Kolej na Podróż

Kluczbork – dworzec kolejowy

Kluczbork to węzeł kolejowy i jak można się domyślić, wielkość dworca odpowiada znaczeniu tego miasta na kolejowej mapie Polski. Budynek dworca duży, ładny, niedawno wyremontowany. Dworzec kolejowy w Kluczborku to tzw. dworzec wyspowy.

W budynku dworca działają dwie kasy, nieduży „Sklepik na dworcu” z podstawowymi artykułami spożywczymi i pieczywem, postawiono też automat z gorącymi napojami. Podróżni mogą usiąść na ławkach w holu dworca, najbliższe przyjazdy i odjazdy wyświetlane są na elektronicznej tablicy.

Toalety bezpłatne, czyste, nowiutkie, ogólnie bez zarzutu. Urządzenia elektroniczne można podładować w gniazdkach.

Część pomieszczeń stoi pusta, nie ma też skrzynek na bagaż ani przechowalni bagażu.

Jeden z peronów został wyremontowany, pozostałe wyglądają jak dawniej. Na peronach brak elektronicznych wyświetlaczy odjazdów pociągów. Perony niezadaszone.

Przed dworcem znajduje się parking, za parkingiem stoi parowóz jako eksponat. Do centrum miasta najlepiej przejść kładką nad peronami (którą przemieszczamy się pomiędzy peronami), osoby niepełnosprawne muszą pokonać dłuższą drogę przez parking do wiaduktu nad torami. Dla osób niepełnosprawnych dostępne są przejścia przez tory, przy czym wcześniej najlepiej zgłosić konieczność skorzystania z przejścia.

W budynku kluczborskiego dworca mieści się posterunek Straży Ochrony Kolei. Funkcjonariusze są nadgorliwi i czepiają się osób fotografujących dworzec i pociągi. Czasami funkcjonariuszy widać aż za bardzo, czasami nie widać wcale. Ogólnie na dworcu nie odczuwałem poczucia zagrożenia, w przeciwieństwie do miasta.

Kluczbork - dworzec kolejowy z kładki

Kluczbork – dworzec kolejowy z kładki

Kluczbork - dworzec kolejowy od strony parkingu

Kluczbork – dworzec kolejowy od strony parkingu

Kluczbork - dworzec kolejowy od strony peronu

Kluczbork – dworzec kolejowy od strony peronu

Peron 3

Peron 3

Kluczbork - dworzec kolejowy - kładka nad torami

Kluczbork – dworzec kolejowy – kładka nad torami

Kluczbork - hol dworca kolejowego

Kluczbork – hol dworca kolejowego

Kluczbork - hol dworca kolejowego

Kluczbork – hol dworca kolejowego

Kluczbork - parowóz jako eksponat

Kluczbork – parowóz jako eksponat

%d bloggers like this: