Kolej na Podróż

Pociągiem do Chorwacji – przewodnik dla pasażerów (2025)

Podróż pociągiem do Chorwacji w 2025 roku jest łatwiejsza niż w poprzednich latach, przynajmniej w sezonie letnim.

Pod koniec czerwca 2025 roku zainaugurowane zostanie połączenie Warszawa – Rijeka, co znacznie ułatwi dojazd pociągiem do Chorwacji, jednak ze względu na czas podróży i małą liczbę wagonów nie jest to rozwiązanie idealne.

W artykule przedstawiłem najlepsze możliwości podróży pociągiem do Chorwacji. W przeciwieństwie do ubiegłych lat znacznie poprawiła się oferta taryfowa PKP Intercity do Wiednia, natomiast oferta kolei czeskich z roku na rok jest coraz mniej atrakcyjna, więc w większości przypadków nie opłaci się kupowanie biletu do Wiednia od pierwszej stacji za czeską granicą.

Wadą podróży pociągiem do Chorwacji jest długi czas podróży – trzeba poświęcić na nią co najmniej dwa dni. Dla studentów i bezrobotnych nie ma to znaczenia, natomiast osoby ceniące sobie czas wybiorą inne rozwiązanie.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2025

Ze względu na uruchomienie pociągu Warszawa – Rijeka artykuł został znacznie skrócony, bowiem inne opcje będą mniej popularne. 

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Stworzenie i aktualizacja takiego artykułu to wiele dni pracy. Jeśli informacje okażą się przydatne w planowaniu podróży, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną, co umożliwi mi utrzymanie i rozwój strony, a także da mi motywację do pracy nad portalem. 

Spis treści:

1. Pociąg Warszawa – Rijeka
2. Dojazd pociągiem do Wiednia lub Budapesztu
3. Pociąg Bratysława – Split
4. Pociąg Praga – Rijeka/Split
5. Pociąg sezonowy IC Adria Budapeszt – Split
6. Pociągiem do Chorwacji – kierunek Osijek
7. Pociągiem do Chorwacji – kierunek Pula

Więcej o Chorwacji:

Najciekawsze zamki w Chorwacji
Istria – największe atrakcje turystyczne

Rijeka

Rijeka (fot. dreamstime.com)

1. Pociąg Warszawa – Rijeka

W 2025 roku będzie kursował pociąg Warszawa – Rijeka. Jest to sezonowy pociąg nocny zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia i wagonu z miejscami do leżenia.

Czas przejazdu z Warszawy do Rijeki wynosi 19 godzin, natomiast z południowej części kraju przejazd zajmie 15-16 godzin.

Pociąg będzie kursował od 27 czerwca do 29 sierpnia 2025 roku. W rzeczywistości jest to grupa wagonów bezpośrednich dołączanych do pociągu EC Sobieski (na terytorium Polski kursuje jako pociąg kategorii IC) z Warszawy do Wiednia.

Pociąg Warszawa – Rijeka kursuje we wtorki, czwartki, piątki i niedziele
Pociąg Rijeka – Warszawa kursuje w poniedziałki, środy, piątki i niedziele)

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy, cen i trasy znajdziecie w przewodniku pociąg Warszawa – Rijeka

3. Pociąg Bratysława – Split

Przed uruchomieniem pociągu z Warszawy do Rijeki pociąg Bratysława – Split był jednym z najpopularniejszych pociągów do Chorwacji. W 2025 roku pociąg kursuje z Bratysławy od 30. kwietnia 2025 r. do 12. października 2025 r. w środy, piątki i niedziele stredu ze stacji Bratislava – Nové Mesto i Bratislava – Petržalka. Pociągi ze Splitu kursują od 1 maja 2025 do 13 października 2025 w czwartki, soboty i poniedziałki. Odjazd ze Splitu o 17:22.

Jest to pociąg nocny, uruchamiany przez koleje austriackie we współpracy z kolejami słowackimi. Grupa wagonów bezpośrednich będzie rozpoczynała bieg w Bratysławie, następnie w Wiedniu dołączone zostaną kolejne wagony, w tym wagony do przewozu samochodów. Pociąg pojedzie między innymi przez Graz, Maribor i Zagrzeb.

Ceny biletów Bratysława – Split zaczynają się od 29,90 euro w wagonach z miejscami do siedzenia, przy czym są to najtańsze bilety promocyjne i bilety w normalnej taryfie oraz bilety promocyjne spoza najtańszego kontyngentu są znacznie droższe. Bilety Wiedeń – Split kosztują tyle samo. Ceny biletów na przewóz motocykli i samochodów zaczynają się od 79,90 euro.

W trakcie opracowywana aktualizacji dopłata za przejazd w wagonie z miejscami do leżenia wynosiła 50 euro, a za miejsce w wagonie sypialnym 100 euro. Bardzo dużo, chociaż wagony komfortowe – wagony sypialne to zmodernizowane, klimatyzowane wagony kolei słowackich.

Bilety od lutego można zakupić na stronie shop.oebbtickets.at

Uwaga!!! Przed wyjazdem należy upewnić, się z której stacji w Bratysławie odjeżdża pociąg oraz czy załadunek samochodów nadal odbywa się tylko na odcinku Wiedeń – Split.

Pociągiem do Chorwacji

Pociąg Bratysława – Split – wagon sypialny (mat. prasowe kolei chorwackich)

Słowacki wagon sypialny

Słowacki wagon sypialny w środku (fot. materiały prasowe kolei słowackich)

3. Pociąg Praga – Rijeka firmy Regiojet 

Przez ostatnie lata ogromną popularnością cieszył się pociąg sezonowy z Pragi do Splitu i Rijeki, uruchamiany przez czeskiego przewoźnika Regiojet.

Pociąg kursował  w sezonie letnim, zestawiony był z wagonów bezprzedziałowych z miejscami do siedzenia oraz wagonów z miejscami do leżenia. Bilety były stosunkowo tanie, aczkolwiek w 2023 roku sporo podrożały.

Pociągiem do Chorwacji firmy Regiojet podróżowało mnóstwo polskich turystów. Zbierał on różne recenzje – pasażerowie narzekali na pijaństwo, hałaśliwą młodzież, czy nieprzewidziane sytuacje związane z koniecznością przesiadki do autobusów komunikacji zastępczej.

W połowie stycznia 2024 roku przewoźnik ogłosił, iż w 2024 roku nie uruchomi pociągów do Chorwacji. W 2025 roku pociąg również nie kursuje.

Pociągiem do Chorwacji

Pociąg Praga – Split w Chorwacji (fot. dreamstime.com)

5. Pociągiem do Chorwacji z Wiednia

Przez cały rok możliwy jest dojazd pociągiem do Chorwacji z Wiednia z przesiadką w Grazu lub Villach, ale jest to dość skomplikowana podróż, szczególnie, że bywają okresy, kiedy na trasie Jesenice – Lublana obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Najtańsze bilety z Wiednia do Chorwacji w ofercie Spar Schiene kosztują 29 euro. Bilety można kupić przez internet na stronie kolei austriackich. Podczas wyszukiwania w czasie opracowywania artykułu bilety były dostępne nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Bilety promocyjne za tę cenę dostępne są na obie trasy – przez Graz i Villach.

Sklep internetowy kolei austriackich: shop.oebbtickets.at

Na stronie sklepu kolei austriackich również sprawdzimy rozkład jazdy pociągów z Wiednia do Chorwacji.

Pociąg Wiedeń - Zagrzeb

Austriacki wagon bezprzedziałowy w pociągu Wiedeń – Zagrzeb

6. Pociągiem do Chorwacji z Budapesztu (całoroczne)

Kursują bezpośrednie pociągi dzienne Budapeszt – Zagrzeb. Koleje węgierskie posiadają w swojej ofercie bilety promocyjne na przejazdy w jedną stronę (oferta limitowana), przejazdy powrotne (oferta nielimitowana) oraz przejazdy powrotne na trasie Budapeszt – Zagrzeb przez Lublanę. W trakcie opracowywania artykułu nie było informacji, czy będzie kursował nocny pociąg wakacyjny Budapeszt – Split.

Bilety promocyjne SparDay Budapeszt – Zagrzeb kosztują 15 euro. Są to bilety na konkretne połączenie, niepodlegające wymianie ani zwrotowi. W cenę biletu wliczona jest rezerwacja miejsca w wagonie drugiej klasy z miejscami do siedzenia.

Nielimitowana pula biletów w taryfie normalnej według porozumienia kolei węgierskich z chorwackimi sprzedawana jest według następującego cennika:

Budapeszt – Zagrzeb – 25 euro w jedną stronę
Budapeszt – Rijeka – 39 euro w jedną stronę; 49 euro tam i z powrotem

Dzieci w wieku 6-14 lat płacą połowę ceny. Przewóz psa za połowę ceny. Powrót z Rijeki musi nastąpić w ciągu 14 dni. W cenie biletu nie jest zawarta rezerwacja miejsca.

Bilety na odcinek Budapeszt – Zagrzeb kupujemy na stronie jegy.mav.hu. W ubiegłych latach bilet Budapeszt – Zagrzeb w taryfie promocyjnej można było nabyć nawet taniej niż podawano na stronach oficjalnych (9,90 euro).

Należy pamiętać, że podróż z Budapesztu do Zagrzebia jest męcząca.

Pociągiem do Chorwacji

Chorwacki wagon z przedziałami spotykany w pociągach Budapeszt – Zagrzeb

7. Pociąg Budapeszt – Split (sezonowy)

Każdego roku koleje węgierskie uruchamiają sezonowe połączenie kolejowe Budapeszt – Split. Pociąg IC Adria kursuje trzy razy w tygodniu do końca września. Ze względu na cichą likwidację oferty Visit Budapest przez PKP Intercity, pociąg nie jest aż tak atrakcyjną ofertą dla Polaków, jak jeszcze trzy lata temu.

Zaletą jest natomiast fakt, że pociąg jest zestawiony z nowych, klimatyzowanych wagonów sypialnych, wagonów z miejscami do leżenia i wagonu restauracyjnego, przez co dojazd pociągiem do Chorwacji jest bardzo wygodny.

W 2025 roku pociąg kursuje od 19 czerwca do 13 września 2-4 razy w tygodniu, w zależności od tygodnia. Odjazd z Budapesztu z dworca Budapest-Keleti o 18:45, przyjazd do Splitu o 09:39. W drogę powrotną pociąg wyrusza ze Splitu o 17:43, kończy bieg na stacji Budapest-Keleti o 09:35.

Ceny najtańszych biletów promocyjnych w 2025 roku
Oferta START Night (oferta bezzwrotna)
Wagon z miejscami do siedzenia: 47 euro
Wagon z miejscami do leżenia, przedział 6-osobowy: 49 euro
Wagon z miejscami do leżenia, przedział 4-osobowy: 69 euro
Wagon sypialny, przedział 3-osobowy: 89 euro
Wagon sypialny, przedział 2-osobowy: 109 euro
Wagon sypialny, przedział 1-osobowy: 219 euro

Bilety można kupić na stronie jegy.mav.hu

Pociągiem do Chorwacji

Pociąg Budapeszt – Split na stacji końcowej (lipiec 2021) fot. mat. prasowe kolei węgierskich.

 

9. Pociągiem do Chorwacji – kierunek Osijek

Istnieje jeszcze opcja dla miłośników kolei lub młodych podróżników. Możemy dojechać pociągiem do Osijeka korzystając z połączenia transgranicznego z Peczem (z przesiadką).

W 2025 roku kursuje kilka pary pociągów dziennie z przesiadką. W sezonie pociągi Osijek – Beli Manastir obsługiwane są przez stare chorwackie szynobusy, które nie są zbyt wygodne w upały, natomiast poza sezonem letnim na trasie kursują składy dawniej używane przez koleje chorwackie do obsługi połączeń ICN na trasie Zagrzeb – Split (na trasie Zagrzeb – Split będą kursowały w wakacje)

Plan podróży:

a) Dojazd pociągiem z Polski do Budapesztu
Polujemy na bilety promocyjne na stronie www.intercity.pl

b) Dojazd pociągiem z Budapesztu do Peczu

Można kupić bilet na całą trasę Budapeszt – Osijek (24-26 euro) lub na poszczególne odcinki, jeśli planujemy nocleg i zwiedzanie Peczu. Odległość z Peczu do Osijeka wynosi 82 km

c) Przejazd pociągiem Pecz – Beli Manastir

Przejazd szynobusem z Peczu do chorwackiej stacji Beli Manastir. Tam następuje przesiadka na szynobus kolei chorwackich Beli Manastir – Osijek.

Bilety można kupić w sklepie kolei węgierskich jegy.mav.hu.

Osijek

Osijek (fot. dreamstime.com)

10. Pociągiem do Chorwacji – kierunek Pula

Podróż pociągiem do Puli jest bardziej skomplikowana. W 2025 roku raz w tygodniu będzie kursował sezonowy pociąg Zagrzeb – Lublana – Pula. Odjazd z Zagrzebia w piątek, powrót z Puli w niedzielę.

Można dojechać z Lublany do Puli z przesiadkami, przy czym na części trasy obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa. Nie polecam i prawdę mówiąc nie rozumiem informacji na stronie kolei słoweńskich na temat dojazdu do Puli.

Podróż raczej dla miłośników kolei i miłośników przygód. Dodatkowe informacje:

shop.oebbtickets.at – Bilety na pociąg Wiedeń – Lublana
jegy.mav.hu – Bilety na pociąg Budapeszt – Lublana
Informacje o połączeniu Lublana – Pula na stronie kolei słoweńskich

Pula

Pula (fot. dreamstime.com)

12. Pociągiem do innych chorwackich miast

Jeśli do któregoś z miast nie dojedziemy pociągiem, należy szukać biletów autobusowych z Zagrzebia, Rijeki, Splitu lub Puli na stronie https://busticket4.me. Bilety na pociągi kolei chorwackich kupujemy na stronie www.hzpp.hr

Dojazd pociągiem do Dubrownika

Do Dubrownika nie dojeżdżają pociągi. Najlepiej dojechać pociągiem do Splitu i dalej kontynuować podróż autobusem.

Dojazd pociągiem do Splitu

Do Splitu dojedziemy pociągiem z Zagrzebia. W czasie opracowywania artykułu nie było wiadomo, czy pojedzie pociąg wakacyjny Budapeszt – Split.

Dojazd pociągiem do Zadaru

Do Zadaru nie dojeżdżają pociągi. Do miasta prowadzi linia kolejowa, ale od lat zamiast pociągów kursuje autobusowa komunikacja zastępcza.

Dojazd pociągiem do Szybenika

Dojazd pociągiem do Szybenika jest możliwy, ale trudny. Jedziemy pociągiem z Zagrzebia do Perkovića lub Kninu i tam kilka godzin trzeba czekać na przesiadkę na pociąg do Szybenika. Lepiej więc pojechać z Zagrzebia autobusem. Będzie znacznie szybciej.

Dojazd pociągiem do Rovinja

Do Rovinja nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Pula, ale lepiej dojechać autobusem z Rijeki, Zagrzebia albo stolicy Słowenii – Lublany.

Dojazd pociągiem do Makarska

Do miasta Makarska nie dojeżdżają pociągi. Ze Splitu należy kontynuować podróż autobusem.

Szybenik

Szybenik (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: