Kolej na Podróż

Pociągiem do Macedonii – przewodnik 2017

W odpowiedzi na liczne pytania przygotowałem dla was szczegółowy poradnik jak dojechać pociągiem do Macedonii w 2017 roku. W artykule przedstawiłem rozkład jazdy i ceny, podaję też odnośniki do artykułów z dodatkowymi informacjami.

Skopje – praktyczny przewodnik – zaktualizowany przewodnik po Skopje i okolicach

KROK 1:

W poprzedniej wersji przewodników na blogu pisałem, iż najtrudniej dojechać do czeskiej granicy, a potem możemy kupić tanie bilety kolei czeskich. Sytuacja się zmieniła.

Od 15 czerwca 2017 roku PKP Intercity wprowadziło nową ofertę Budapest Specjal. W zryczałtowanej taryfie sprzedawane są bilety powrotne ważne przez miesiąc, czyli powrót musi nastąpić do miesiąca od pierwszego dnia ważności biletu. Bilety obowiązują tylko w drugiej klasie pociągów bezpośrednich z Polski do Budapesztu

Ceny biletów Budapest Specjal dla osób dorosłych:

Warszawa – Budapeszt – Warszawa – 49 euro + miejscówki
Kraków – Budapeszt – Warszawa – 39 euro + miejscówki
Katowice – Budapeszt – Warszawa – 39 euro + miejscówki

Podróżni posiadający bilety wydane w taryfie Budapest Specjal muszą obowiązkowo pobrać miejscówki. Cena miejscówek to 3,5 euro przy podróżach z Polski do Budapesztu i 3 euro przy podróży z Budapesztu do Polski. Czyli przejazd w jedną stronę z Katowic do Budapesztu będzie nas kosztował 18,5 euro + cena miejscówki.

Pula biletów jest nielimitowana. Według mnie jest to bardzo atrakcyjna oferta, choć internauci narzekają na zbyt wysokie ceny. Moim zdaniem warto dopłacić niż tłuc się autokarem.

Więcej informacji o taryfie: Pociągiem do Budapesztu – nowa oferta PKP Intercity

Możliwy jest też dojazd z Czech do Budapesztu. Koleje czeskie oferują bilety promocyjne umożliwiające tanią podróż z Ostrawy lub Bogumina do Budapesztu. Jest to jednak oferta promocyjna i trzeba się pospieszyć.

W sklepie internetowym kolei czeskich kupujemy bilet do Budapesztu. Najtańsze bilety relacji Bogumin – Budapeszt lub Ostrawa – Budapeszt dostępne są od 16 euro. Są to bilety na konkretny pociąg i nie podlegają zwrotowi – oferta Včasná jízdenka Evropa.

Sklep internetowy kolei czeskich: www.cd.cz/eshop/

Czechy - Budapeszt

Tani bilet kolei czeskich do Budapesztu. Trzeba tylko dotrzeć do Bohumina.

KROK 2:

Przejazd pociągiem Budapeszt – Belgrad. Bilet powrotny w ofercie specjalnej kosztuje 26 euro, bilet można zakupić przez internet na stronie kolei węgierskich. Dostajemy wtedy na skrzynkę mailową kod, który wprowadzamy do biletomatu kolei węgierskich. Jest to oferta specjalna, ale biletów jest bardzo dużo i poza szczytami przewozowymi nie powinno ich zabraknąć.

Więcej informacji o pociągach Budapeszt – Belgrad znajdziesz TUTAJ.

Bilety wyszukujemy na stronie elvira.mav-start.hu/

Rozkład jazdy pociągów Budapeszt – Belgrad w 2017 roku:

Budapeszt - Belgrad

Pociąg Budapeszt – Belgrad – rozkład jazdy 2016/2017

KROK 3:

Ostatni krok to dojazd pociągiem z Belgradu do Macedonii. Od 1 czerwca 2017 roku wraca na tory pociąg Belgrad – Skopje – Saloniki. Do Skopje jedzie normalnie, na odcinku Gevgelija – Saloniki przez jakiś czas będzie obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa.

Rozkład jazdy i szczegółowe informacje na temat tego pociągu znajdziesz TUTAJ.

Według strony kolei serbskich ceny biletów na pociąg Belgrad – Skopje w 2017 roku są następujące:

Belgrad – Skopje (tam i z powrotem) – 32,60 EUR
Nisz – Skopje (tam i z powrotem) – 15,70 EUR

DOJAZD POCIĄGIEM DO MACEDONII – KOSZTY:

Dojazd pociągiem do Macedonii przy wykorzystaniu biletów promocyjnych i kupnie biletów powrotnych nie jest drogi:

Jeśli skorzystamy z luksusu podróży pociągami PKP Intercity z Warszawy do Ostrawy i z powrotem, ceny będą następujące:

Bilet na pociąg Warszawa – Ostrawa – 30,5 euro x 2 = 61 euro + 6,5 euro za miejscówki = 67,5 euro
Bilet na pociąg Ostrawa – Budapeszt – 16 euro x 2 – 32 euro
Bilet na pociąg Budapeszt – Belgrad i z powrotem – 26 euro
Bilet na pociąg Belgrad – Skopje i z powrotem – 32 euro

Podróż powrotna pociągiem do Macedonii z Warszawy wyniesie więc nas około  157,5 euro.  Z Katowic do Skopje zapłacimy 122,5 euro. Proszę zwrócić uwagę, jak dużą część ceny biletu stanowi przejazd do Ostrawy. Dopłata do wagonu z miejscami do leżenia na trasie Belgrad – Skopje wyniesie 8 euro, lecz według mnie nie jest konieczna, ponieważ w środku nocy zbudzą nas dwie kontrole graniczne, a pociąg dojeżdża do Skopje wcześnie rano.

Oczywiście można kombinować – kupić bilety na Polski Bus do Budapesztu, dolecieć samolotem Wizzair do Budapesztu lub pokonać część trasy autobusami różnych przewoźników.

PODRÓŻ ZE SKOPJE W GŁĄB MACEDONII:

Według rozkładu jazdy jadąc pociągiem do Macedonii dojedziemy do Skopje przed 5 rano. Można więc złapać inne połączenia.

Na przykład pociąg Skopje – Bitola odjeżdża ze Skopje o 06:42. Niestety, jest to pociąg osobowy, zatrzymujący się na każdym przystanku kolejowym na trasie, a jest ich sporo. Dojedzie on do Prilepu o 09:34, a do Bitoli o 10:16.

Bilet Skopje – Bitola kosztuje w przeliczeniu około 22 złote.

Do Ochrydu dojedziemy autobusem z dworca autobusowego tuż za ścianą dworca kolejowego w Skopje – autobusy jeżdżą co chwilę lub z Bitoli.

Niestety, jak sprawdzałem na rozkładzie jazdy, pociągów ze Skopje jest bardzo mało. Koleje macedońskie tną połączenia.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: