Kolej na Podróż

Czeski Cieszyn – dworzec kolejowy

Jako miasto Cieszyn jest dużo ładniejszy od Czeskiego Cieszyna. Niestety, pod względem infrastruktury kolejowej i połączeń różnica jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Wielu czytelników rozpoczyna swoją podróż po Czechach właśnie z dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie.

Pomiędzy cieszyńskim Placem Hajduka (dworzec autobusowy i dworzec kolejowy) a dworcem kolejowym Český Těšín przechodzimy pieszo. Czas przejścia to 15-20 minut, przy średnio szybkim marszu.  Kolejnych 10 minut potrzebujemy na kupno biletu i dotarcie na peron. Dlatego przy planowaniu podróży warto uwzględnić  30-45 minut na przesiadkę, na przykład w zimie lub przy wysokiej temperaturze będziemy szli wolniej.

Do wyboru jest kilka tras, wszystkie zaznaczone na mapie Google. Jeżeli się nie spieszę, zawsze wybieram trasę przez Rynek w Cieszynie. Dlaczego? Nie wiem, po prostu lubię to miasto, przyjemnie się po nim spaceruje, do tego ta atmosfera…
W dni robocze, przynajmniej do 18:00 nie powinno być problemów z wymianą waluty. Czeskie korony można kupić w dwóch kantorach tuż przed mostem granicznym (w obu kursy są takie same) lub w kantorze na dworcu kolejowym w Czeskim Cieszynie. Tam też kursy są przyzwoite. Gorzej w weekendy, kantory są czynne, o ile się nie mylę, do 13:00.

Czeski Cieszyn to niezbyt ładne miasto, ale też nie powinniśmy się w nim zgubić. Najszybciej dojdziemy do dworca przez tamtejszy Rynek. Osoby przyjeżdżające pierwszy raz do tego miasta powinny się kierować od przejścia granicznego prosto w stronę torów kolejowych, a potem skręcić w lewo.  Po przejściu około 300 metrów dojdziemy do wejścia dworca kolejowego.

Czeski Cieszyn - mapa

Przejście pomiędzy dworcami – mapa

Dworzec w Czeskim Cieszynie wygląda bardzo ładnie z zewnątrz, jak i w środku. Po prawej stronie od wejścia są kasy biletowe kolei czeskich (krajowe i międzynarodowe), firmy Regiojet, w przeszklonym pomieszczeniu mieści się informacja kolejowa. Kasy biletowe kolei czeskich czynne są w godzinach (01:30-00:25). Jeżeli pójdziemy trochę dalej wąskim przejściem, dojdziemy do kantoru dworcowego.  Tuż przy drzwiach można kupić gazety i przekąski w kiosku Relay. Osobiście odradzam kupno artykułów spożywczych w kioskach tej sieci ze względu na wygórowane ceny.

W holu dworca, pomiędzy wejściem i drzwiami na jeden z peronów, znajdują się siedziska. Dodajmy, że miejsc do siedzenia jest niewiele, nie da się też na nich położyć.  Na tablicy przyjazdów i odjazdów na bieżąco podawane są opóźnienia pociągów.

Po lewej stronie od wejścia mamy piekarnię – polecam croissanty z czekoladą. W wąskim korytarzu prowadzącym do dworcowej restauracji (raczej bar)  zaraz na początku zauważymy drzwi do toalet. Toalety są czynne w godzinach 06:00-22:00. Poza tymi godzinami o klucz należy prosić w kasie lub u ochroniarzy. Skorzystanie z toalety kosztuje w przeliczeniu około 1 zł, przy wypożyczeniu klucza w godzinach nocnych pobierana jest opłata w wysokości 35 CZK (ok. 5 zł). Osoby korzystające z toalety powinny mieć przy sobie własny papier toaletowy; w Czechach bowiem zwykle papieru toaletowego nie ma w kabinach, tylko babcia klozetowa rozdziela go klientom po bardzo małych porcjach. Dodatkowo to papier najgorszej jakości.

Na dworcu działa przechowalnia bagażu, czynna w godzinach 02:00-06:30,07:00-14:30,15:00-18:00. Można też nadać przesyłkę kurierską w ramach usługi ČD Kurýr. Kosztuje to niewiele mniej niż tradycyjna przesyłka kurierska, ale bagaż nadany w ten sposób dotrze do adresata bardzo szybko.  W czasach, kiedy przebywałem w Czechach, kilkakrotnie korzystałem z tej usługi i zawsze byłem zadowolony.  Na dworcu nie ma prysznica.

Hol dworca wygląda ładnie, gorzej z przejściem podziemnym prowadzącym na perony oraz z samymi peronami.  Te miejsca wyglądają dużo gorzej.  W przejściu podziemnym czynna jest toaleta publiczna oraz piekarnia, w której w godzinach popołudniowych można kupić drożdżówki za 50% ceny.  Z przejścia podziemnego wyjdziemy na plac przed supermarketem „Billa”, który opisałem  innym artykule.

Dworzec otwarty jest przez całą dobę.  W dzień jest bezpiecznie, nie polecam natomiast nocowania w pojedynkę – po dworcu kręcą się podejrzani osobnicy, a ochroniarze w sytuacji zagrożenia znikają w nieznanym miejscu.  Najgorzej jest w godzinach 00:00 – 04:00, później pojawiają się normalni podróżni.  Mimo wszystko lepiej przenocować tam niż czekać na poranny pociąg  na dworcu w polskim Cieszynie.

Połączenia kolejowe:
– z Czeskiego Cieszyna bez problemu dojedziemy do Pragi pociągami ekspresowymi i pociągami Regiojet. Pociągi te zatrzymują się też w Ołomuńcu i Pardubicach.
– osoby jadące do Brna mogą się przesiąść na dworcu w Boguminie lub na dworcu Ostrava-Svinov.  Osobiście polecam przesiadkę na dworcu Ostrava-Svinov.  Nie kursują bezpośrednie pociągi Czeski Cieszyn – Brno.
– bez problemu dojedziemy do Czadcy, Żyliny i dalej w stronę Koszyc.

Podczas wyszukiwania połączeń w czeskim rozkładzie jazdy pamiętajcie o innych nazwach stacji:

Český Těšín – Czeski Cieszyn
Olomouc – Ołomuniec
Plzeň –  Pilzno
Praha – Praga

Zobacz również:
http://www.jizdnirady.cz – wyszukiwarka połączeń w Republice Czeskiej
http://kolejnapodroz.pl/2014/10/22/zakupy-czeskim-cieszynie-przywiezc-czech/ – zakupy w Czeskim Cieszynie – poradnik

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – wejście na dworzec

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – hol dworca, kiosk Relay i kasy

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – hol dworca

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – kasy biletowe

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – kantor na dworcu

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – zejście do przejścia podziemnego

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – przejście podziemne

%d bloggers like this: