Kolej na Podróż

Czeski Cieszyn – dworzec kolejowy

Jako miasto Cieszyn jest dużo ładniejszy od Czeskiego Cieszyna. Niestety, pod względem infrastruktury kolejowej i połączeń różnica jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Wielu czytelników rozpoczyna swoją podróż po Czechach właśnie z dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie.

Pomiędzy cieszyńskim Placem Hajduka (dworzec autobusowy i dworzec kolejowy) a dworcem kolejowym Český Těšín przechodzimy pieszo. Czas przejścia to 15-20 minut, przy średnio szybkim marszu.  Kolejnych 10 minut potrzebujemy na kupno biletu i dotarcie na peron. Dlatego przy planowaniu podróży warto uwzględnić  30-45 minut na przesiadkę, na przykład w zimie lub przy wysokiej temperaturze będziemy szli wolniej.

Do wyboru jest kilka tras, wszystkie zaznaczone na mapie Google. Jeżeli się nie spieszę, zawsze wybieram trasę przez Rynek w Cieszynie. Dlaczego? Nie wiem, po prostu lubię to miasto, przyjemnie się po nim spaceruje, do tego ta atmosfera…

Zapraszam do lektury poradnika dla osób planujących podróż koleją po Czechach. Rozkład jazdy, połączenia, informacje praktyczne, zniżki i promocje.

Posted by Kolej na Podróż on Sunday, 24 March 2019

W dni robocze, przynajmniej do 18:00 nie powinno być problemów z wymianą waluty. Czeskie korony można kupić w dwóch kantorach tuż przed mostem granicznym (w obu kursy są takie same) lub w kantorze na dworcu kolejowym w Czeskim Cieszynie. Tam też kursy są przyzwoite. Gorzej w weekendy, kantory są czynne, o ile się nie mylę, do 13:00.

Czeski Cieszyn to niezbyt ładne miasto, ale też nie powinniśmy się w nim zgubić. Najszybciej dojdziemy do dworca przez tamtejszy Rynek. Osoby przyjeżdżające pierwszy raz do tego miasta powinny się kierować od przejścia granicznego prosto w stronę torów kolejowych, a potem skręcić w lewo.  Po przejściu około 300 metrów dojdziemy do wejścia dworca kolejowego.

Czeski Cieszyn - mapa

Przejście pomiędzy dworcami – mapa

Dworzec w Czeskim Cieszynie wygląda bardzo ładnie z zewnątrz, jak i w środku. Po prawej stronie od wejścia są kasy biletowe kolei czeskich (krajowe i międzynarodowe), firmy Regiojet, w przeszklonym pomieszczeniu mieści się informacja kolejowa. Kasy biletowe kolei czeskich czynne są w godzinach (01:30-00:25). Jeżeli pójdziemy trochę dalej wąskim przejściem, dojdziemy do kantoru dworcowego.  Tuż przy drzwiach można kupić gazety i przekąski w kiosku Relay. Osobiście odradzam kupno artykułów spożywczych w kioskach tej sieci ze względu na wygórowane ceny.

W holu dworca, pomiędzy wejściem i drzwiami na jeden z peronów, znajdują się siedziska. Dodajmy, że miejsc do siedzenia jest niewiele, nie da się też na nich położyć.  Na tablicy przyjazdów i odjazdów na bieżąco podawane są opóźnienia pociągów.

Po lewej stronie od wejścia mamy piekarnię – polecam croissanty z czekoladą. W wąskim korytarzu prowadzącym do dworcowej restauracji (raczej bar)  zaraz na początku zauważymy drzwi do toalet. Toalety są czynne w godzinach 06:00-22:00. Poza tymi godzinami o klucz należy prosić w kasie lub u ochroniarzy. Skorzystanie z toalety kosztuje w przeliczeniu około 1 zł, przy wypożyczeniu klucza w godzinach nocnych pobierana jest opłata w wysokości 35 CZK (ok. 5 zł). Osoby korzystające z toalety powinny mieć przy sobie własny papier toaletowy; w Czechach bowiem zwykle papieru toaletowego nie ma w kabinach, tylko babcia klozetowa rozdziela go klientom po bardzo małych porcjach. Dodatkowo to papier najgorszej jakości.

Na dworcu działa przechowalnia bagażu, czynna w godzinach 02:00-06:30,07:00-14:30,15:00-18:00. Można też nadać przesyłkę kurierską w ramach usługi ČD Kurýr. Kosztuje to niewiele mniej niż tradycyjna przesyłka kurierska, ale bagaż nadany w ten sposób dotrze do adresata bardzo szybko.  W czasach, kiedy przebywałem w Czechach, kilkakrotnie korzystałem z tej usługi i zawsze byłem zadowolony.  Na dworcu nie ma prysznica.

Hol dworca wygląda ładnie, gorzej z przejściem podziemnym prowadzącym na perony oraz z samymi peronami.  Te miejsca wyglądają dużo gorzej.  W przejściu podziemnym czynna jest toaleta publiczna oraz piekarnia, w której w godzinach popołudniowych można kupić drożdżówki za 50% ceny.  Z przejścia podziemnego wyjdziemy na plac przed supermarketem „Billa”, który opisałem  innym artykule.

Dworzec otwarty jest przez całą dobę.  W dzień jest bezpiecznie, nie polecam natomiast nocowania w pojedynkę – po dworcu kręcą się podejrzani osobnicy, a ochroniarze w sytuacji zagrożenia znikają w nieznanym miejscu.  Najgorzej jest w godzinach 00:00 – 04:00, później pojawiają się normalni podróżni.  Mimo wszystko lepiej przenocować tam niż czekać na poranny pociąg  na dworcu w polskim Cieszynie.

Połączenia kolejowe:
– z Czeskiego Cieszyna bez problemu dojedziemy do Pragi pociągami ekspresowymi i pociągami Regiojet. Pociągi te zatrzymują się też w Ołomuńcu i Pardubicach.
– osoby jadące do Brna mogą się przesiąść na dworcu w Boguminie lub na dworcu Ostrava-Svinov.  Osobiście polecam przesiadkę na dworcu Ostrava-Svinov.  Nie kursują bezpośrednie pociągi Czeski Cieszyn – Brno.
– bez problemu dojedziemy do Czadcy, Żyliny i dalej w stronę Koszyc.

Podczas wyszukiwania połączeń w czeskim rozkładzie jazdy pamiętajcie o innych nazwach stacji:

Český Těšín – Czeski Cieszyn
Olomouc – Ołomuniec
Plzeň –  Pilzno
Praha – Praga

Zobacz również:
https://www.jizdnirady.cz – wyszukiwarka połączeń w Republice Czeskiej
https://kolejnapodroz.pl/2014/10/22/zakupy-czeskim-cieszynie-przywiezc-czech/ – zakupy w Czeskim Cieszynie – poradnik

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – wejście na dworzec

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – hol dworca, kiosk Relay i kasy

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – hol dworca

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – kasy biletowe

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – kantor na dworcu

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – zejście do przejścia podziemnego

Czeski Cieszyn

Czeski Cieszyn – przejście podziemne

%d bloggers like this: