Kolej na Podróż

Bohumín – dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Boguminie (Bohumín) jest pierwszym dworcem kolejowym po stronie czeskiej, na którym zatrzymują się pociągi Eurocity i TLK wjeżdżające z Polski od strony Zebrzydowic. Tutaj także przesiadają się do pociągów pasażerowie autokarów Leo Express z Krakowa.  Dworzec, podobnie jak miasto, nie należą do najpiękniejszych, ale warto wiedzieć, czego oczekiwać.

Budynek dworca z zewnątrz prezentuje się całkiem ładnie.  I to od strony peronów oraz od strony parkingu przed dworcem.  Perony również wyremontowane, z nową kostką brukową, czytelnymi wyświetlaczami, bardzo dobrze nagranymi komunikatami, jak na wszystkich najważniejszych czeskich dworcach.

W środku wszystko wygląda dużo gorzej.  Hol dworca tonie w półmroku,  wciąż kręcą się podejrzani osobnicy, a podróżni starają się opuścić to miejsce jak najszybciej. Poza Polakami, którzy zachwycają się wszystkim, co czeskie.

Kasy są czynne w zasadzie przez całą dobę, poza krótkimi, kilkunastominutowymi przerwami. Nie będzie problemów z zakupem biletów krajowych i biletów międzynarodowych.  Nawet w środku nocy.  W jednej z kas można też wymienić waluty.  Tablica odjazdów umieszczona jest na wprost wejścia na dworzec, informacje czytelne, nie spotkałem się nigdy z jakimikolwiek błędami w podawaniu opóźnień.  Nie zawsze łatwo znaleźć natomiast informację o wprowadzeniu zastępczej komunikacji autobusowej na którymś z odcinków trasy Brno – Przerów.

Nie ma osobnych pomieszczeń przeznaczonych na poczekalnię, podróżni mogą usiąść przy kasach lub na ławach po lewej i prawej stronie holu dworca. Po lewej stronie (licząc od wejścia z miasta) czynna jest przechowalnia bagażu, miejsce nadania przesyłek konduktorskich (CD Kuryr) i kiosk. Nie pamiętam, czy jeszcze działa bukmacher.

Po prawej stronie (lewa od wejścia z peronów) umieszczono jakąś knajpę, toalety i co najgorsze – pomieszczenie dla bezdomnych.  Niby to humanitarne, ale bardzo źle wpływa na odbiór dworca.

Toalety czynne są codziennie od 05:30 do 22:00, cena za skorzystanie wynosi 6 CZK, czyli około 1 zł.  Toalety czyste, kilka lat temu zostały wyremontowane (remont trwał chyba półtora roku),  wydzielono też pomieszczenie na prysznic.

Poza wspomnianą podrzędną knajpą przekąski można kupić w automatach lub bufecie przy holu – ceny w automatach i w bufecie są wygórowane.  Naprzeciw dworca czynne są delikatesy.  Przejście na perony przez przejście podziemne, do odprawy niepełnosprawnych przystosowany jest tylko jeden peron – peron 1. Peron 1A, z którego odjeżdżają pociągi Leo Express do Pragi, to przedłużenie peronu 1,  po wyjściu z holu dworca należy iść w prawo przez około 50 metrów.

Dworzec jest czynny przez całą dobę, ale nie polecam nocowania w tym miejscu. Okolica wyjątkowo nieciekawa – roi się od żuli i agresywnych osobników, szczególnie po zmroku. Na policję i straż miejską nie liczcie.  Przed dworcem jest bezpłatny parking.

Jeżeli musicie spędzić w Boguminie noc, rozwiązaniem jest dom noclegowy tuż obok dworca, gdzie nocują drużyny konduktorskie (dlatego nie zawsze są wolne miejsca).  Niska cena odpowiada niskiej jakości, ale da się wytrzymać.

Strona internetowa: http://www.cleancat.cz/specialni-sluzby/ubytovna-bohumin.html

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Bohumín nádrazí

Bogumin (Bohumín) – dworzec kolejowy

Bohumín nádrazí

Peron 1

Bohumín nádrazí

Zejście do przejścia podziemnego

Bohumín nádrazí

Tablica odjazdów

Bohumín nádraží

Część dworca wydzielona na poczekalnię.

%d bloggers like this: