Kolej na Podróż

Bohumín – dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Boguminie (Bohumín) jest pierwszym dworcem kolejowym po stronie czeskiej, na którym zatrzymują się pociągi Eurocity i TLK wjeżdżające z Polski od strony Zebrzydowic. Tutaj także przesiadają się do pociągów pasażerowie autokarów Leo Express z Krakowa.  Dworzec, podobnie jak miasto, nie należą do najpiękniejszych, ale warto wiedzieć, czego oczekiwać.

Budynek dworca z zewnątrz prezentuje się całkiem ładnie.  I to od strony peronów oraz od strony parkingu przed dworcem.  Perony również wyremontowane, z nową kostką brukową, czytelnymi wyświetlaczami, bardzo dobrze nagranymi komunikatami, jak na wszystkich najważniejszych czeskich dworcach.

W środku wszystko wygląda dużo gorzej.  Hol dworca tonie w półmroku,  wciąż kręcą się podejrzani osobnicy, a podróżni starają się opuścić to miejsce jak najszybciej. Poza Polakami, którzy zachwycają się wszystkim, co czeskie.

Zapraszam do lektury poradnika dla osób planujących podróż koleją po Czechach. Rozkład jazdy, połączenia, informacje praktyczne, zniżki i promocje.

Posted by Kolej na Podróż on Sunday, 24 March 2019

Kasy są czynne w zasadzie przez całą dobę, poza krótkimi, kilkunastominutowymi przerwami. Nie będzie problemów z zakupem biletów krajowych i biletów międzynarodowych.  Nawet w środku nocy.  W jednej z kas można też wymienić waluty.  Tablica odjazdów umieszczona jest na wprost wejścia na dworzec, informacje czytelne, nie spotkałem się nigdy z jakimikolwiek błędami w podawaniu opóźnień.  Nie zawsze łatwo znaleźć natomiast informację o wprowadzeniu zastępczej komunikacji autobusowej na którymś z odcinków trasy Brno – Przerów.

Nie ma osobnych pomieszczeń przeznaczonych na poczekalnię, podróżni mogą usiąść przy kasach lub na ławach po lewej i prawej stronie holu dworca. Po lewej stronie (licząc od wejścia z miasta) czynna jest przechowalnia bagażu, miejsce nadania przesyłek konduktorskich (CD Kuryr) i kiosk. Nie pamiętam, czy jeszcze działa bukmacher.

Po prawej stronie (lewa od wejścia z peronów) umieszczono jakąś knajpę, toalety i co najgorsze – pomieszczenie dla bezdomnych.  Niby to humanitarne, ale bardzo źle wpływa na odbiór dworca.

Toalety czynne są codziennie od 05:30 do 22:00, cena za skorzystanie wynosi 6 CZK, czyli około 1 zł.  Toalety czyste, kilka lat temu zostały wyremontowane (remont trwał chyba półtora roku),  wydzielono też pomieszczenie na prysznic.

Poza wspomnianą podrzędną knajpą przekąski można kupić w automatach lub bufecie przy holu – ceny w automatach i w bufecie są wygórowane.  Naprzeciw dworca czynne są delikatesy.  Przejście na perony przez przejście podziemne, do odprawy niepełnosprawnych przystosowany jest tylko jeden peron – peron 1. Peron 1A, z którego odjeżdżają pociągi Leo Express do Pragi, to przedłużenie peronu 1,  po wyjściu z holu dworca należy iść w prawo przez około 50 metrów.

Dworzec jest czynny przez całą dobę, ale nie polecam nocowania w tym miejscu. Okolica wyjątkowo nieciekawa – roi się od żuli i agresywnych osobników, szczególnie po zmroku. Na policję i straż miejską nie liczcie.  Przed dworcem jest bezpłatny parking.

Jeżeli musicie spędzić w Boguminie noc, rozwiązaniem jest dom noclegowy tuż obok dworca, gdzie nocują drużyny konduktorskie (dlatego nie zawsze są wolne miejsca).  Niska cena odpowiada niskiej jakości, ale da się wytrzymać.

Strona internetowa: https://www.cleancat.cz/specialni-sluzby/ubytovna-bohumin.html

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Bohumín nádrazí

Bogumin (Bohumín) – dworzec kolejowy

Bohumín nádrazí

Peron 1

Bohumín nádrazí

Zejście do przejścia podziemnego

Bohumín nádrazí

Tablica odjazdów

Bohumín nádraží

Część dworca wydzielona na poczekalnię.

%d bloggers like this: