarskiego. Cena za bilet wstępu niewygórowana. Placówka znajduje się blisko stacji kolejowej Wisła Dziechcinka.

9. Skocznia im. Adama Małysza

Adam Małysz doczekał się także skoczni nazwanej jego imieniem w Wiśle Malince. Skocznia oddana od użytku w 2008 roku, na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w cyklu zimowym i w lecie na igielicie, jest o tyle nietypowa, że w tunelu pod widownią biegnie droga. Część skoczni udostępniona do zwiedzania, można wjechać na górę wyciągiem krzesełkowym. Na górze taras widokowy i kawiarnia – wstęp płatny.

Mniejsze skocznie znajdują się również w centrum Wisły.

10. Muzeum Magicznego Realizmu

Muzeum malarstwa położone niedaleko galerii trofeów sportowych Adama Małysza, w zabytkowej willi „Ochorowiczówka”. Wystawa prac znanych artystów, między innymi Beksińskiego, Różalskiego czy właśnie Juliana Ochorowicza – interesującej postaci, człowieka uważanego za prekursora radia i telewizji. Dużo eksponatów, ciekawostki, aczkolwiek muzeum niewielkie i cena biletu wstępu wysoka. Obowiązkowy punkt dla miłośników sztuki.

11. Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych

Prywatne muzeum z licznymi eksponatami z dziedziny militariów – mundury, odznaki, medale, dyplomy itp. Muzeum nieduże, znajduje się w prywatnym domu, nie ma stałych godzin otwarcia, więc zwiedzanie należy uzgodnić wcześniej telefonicznie. Po wystawie oprowadza właściciel.

12. Muzeum Pierwszej Apteki i Punktu Medycznego

Prywatne muzeum w niedalekiej odległości od stacji kolejowej Wisła Głębce. Zlokalizowane w drewnianej chałupie, jest częścią czynnego sezonowo „Ziołowego Dworku”. Kolekcja obejmuje kolekcje lekarstw we flakonach, szkło apteczne, naczynia i sprzęty używane w aptekarstwie w XIX wieku, stare książki o tematyce medycznej oraz tablice ziół. Muzeum jest hołdem dla Pawła Cienciały, który na przełomie XIX i XX wieku prowadził pierwszą aptekę w Wiśle, a zaopatrywały się u niego całe Beskidy.

13. Wiadukt kolejowy Wisła Głębce

Bardzo ładny i fotogeniczny wiadukt (przynajmniej w sezonie jesienno-zimowym), po którym pociągi wjeżdżają na stację Wisła Głębce. Zbudowany w latach 1931-1933, niedawno wyremontowany. Perełka architektury kolejowej, w sezonie letnim przysłonięty przez drzewa. Za stacją Wisła Głębce można się natknąć na pozostałości po niezrealizowanej budowie linii kolejowej przez Istebną do Milówki.

14. Zapora w Wiśle Czarne

Zapora spiętrzająca wody Białej i Czarnej Wisełki, tworząca Jezioro Czerniańskie. Miejsce do spacerów, z ładnymi widokami (widać zamek Prezydenta RP), w zbiorniku obowiązuje zakaz pływania, wędkowania i uprawiania sportów wodnych.

15. Wodospad na Wiśle

Wodospad na Wiśle to urokliwe miejsce, choć nie tak dzikie i ustronne jak dawniej. Wodospad nazywany „Wiślańską Niagarą” ma tylko 8 metrów wysokości, został wybudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku. Położony 5 kilometrów od centrum miasta, dobre miejsce jako przystanek podczas spaceru; w pobliżu płatny parking.

16. Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

Dość duży i w całości zadaszony amfiteatr w centrum miasta, w Parku Kopczyńskiego. W lecie odbywają się tu koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Nawet, kiedy nic się nie dzieje, jest chętnie odwiedzany przez turystów.

17. Zabytkowy Park Przygód

Wisła posiada także atrakcje dla dzieci takie jak Zabytkowy Park Przygód przy Bulwarze Księżycowym. Park składa się z makiet zamków z różnych zakątków Polski wykonanych ze szklanej mozaiki. Obecnie jest tu około 10 makiet, wszystkie zamki (największy to Wawel) zbudowano nad rzeką Wisłą. Obok wspomniany już bulwar, tor do jazdy na deskorolce i hulajnodze, boisko.

18. Pomnik Źródeł Wisły

Symboliczne miejsce i jedna z wizytówek Wisły, choć pod względem estetycznym nie zachwyca. Pomnik został odsłonięty w sierpniu 1937 roku przez ówczesnego prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Rzeźba autorstwa Konstantego Laszczki miała przedstawiać alegorię rzeki łączącej ziemie polskie od gór do morza. Okupanci niemieccy zniszczyli rzeźbę, rozkladli fontannę, natomiast pozostawili architekturę pomnikową.

Nowa rzeźba przedstawiająca Wiślankę, nawiązująca do przedwojennego dzieła, stanęła na cokole dopiero w 1975 roku. Jej autorem był Artur Cienciała. W 2014 roku odsłonięto rzeźbę, która miała możliwie najwierniej przypominać pierwszą rzeźbę. Nie jest ona jednak jej wierną kopią, ponieważ nie zachowała się forma odlewu pierwszej rzeźby.

19. Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego

Drewniano-żelbetonowy w stylu góralskim na Kubalonce. Korpus kościoła pochodzi z lat osiemdziesiątych XX wieku, natomiast wieża została przeniesiona z z kościoła w Połomii koło Jastrzębia-Zdroju – zbudowano ją w 1575 roku. Korpus pokryty gontowym dachem, dzwonnica smukła, wykazuje cechy gotyckie. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, zwykle zamknięty. Toaleta otwierana w godzinach nabożeństw.

20. Szlaki turystyczne

Atrakcje Wisły to nie tylko zabytki, muzea, czy pomniki. To przede wszystkim szlaki turystyczne dla każdego. Setki kilometrów przeznaczonych do wędrówek górskich z punktami i wieżami widokowymi. Barania Góra, Stożek, Trzy Kopce – niektóre szlaki są łatwe, inne wymagają całego dnia wędrówki i dobrej kondycji.

Wisła – Podsumowanie

Wisła to bardzo popularna miejscowość dla miłośników wędrówek górskich. W artykule umieściłem najważniejsze atrakcje Wisły bez wydłużania listy na siłę, aby umieścić na niej jeszcze kilkadziesiąt nieistotnych atrakcji.

Dojazd pociągiem do Wisły

Pociągiem do Wisły dojedziemy korzystając z pociągów Kolei Śląskich oraz PKP Intercity. Linia kolejowa prowadząca do Ustronia i Wisły została niedawno otwarta po remoncie, wyremontowano też część dworców. Od niedawna możliwy jest dojazd pociągiem z Wisły do Cieszyna z przesiadką w Skoczowie. Kursują także autobusy łączące Wisłę, Ustroń i Cieszyn. Najlepiej wysiąść na wspomnianym na początku dworcu Wisła Uzdrowisko, położonym w centrum miejscowości.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Katowic – propozycje wycieczek jednodniowych
Cieszyn – najciekawsze miejsca i atrakcje
Czeski Cieszyn – najciekawsze miejsca i atrakcje
Ustroń – najciekawsze miejsca i atrakcje

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Wisła wiadukt

Bardzo ładny wiadukt kolejowy w Wiśle (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: