Kolej na Podróż

Zamki w Chorwacji – 16 zamków, które warto zobaczyć

Chorwacja to kraj znanych z pięknych miasteczek, wybrzeża, wysp i plaż. W artykule przedstawię krótko najważniejsze zamki w Chorwacji, których w tym kraju nie brakuje, aczkolwiek chorwackie zamki nie są tak oszałamiające jak najpiękniejsze zamki Niemiec czy Hiszpanii. Niektóre z nich mają jednak ciekawą historię.

Zamki w Chorwacji często położone są z dala od linii kolejowych, zresztą kolej w Chorwacji dociera do niewielu miejsc, a pociągi przegrywają z autobusami jeśli chodzi o popularność wśród miejscowych i turystów.

Zamek Veliki Tabor

Bardzo ładny zamek zbudowany na zboczu wzniesienia, niedaleko wsi Desinić i granicy chorwacko-słoweńskiej. Wkomponowany w otaczającą go przyrodę dominuje nad regionem Zagorje.

Co do czasu budowy zamku zdania badaczy są podzielone. Według jednych został wzniesiony w połowie XV wieku, według innych budowa rozpoczęła się w 1502 roku. W latach 1502-1793 własność rodu Ratkajów.

W XIX wieku zamek popadał w ruinę, w czasie pierwszej wojny światowej służył jako więzienie. W latach 1938-1943 na zamku mieszkały zakonnice, któe urządziły w nim sierociniec, po 1945 roku służył jako magazyn.

W całości odrestaurowany dopiero w XXI wieku. Obecnie w zamku mieści się muzeum z kolekcją przedmiotów związanych z rodem Ratkajów. Należy do najlepiej zachowanych zamków kontynentalnej części Chorwacji.

Dojazd pociągiem: najbliższe stacje kolejowe położone są po słoweńskiej stronie, 10 kilometrów od zamku. Na stacji Atomske Toplice, Podčetrtek i Podčetrtek Toplice zatrzymują się pociągi regionalne z Celje do Imeno. Po chorwackiej stronie najbliżej zamku leży kilka stacji przy lokalnej linii kolejowej Zabok – Đurmanec. Znajdują się w odległości około 30-33 kilometrów od zamku. Do stacji Zabok dojedziemy pociągiem z Zagrzebia.

Zamki w Chorwacji

Zamek Veliki Tabor (fot. Miroslav Vajdic, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek Trakošćan

Kolejny warty zobaczenia zamek położony ok. 60 kilometrów na wschód od zamku Veliki Tabor, również w pobliżu granicy chorwacko-słoweńskiej. Został wzniesiony pod koniec XIII wieku na wzgórzu jako część sieci fortyfikacji strzegących granicę Chorwacji i szlak handlowy prowadzący do słoweńskiego dziś miasta Ptuj. Nazwa Trakošćan pochodzi od antycznej trackiej twierdzy arx Thacorum. Od 1584 roku własność rodziny Drašković.

W drugiej połowie XVIII wieku opuszczony, w połowie XIX wieku zrujnowany obiekt został przebudowany na rezydencję z inicjatywy wicemarszałka Juraja V. Draškovića, który chciał przez to nawiązać do rodzinnych tradycji. W czasie przebudowy powstał przyzamkowy park ze sztucznym jeziorem. Do 1944 roku właściciele powyjeżdżali do Austrii, a zamek został znacjonalizowany. W 1954 roku w zamku utworzono muzeum z wystawą stałą.

Zamek odrestaurowany, udostępniony dla zwiedzających. Warto zwrócić uwagę na kolekcję mebli, zbroi, książek i starannie zrekonstruowaną kuchnię. W okolicy piękna przyroda i szlaki turystyczne.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja kolejowa to Lepoglava, oddalona od zamku o około 12 kilometrów. Na stacji zatrzymują się pociągi regionalne Varażdin – Golubovec.

Trakoscan

Zamek Trakošćan (fot. monikazoran, Pixabay.com)

Zamek Ozalj

Zamek usytuowany na wzniesieniu nad rzeką Kupą, niedaleko miasta Karlovec. Dobre miejsce na jednodniową wycieczkę z Zagrzebia. Zamek wybudowany jako twierdza obronna w XIII wieku na miejscu warowni z VI wieku. Należał do chorwackich rodów Babonićów, Frankopanów i Zrinskich. Zrujnowany przeszedł w 1727 roku w ręce hiszpańskiego hrabiego Raimundo Perlasa, jego syn w latach 1743-1753 zlecił przebudowę, której zamek Ozalj zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd.

Zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, swego czasu część pomieszczeń przeznaczono na hotel, później uniwersytet. Od 2006 roku trwają prace konserwatorskie. Część zamku została odrestaurowana. Pod zamkiem wydrążono tunel kolejowy. W miasteczku Ozalj można także zobaczyć elektrownię wodną oraz niewielki skansen.

Dojazd pociągiem: na stacji kolejowej Ozalj zatrzymują się pociągi regionalne jadące w stronę stacji Bubnjarci na granicy chorwacko – słoweńskiej. Dojazd ze stacji Karlovac zajmuje pół godziny.

Chorwacja zamek

Zamek Ozajl (fot. Arvid Olson, Pixabay.com)

Zamek Maruševec

Piękny, ale zaniedbany zamek położony niedaleko Varażdina. W dokumentach pojawia się po raz pierwszy w 1547 roku jako własność rodziny Vragovićów. Rozbudowany i przebudowany w XVII wieku, kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Obecny kształt nadała mu przebudowa z 1877 roku.

W 1945 roku przejęty przez państwo, od 1969 do 2000 roku zamek był siedzibą zboru adwentystów. Po 2000 roku zwrócony rodzinie Pongratzów, którzy do dziś są właścicielami obiektu.

Zamek niedostępny dla zwiedzających, z dużym potencjałem.

Dojazd pociągiem: Przystanek kolejowy Stažnjevec leży 4,5 kilometra od zamku. Na przystanku zatrzymują się pociągi regionalne Varażdin – Golubovec. Pierwsza większa stacja to Varażdin – 14 kilometrów od zamku.

Zamek Chorwacja

Zamek Maruševec (fot. MaGa, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Stari grad w Varażdinie

Varażdin to z wielu względów interesujące miasto. Jednym z najciekawszych zabytków jest odrestaurowany zamek w centrum miasta. Wzmiankowany w dokumentach w XII wieku, kilkakrotnie przebudowywana w okresie od XIV do XIX wieku. Od 1925 roku własność miasta; w tym samym roku na zamku otwarto Muzeum Miasta Varażdina, które mieści się w zamku do dziś.

Zamek w Varażdinie znalazł się na monecie 5 kun.

Dojazd pociągiem: Varażdin to ważny węzeł kolejowy. Dojedziemy tu pociągiem z Zagrzebia, a interesujące okolice możemy zwiedzać pociągami regionalnymi. Dworzec kolejowy bardzo ładnie wyremontowany.

Varażdin

Zamek w Varażdinie (fot. Zdravko Rajko, Pixabay.com)

Čakovečka utvrda

Zamek w Čakovcu to kolejne miejsce warte odwiedzenia niedaleko Varażdina. W XIII wieku w miejscu dzisiejszego ufortyfikowanego zamku z parkiem stała drewniana wieża warowna. Jako warownia z prawdziwego zdarzenia pojawia się w dokumentach z 1333 roku. Wielokrotnie przebudowywany, swego czasu siedziba książąt Zrinskich (XVI i XVII wiek).

W trakcie opracowywania artykułu trwał remont zamku i wnętrza nie były dostępne dla zwiedzających. Zamek jest siedzibą muzeum regionu Međimurje, na terenie zespołu zamkowo-parkowego odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Čakovec leży półtora kilometra od zamku. Dojedziemy tu między innymi pociągami z Zagrzebia i Varażdina.

Cakovec

Zamek w Čakovcu (fot. Suradnik13, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Zamek Šaulovec

Zamek Šaulovec położony jest osiem kilometrów od Varażdina na szczycie niewielkiego wzniesienia pośród lasów. Bardziej przypomina pałac, lecz skoro nazywany jest zamkiem, to znalazł się na liście „Najpiękniejsze zamki w Chorwacji”. Zbudowany w 1791 roku przez Antuna Kiša w miejscu dworu, przebudowany do obecnego kształtu z inicjatywy Karlo Kiša przez wiedeńskich architektów na początku XX wieku. Po wojnie między innymi siedziba chorwackiego odpowiednika PGR-u, przez lata popadał w ruinę. Następnie odnowiony – na zamku działała restauracja i dyskoteka.

W latach dziewięćdziesiątych właścicielem zamku został Ivan Hudoletnjak – wpływowy biznesmen, który dorobił się ogromnego majątku na prywatyzacji. Zamek stał się jego rezydencją. Ivan Hudoletnjak zmarł w 2016 roku, w ostatnich latach jego życia i później zamek popadał w ruinę. Po śmierci właściciela kilkakrotnie wystawiony na sprzedaż. W trakcie opracowywania artykułu nie były znane dalsze losy tego miejsca.

Zamek z ogromnym potencjałem, na razie niedostępny dla zwiedzających.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Varażdinie, około 8 kilometrów od zamku.

Zamek Mailáth-Prandau

Zamek położony przy granicy chorwacko-węgierskiej, pomiędzy miastem Osijek a węgierskim Peczem, we wsi Donji Miholjac. Nowy zamek został wybudowany dla węgierskiej rodziny Mailath w latach 1903-1906 (lub 1905-1914) przy starym zameczku otoczonym zadbanym parkiem z 1818 roku. Zaprojektowany przez budapeszteńskiego architekta Istvána Möllera jest jednym z ostatnich zamków wybudowanych za czasów Monarchii Austro-Węgierskiej. W nowym budynku znajduje się 50 pokoi, od początku był wyposażony w wodociąg, centralne ogrzewanie i instalację elektryczną. W architekturze można zauważyć wpływy stylu tudorskiego

Do 1923 roku właścicielem zamku był Ladislav Mailath. Obiekt został sprzedany braciom Schlesinger, którzy ze względu na żydowskie pochodzenie musieli uciekać przed okupantem. Od 1941 roku właścielem zamku jest Skarb Państwa.

W trakcie opracowywania artykułu zamek był remontowany. Przed remontem mieściły się w nim biura kilku urzędów i nie był udostępniony do zwiedzania.

Dojazd pociągiem: do zamku nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa – Bizovac – leży 33 kilometry od zamku, gdzie zatrzymują się pociągi z Osijeka. Linia kolejowa dociera do oddalonego od zamu o 20 kilometrów miasteczka Belišće, jednak kursują tam tylko pociągi towarowe.

Zamek

Zamek Mailáth-Prandau (fot. Roko Poljak, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Zamek Feštetić

Interesujący zamek we wsi Pribislavec koło Čakovca. Od strony ulicy wygląda jak zaniedbany, zwykły budynek, natomiast dużo lepiej prezentuje się od strony ogrodu.

Brak szczegółowych informacji na temat historii. Wiadomo, że już w XVI wieku był własnością rodu Zrinskich. Wielokrotnie niszczony i rabowany, odnawiany, obecnie mieści się nim szkoła podstawowa.

Nie jest udostępniony do zwiedzania, natomiast można obejrzeć z zewnątrz.

Dojazd pociągiem: ze stacji kolejowej Čakovec do zamku trzeba pokonać 3,5 kilometra.

Festetić

Zamek Feštetić (fot. fm2, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Twierdza Klis

Twierdza położona niedalesko Splitu, górująca nad wsią o tej samej nazwie. Prawdopodobnie pierwsza warownia w tym miejscu zbudowana została jeszcze w czasach Ilirów, za czasów rzymskich znana pod nazwą Kleisa, po przybyciu Chorwatów stała się siedzibą książąt z dynastii Trpimirovićów.

Kilkakrotnie zmieniała właścicieli – królów węgierskich, chorwackich, bośniackiego króla Tvrtko, w XVI wieku przez 25 lat odpierała ataki Turków, którzy ostatecznie zajęli twierdzę w 1537 roku.

W następnych wiekach również kilkakrotnie zmienała przynależność państwową. Ruiny twierdzy dobrze zachowane i udostępnione do zwiedzania.

W ostatnich latach kręcono tu sceny do serialu „Gra o Tron”.

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Solin leży 7,5 kilometra od twierdzy, natomiast stacja Split oddalona jest o 11 kilometrów.

Klis

Twierdza Klis (fot. Arnie Papp, CC-BY, flickr.com)

Zamek Dioš

Zamek Dioš znajduje się siedem kilometrów od miasta Daruvar. Zameczek został zbudowany w 1904 roku na zlecenie Alajoša i Pauli Tükörych dla ich córki Mariji. Od 1995 roku własność Salezjan. Interesujący pod względem architektonicznym z każdym rokiem podupada i obecnie znajduje się w stanie ruiny. Nie jest dostępny do zwiedzania. Gdyby został wyremontowany, mógłby być jedną z największych chorwackich atrakcji turystycznych.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Daruvarze – 7 kilometrów od zamku.

Zamek w Daruvarze

Wspomniany Daruvar nie należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Chorwacji, jednak jeśli będziemy w pobliżu, warto zobaczyć choćby z zewnątrz starannie odrestaurowany Zamek hrabiego Antun Jankovića. Obiekt z lat 1771-1777 wieku usytuowany jest w samym centrum miasta. W latach 1868-1870 przebudowany.

Zamek jest udostępniony tylko w wybranych terminach oraz po uprzedniej rezerwacji. Również zadbany jest przyzamkowy park.

Dojazd pociągiem: w Daruvarze zatrzymuje się tylko kilka pociągów z Viroviticy o Osijeka.

Daruvar

Zamek w Daruvarze (fot. János Korom Dr., CC-BY-SA, flickr.com)

Twierdza Knin

Majestatyczna twierdza, której najstarsza część pochodzi z IX wieku. Wzniesiona na wzgórzu górującym nad Kninem – jednym z najstarszych chorwackich miast, swego czasu stolicą średniowiecznego Królestwa Chorwacji.

Podczas wojny domowej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku Knin był stolicą Republiki Serbskiej Krainy. Symbolicznym momentem słynnej chorwackiej operacji wojskowej „Burza” było podniesienie flagi Chorwacji na maszt. Flaga powiewa do dziś, a każdego roku w Kninie odbywają się uroczystości upamiętniające wyzwolenie Chorwacji i ofiary wojny domowej.

Dojazd pociągiem: Knin to węzeł kolejowy na trasie Zagrzeb – Split. Odjeżdżają stąd pociągi regionalne do Szybenika. Dawniej kursowały także pociągi do Zadaru, które od lat zastępuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Knin

Twierdza Knin (fot. Nicolas Barcet, CC-BY, flickr.com)

Zamek Tvrdalj

Zamek zbudowany na wyspie Hvar na ruinach antycznej willi. Letnia rezydencja słynnego poety Petara Hektorovića w XVI wieku. Ufortyfikowany w celu ochrony przed atakami z morza. Na dziedzińcu wybudowano basen z morską i słodką wodą (obecnie dla ryb). Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, obecnie jedna z największych atrakcji wyspy. Na murach znajdziemy napisy w języku chorwackim, łacińskim i włoskim autorstwa wspomnianego poety.

Zameczek udostępniony do zwiedzania, obecnie jedna z największych atrakcji wyspy.

Dojazd pociągiem: na wyspie Hvar nie ma kolei.

Tvrdalj

Zamek Tvrdalj – staw rybny (fot. F.G., CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Zamek Lužnica

Odrestaurowany i zadbany zamek w miejscowości Šibice, którym wraz z pobliskim parkiem zarządzają zakonnice. Zbudowany w połowie XVIII wieku w stylu późnego baroku, w dokumentach pojawia się po raz pierwszy w 1761 roku. Pierwszymi właścicielami byli członkowie włoskiego rodu szlacheckiego Čikulini, wkrótce majątek przeszedł w ręce niemieckiej rodziny Rauchów. Po śmierci barona Geize Raucha w 1925 roku zamek wraz z przyległymi gruntami wykupiony przez jeden z zakonów w celu adaptacji na dom dla starych i chorych zakonnic.

Zwiedzanie z przewodnikiem w określonych terminach, park wokół zamku dostępny. W pobliżu piękny pałac Januševec, niedostępny jednak do zwiedzania.

Dojazd pociągiem: Blisko zamku znajdują się stacje kolejowe Brdovec, Zaprešić Savska (2,5 km) i Novi Dvori (4,5 km). Dojazd pociągami podmiejskimi z Zagrzebia.

Luznica

Zamek Lužnica (fot. Miroslav Vajdic, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek Oršić

Barokowy zamek wzniesiony na miejscu średnowiecznej twierdzy około 1756 roku z polecenia hrabiego Krsto Oršića w miejscowości Gornja Stubica. Przez wiele lat własność szlacheckiego rodu Oršićów, nie pełnił funkcji obronnych. Zbudowany na planie litery L. W XIX wieku przebudowany po uszkodzeniach powstałych w wyniku silnego trzęsienia ziemi. W 1924 roku zamek opuścili ostatni członkowie rodziny Oršićów. W części zamku mieściła się później szkoła podstawowa i spółdzielnia rolnicza. Odrestaurowany w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Buntów Chłopskich, teren otacza zadbany park. W pobliżu ładny pałac Stubički Golubovec. Należy pamiętać, że nazwę „dvorac Oršić” noszą inne zamki lub pałace w miejscowościach takich jak Slavetić i Gornja Bistra.

Dojazd pociągiem: na stacji Gornja Stubica kończy się linia ze stacji Zabok, dokąd dojedziemy pociągami z Zagrzebia.

Lista zawiera tylko najważniejsze i najbardziej znane zamki w Chorwacji. W przyszłości może być rozszerzana.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Orsic

Zamek Oršić (fot. Miroslav Vajdic, CC-BY-SA, flickr.com)

%d bloggers like this: