Kolej na Podróż

Pociągiem do Chorwacji – przewodnik (07.2021)

Podróż pociągiem do Chorwacji, poza sezonem urlopowym nie jest łatwa. Pociągi w Chorwacji nie dojeżdżają do większości najpopularniejszych miast, natomiast bardzo dobrze rozwinięta jest tam sieć połączeń autobusowych i wysiadając w Zagrzebiu lub Rijece bez większych problemów dostaniemy się do wielu nadmorskich miejscowości.

Nie kursuje bezpośredni pociąg z Polski do Chorwacji. Poza sezonem urlopowym najlepiej dojechać pociągiem do Chorwacji z przesiadką w Wiedniu lub Budapeszcie, skąd kursują pociągi bezpośrednie. W ubiegłych latach kursował dodatkowo nocny pociąg Budapeszt – Split. W 2020 roku czeska firma Regiojet uruchomiła wakacyjny pociąg nocny Praga – Rijeka, który okazał się strzałem w dziesiątkę. W 2021 roku ma kursować także wakacyjny pociąg nocny Bratysława – Split przez Wiedeń.

W artykule przedstawiłem najlepsze możliwości podróży pociągiem do Chorwacji. W przeciwieństwie do ubiegłych lat znacznie poprawiła się oferta taryfowa PKP Intercity do Budapesztu i Wiednia, natomiast oferta kolei czeskich z roku na rok jest coraz mniej atrakcyjna, więc w większości przypadków nie opłaci się kupowanie biletu do Wiednia od pierwszej stacji za czeską granicą.

Ze względu na ograniczenia w kursowaniu pociągów związane z pandemią, w trakcie opracowywania artykułu nie były dostępne wszystkie informacje. Postaram się uzupełnić je przed sezonem wakacyjnym.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021

Planujesz podróż do Chorwacji? Zapraszam do pobrania autorskiego, bezpłatnego chorwacko-polskiego słownika tematycznego.

Spis treści:

1. Dojazd pociągiem do Wiednia lub Budapesztu
2. Pociąg Bratysława – Split
3. Pociąg Praga – Rijeka/Split
4. Pociągiem do Chorwacji z Wiednia
5. Pociągiem do Chorwacji z Budapesztu
6. Pociąg sezonowy IC Adria Budapeszt – Split
7. Dojazd pociągiem do innych chorwackich miast

Więcej o Chorwacji:

Najciekawsze zamki w Chorwacji
Istria – największe atrakcje turystyczne

UWAGA!!! Ze względu na pandemię koronawirusa wymienione pociągi mogą być tymczasowo odwołane lub kursować z ograniczeniami. Aktualne informacje dostępne są w wyszukiwarkach połączeń przewoźników, do których podaję odnośniki.

1. Dojazd pociągiem do Wiednia lub Budapesztu

Pierwszy krok w podróży pociągiem do Chorwacji to dojazd do Wiednia lub Budapesztu. Ewentualnie do Pragi lub stacji Břeclav, jeśli chcemy kontynuować podróż pociągiem Regiojet Praga – Rijeka. Opcji jest mnóstwo.

Do Wiednia szybko i wygodnie dojedziemy pociągami dziennymi i nocnymi. W przypadku pociągu nocnego z Krakowa i Warszawy należy uważać na kradzieże na terytorium Republiki Czeskiej. Czeska policja jest wyjątkowo nieudolna, dlatego nie potrafią sobie poradzić ze zjawiskiem znanym od lat.

Najtańsze bilety promocyjne z Warszawy do Wiednia kosztują 19,90 euro, a z Krakowa i Katowic 9,90 euro. Są to bilety na wagony z miejscami do siedzenia drugiej klasy, na konkretne połączenie i nie podlegają zwrotowi. W rzeczywistości, kupując bilet z krótkim wyprzedzeniem, należy liczyć się z wydatkiem około 40,90 euro.

Ceny biletów można sprawdzić na stronie tickets.oebb.at. Do niedawna część biletów była dostępna na stronie www.intercity.pl. Podczas opracowywania artykułu nie było możliwości sprawdzenia cen. Być może po pandemii możliwość powróci.

W przypadku podróży do Budapesztu trzeba polować na bilety promocyjne PKP Intercity lub jechać z przesiadkami, bowiem w 2021 roku, po cichu wycofano bardzo atrakcyjną ofertę Visit Budapest.

Więcej informacji:

Jak dojechać pociągiem do Wiednia – przewodnik
Jak dojechać pociągiem do Budapesztu – przewodnik

2. Pociąg Bratysława – Split

Hitem wakacji 2021 będzie pociąg Bratysława – Split. Jest to pociąg nocny, uruchamiany przez koleje austriackie we współpracy z kolejami słowackimi. Grupa wagonów bezpośrednich będzie rozpoczynała bieg w Bratysławie, następnie w Wiedniu dołączone zostaną kolejne wagony, w tym wagony do przewozu samochodów. Pociąg pojedzie między innymi przez Graz, Maribor i Zagrzeb.

Orientacyjny rozkład jazdy pociągu:

Bratislava hl.st. (odj. 15:51) –> Wien Hbf (18:01) –> Zagreb Gl. K. (01:10) –> Split (09:46)

Split (odj. 16:40) –> Zagreb Gl. K. (01:31) –> Wien Hbf (09:01) –> Bratislava hl. st.(10:49)

Na trasie Bratysława – Split pociąg kursuje w każdy wtorek i piątek w okresie 18.06 – 10.09.2021.
Na trasie Split – Bratysława pociąg kursuje w każdą środę i sobotę w okresie 19.06- 11.09. 2021.

Według nieoficjalnych informacji pojawiających się w internecie, pociąg będzie zestawiony z trzech słowackich wagonów sypialnych oraz dwóch słowackich wagonów z miejscami do siedzenia drugiej klasy. Wszystkie wagony będą klimatyzowane. Nie polecam słowackich wagonów z miejscami do siedzenia. Oprócz wspomnianych wagonów pojedzie jeden wagon do przewozu samochodów Bratysława – Split, a w Wiedniu zostaną dołączone dwa wagony do przewozu samochodów. To na razie informacje nieoficjalne.

Ceny biletów Bratysława – Split zaczynają się od 29,90 euro w wagonach z miejscami do siedzenia i 79,90 euro, przy czym są to najtańsze bilety promocyjne i bilety w normalnej taryfie oraz bilety promocyjne spoza najtańszego kontyngentu są znacznie droższe. Bilety Wiedeń – Split kosztują tyle samo. Ceny biletów na przewóz motocykli i samochodów zaczynają się od 39,90 euro. Koleje słowackie nie ogłosiły jeszcze swojej taryfy.

Bilety od 17 marca 2021 roku można zakupić na stronie tickets.oebb.at

Pociąg Bratysława – Split przez Wiedeń – szczegółowe informacje

Słowacki wagon sypialny

Słowacki wagon sypialny w środku (fot. materiały prasowe kolei słowackich)

3. Pociąg Praga – Rijeka/Split firmy Regiojet

Czeski przewoźnik Regiojet w 2021 roku uruchomi pociąg do Chorwacji relacji Praga – Split i Praga – Rijeka. Pociąg pojedzie przez Bratysławę, Budapeszt i Zagrzeb, wagony do Rijeki i Splitu będą przełączane na stacji Ogulin.

Będzie to pociąg nocny zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia bezprzedziałowych, wagonów z przedziałami oraz wagonów sypialnych.

Pierwszy kurs pociągu zaplanowany jest na 28 maja. W czerwcu i wrześniu pociąg Praga – Split/Rijeka będzie kursował trzy razy w tygodniu – w piątki, soboty i niedziele, w lipcu i sierpniu codziennie.

Ze stacji Rijeka podróżni będą mogli skorzystać z usług partnerskich przewoźników autobusowych rozwożących turystów do popularnych miejscowości wypoczynkowych nad Adriatykiem. Natomiast ze Splitu skomunikowane z pociągiem autobusy pojadą również do Czarnogóry przez Dubrownik i bośniackie miasto Neum.

Ceny biletów zaczynają się od 590 CZK (ok. 100 zł) za miejsce w wagonie z miejscami do siedzenia i 790 CZK (ok. 135 zł) za miejsce w wagonie sypialnym. W rzeczywistości należy liczyć się ze znacznie wyższymi cenami. W cenie biletu jest śniadanie na pokładzie pociągu.

Bilety można kupić od 18 lutego na stronie www.regiojet.cz

Rozkład jazdy pociągu Praga – Split w 2021 roku:

Praga (odj. 16:46) –> Brno (19:48) –> Břeclav (20:23) –> Bratysława (21:17) –> Győr (22:37) –> Budapest Kelenföld (00:05) –> Zagreb Gl.K. (05:23) –> Ogulin (07:59) –> Split (przyj. 13:44)

Split (odj. 15:51) –> Ogulin (22:22) –> Zagrzeb (01:13) Budapest Kelenföld (06:20) –> Győr (07:25) –> Bratysława (08:47) –> Břeclav (09:36) –> Brno (10:09) –> Praga (13:12)

Pociąg Praga – Split będzie się zatrzymywał także na stacji Gračac, czas przyjazdu i odjazdu nie został podany przez przewoźnika. Ze wspomnianej stacji będzie odjeżdżał autobus dowożący podróżnych między innymi na wyspę Pag, do Szybenika, Zadaru i Trogiru.

Rozkład jazdy pociągu Praga – Rijeka w 2021 roku:

Praga (odj. 16:46) –> Brno (19:48) –> Břeclav (20:23) –> Bratysława (21:17) –> Gyor (22:37) –> Budapest Keleti (00:05) –> Zagreb Gl.K. (05:23) –> Ogulin (07:59) –> Rijeka (przyj. 10:13)

Rijeka (odj. 19:55) –> Ogulin (22:22) –> Zagrzeb (01:13) Budapest Kelenföld (06:20) –> Győr (07:25) –> Bratysława (08:47) –> Břeclav (09:36) –> Brno (10:09) –> Praga (13:12)

Aktualizowany wpis z informacjami o pociągu w 2021 roku

4. Pociągiem do Chorwacji z Wiednia

Z Wiednia dojedziemy bezpośrednim pociągiem do Chorwacji. Kursuje pociąg dzienny Wiedeń – Zagrzeb przez Słowenię. Można też jechać z Wiednia do Zagrzebia z przesiadką w Villach, ewentualnie z drugą przesiadką w Lublanie.

Najtańsze bilety z Wiednia do Chorwacji w ofercie Spar Schiene kosztują 29 euro. Bilety można kupić przez internet na stronie kolei austriackich. Podczas wyszukiwania w czasie opracowywania artykułu bilety były dostępne nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Bilety promocyjne za tę cenę dostępne są na obie trasy – przez Graz i Villach.

Sklep internetowy kolei austriackich: tickets.oebb.at

Na stronie sklepu kolei austriackich również sprawdzimy rozkład jazdy pociągów z Wiednia do Chorwacji.

Ile to kosztuje:

Bilet Warszawa – Wiedeń: 19,90 euro
Bilet Wiedeń – Zagrzeb: 29,90 euro

Przejazd pociągiem do Chorwacji wyniesie nas 49,80 euro w jedną stronę. Z Katowic i Krakowa o 10 euro taniej, ale tak naprawdę dostępność biletów za tę cenę jest bardzo mała.

Pociąg Wiedeń - Zagrzeb

Austriacki wagon bezprzedziałowy w pociągu Wiedeń – Zagrzeb

5. Pociągiem do Chorwacji z Budapesztu (całoroczne)

Kursują bezpośrednie pociągi dzienne Budapeszt – Zagrzeb. Koleje węgierskie posiadają w swojej ofercie bilety promocyjne na przejazdy w jedną stronę (oferta limitowana), przejazdy powrotne (oferta nielimitowana) oraz przejazdy powrotne na trasie Budapeszt – Zagrzeb przez Lublanę. W trakcie opracowywania artykułu nie było informacji, czy będzie kursował nocny pociąg wakacyjny Budapeszt – Split.

Bilety promocyjne SparDay Budapeszt – Zagrzeb kosztują 15 euro. Są to bilety na konkretne połączenie, niepodlegające wymianie ani zwrotowi. W cenę biletu wliczona jest rezerwacja miejsca w wagonie drugiej klasy z miejscami do siedzenia.

Nielimitowana pula biletów w taryfie normalnej według porozumienia kolei węgierskich z chorwackimi sprzedawana jest według następującego cennika:

Budapeszt – Zagrzeb – 25 euro w jedną stronę
Budapeszt – Rijeka – 39 euro w jedną stronę; 49 euro tam i z powrotem

Dzieci w wieku 6-14 lat płacą połowę ceny. Przewóz psa za połowę ceny. Powrót z Rijeki musi nastąpić w ciągu 14 dni. W cenie biletu nie jest zawarta rezerwacja miejsca.

Bilety na odcinek Budapeszt – Zagrzeb kupujemy na stronie jegy.mav.hu. W ubiegłych latach bilet Budapeszt – Zagrzeb w taryfie promocyjnej można było nabyć nawet taniej niż podawano na stronach oficjalnych (9,90 euro), jednak ze względu na pandemię nie byłem w stanie sprawdzić, czy nadal jest to możliwe.

Ile to kosztuje:

Bilet Warszawa – Budapeszt: od 19,90 euro.
Bilet Budapeszt – Zagrzeb: 25 euro, tam i z powrotem 50 euro, ewentualnie 30 euro promocyjny

 Należy pamiętać, że podróż z Budapesztu do Zagrzebia jest męcząca.

Osoby podróżujące do Osijeka mogą wykorzystać połączenie Pecz – Beli Manastir i dalej Beli Manastir – Osijek. Do Peczu dojedziemy pociągami Intercity z Budapesztu.

Pociągiem do Chorwacji

Chorwacki wagon z przedziałami spotykany w pociągach Budapeszt – Zagrzeb

6. Pociąg IC Adria Budapeszt – Split (sezonowy)

Od 2 lipca koleje węgierskie uruchamiają sezonowe połączenie kolejowe Budapeszt – Split. Pociąg IC Adria kursuje trzy razy w tygodniu do 10 września. Ze względu na cichą likwidację oferty Visit Budapest przez PKP Intercity, pociąg nie jest aż tak atrakcyjną ofertą dla Polaków, jak jeszcze dwa lata temu.

Zaletą jest natomiast fakt, że pociąg jest zestawiony z nowych, klimatyzowanych wagonów sypialnych, wagonów z miejscami do leżenia i wagonu restauracyjnego, przez co dojazd pociągiem do Chorwacji jest bardzo wygodny.

Z Budapesztu odjeżdża we wtorki, piątki i niedziele o godzinie 18:45 ze stacji Budapest Keleti, do Splitu dojeżdża o 08:46.

W drogę powrotną ze Splitu rusza o 18:28 w środy, soboty i poniedziałki, do Budapesztu dojeżdża o 09:35 następnego dnia.

Ceny promocyjne w ofercie SparNight:

Miejsce w wagonie z miejscami do leżenia, przedział 6-os.: 48 EUR
Miejsce w wagonie z miejscami do leżenia, przedział 4-os.: 54 EUR
Miejsce w wagonie sypialnym, przedział 3-osobowy: 61 EUR
Miejsce w wagonie sypialnym, przedział 2-osobowy: 74 EUR
Miejsce w wagonie sypialnym, przedział 1-osobowy: 104 EUR

Ceny biletów w taryfie bazowej:

Miejsce w wagonie z miejscami do leżenia, przedział 6-os.: 83 EUR
Miejsce w wagonie z miejscami do leżenia, przedział 4-os.: 89 EUR
Miejsce w wagonie sypialnym, przedział 3-osobowy: 96 EUR
Miejsce w wagonie sypialnym, przedział 2-osobowy: 109 EUR
Miejsce w wagonie sypialnym, przedział 1-osobowy: 135 EUR

Ceny biletów dla dzieci w wieku 6-14 lat:

Miejsce w wagonie z miejscami do leżenia, przedział 6-os.: 25 EUR
Miejsce w wagonie z miejscami do leżenia, przedział 4-os.: 31 EUR
Miejsce w wagonie sypialnym, przedział 3-osobowy: 38 EUR
Miejsce w wagonie sypialnym, przedział 2-osobowy: 51 EUR

W cenie biletu jest śniadanie serwowane w przedziale lub wagonie restauracyjnym.

Bilety można kupić na stronie jegy.mav.hu

Pociągiem do Chorwacji

Pociąg Budapeszt – Split na stacji końcowej (lipiec 2021) fot. mat. prasowe kolei węgierskich.

7. Pociągiem do innych chorwackich miast

Jeśli do któregoś z miast nie dojedziemy pociągiem, należy szukać biletów autobusowych z Zagrzebia, Rijeki, Splitu lub Puli na stronie https://busticket4.me. Bilety na pociągi kolei chorwackich kupujemy na stronie www.hzpp.hr

Dojazd pociągiem do Dubrownika

Do Dubrownika nie dojeżdżają pociągi. Najlepiej dojechać pociągiem do Splitu i dalej kontynuować podróż autobusem.

Dojazd pociągiem do Splitu

Do Splitu dojedziemy pociągiem z Zagrzebia. W czasie opracowywania artykułu nie było wiadomo, czy pojedzie pociąg wakacyjny Budapeszt – Split.

Dojazd pociągiem do Zadaru

Do Zadaru nie dojeżdżają pociągi. Do miasta prowadzi linia kolejowa, ale od lat zamiast pociągów kursuje autobusowa komunikacja zastępcza.

Dojazd pociągiem do Szybenika

Dojazd pociągiem do Szybenika jest możliwy, ale trudny. Jedziemy pociągiem z Zagrzebia do Perkovića lub Kninu i tam kilka godzin trzeba czekać na przesiadkę na pociąg do Szybenika. Lepiej więc pojechać z Zagrzebia autobusem. Będzie znacznie szybciej.

Dojazd pociągiem do Rovinja

Do Rovinja nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Pula, ale lepiej dojechać autobusem z Rijeki, Zagrzebia albo stolicy Słowenii – Lublany.

Dojazd pociągiem do Makarska

Do miasta Makarska nie dojeżdżają pociągi. Ze Splitu należy kontynuować podróż autobusem.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog dowolną darowizną. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy nie da się utrzymać bloga z reklam, a uczciwi twórcy bez układów nie mają szans z wielkimi koncernami oraz blogerami-wydmuszkami agencji marketingowych. Obecnie ogromne pieniądze zarabia się na głupocie i kryptoreklamach, natomiastt wartościowe blogi masowo upadają. Blogi takie jak ten mogą przetrwać tylko dzięki wsparciu czytelników.

%d bloggers like this: