Kolej na Podróż

Pociągiem do Amsterdamu – przewodnik (aktualizacja 2019)

Dojazd pociągiem do Amsterdamu w 2018 roku możliwy jest tylko z przesiadką w Berlinie, ewentualnie z innego niemieckiego miasta. Pociąg EN Jan Kiepura, kursujący na trasie Warszawa – Amsterdam od lat, został zlikwidowany wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2017/2018. Nie oznacza to jednak, dojazd jest szczególnie skomplikowany. Jeśli zaplanujemy podróż z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, będzie niedrogo i wygodnie.

Zmiany w 2019 roku:

  • w 2019 roku nie nastąpiły istotne zmiany w ofercie przejazdów pociągiem do Amsterdamu

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

Oto, w jaki sposób dojechać pociągiem do Amsterdamu w 2019 roku:

a) dojeżdżamy do Berlina. Możemy dojechać pociągiem, autobusem lub dolecieć samolotem. Szczegółowe informacje na temat dojazdu pociągiem do Berlina opisałem w artykule Pociągiem do Berlina w 2018 roku. Codziennie kursują pociągi Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin (jadą przez Poznań), ze względu na remont magistrali Kutno – Poznań jadą jednak drogą okrężną przez Inowrocław. W rozkładzie jazdy 2018/2019 pojawił się pociąg nocny Przemyśl – Kraków – Wrocław – Berlin.

Do Berlina dojedziecie również autokarami Flixbus lub dolecicie samolotami Ryanair z Krakowa.

b) Z Berlina kontynuujemy podróż pociągami Berlin – Amsterdam. Dojazd pociągiem do Amsterdamu z Berlina trwa 6-7 godzin, jednak koleje niemieckie Deutsche Bahn oferują wysoki standard podróży pociągami kategorii IC i ICE.

Jechałem dwa razy pociągiem ICE  Berlin – Amsterdam (na części trasy) w wagonie bezprzedziałowym i nie mogę złego słowa powiedzieć na temat komfortu – jedzie się bardzo szybko i przyjemnie. W ogóle nie czuć jak mija podróż. Miejsca na bagaż jest sporo, pasażerów na terytorium Niemiec niedużo.

Pociągi kursują do rana do wieczora, w wybrane dni jest też chyba nocny, warto więc samodzielnie poszukać i zaplanować podróż z wyprzedzeniem.

Wyszukiwarka połączeń dostępna jest na stronie Deutsche Bahn.

Jak tanio dojechać pociągiem do Amsterdamu?

Podróż pociągiem do Amsterdamu nie musi być droga. Ceny biletów promocyjnych są konkurencyjne, szczególnie jeśli wieziemy ze sobą bagaż. W praktyce najtańsze bilety są w następujących cenach:

Poznań – Berlin: 16 euro
Warszawa – Berlin: 29 euro
Gdynia – Berlin: 29 euro

Dalej przejazd pociągiem Berlin – Amsterdam 39,90 euro (2 klasa) i 59,90 (I klasa)

Są to oczywiście ceny najtańszych biletów, po wyczerpaniu się puli najtańszych biletów w systemie pojawiają się bilety droższe o 10 euro.

Czyli przy odrobinie szczęścia podróż z Poznania do Amsterdamu pociągiem wyniesie nas 55,90 euro, a z Warszawy do Amsterdamu 68,90 euro. Niby drogo, ale jeżeli podróżujemy z bagażem, cena jest konkurencyjna nawet w stosunku do tanich linii. Bilety promocyjne są sprzedawane na konkretne połączenie, nie podlegają wymianie ani zwrotowi.

Jak znaleźć bilety promocyjne do Amsterdamu?

Bilety na odcinek Berlin – Poznań i Warszawa – Poznań kupujemy na stronie PKP Intercity. Jest tam drobny haczyk, dlatego warto zajrzeć do poradnika na temat podróży pociągiem do Berlina, do którego odnośnik podałem wcześniej. Biletów promocyjnych jest sporo i poza szczytami przewozowymi oraz sezonem letnim można je kupić z tygodniowym wyprzedzeniem.

Bilety na odcinek Berlin – Amsterdam kupujemy na stronie kolei niemieckich. Koleje niemieckie udostępniły wyszukiwarkę biletów promocyjnych do Holandii. Wejdziecie na nią z odnośnika poniżej:

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Holandii  – promocyjne bilety dostępne są od pierwszej stacji po niemieckiej stronie granicy, czyli na przykład Frankfurt nad Odrą lub Görlitz.

Poza sezonem bilety promocyjne dostępne są 2-3 tygodnie przed planowanym odjazdem pociągu.

Berlin – Amsterdam tam i z powrotem – ceny biletów kupowanych z miesięcznym wyprzedzeniem na stronie kolei niemieckich Deutsche Bahn

W praktyce wyszukiwarka udostępnia możliwość zakupu biletów promocyjnych z dowolnej stacji kolejowej w Niemczech do dowolnej stacji kolejowej w Holandii, przy czym obie stacje muszą być ujęte w elektronicznym systemie sprzedaży biletów międzynarodowych. Wtedy jednak trasa pociągu może być inna. Na przykład bilet z Berlina do Maastricht kupimy już za 39,90 euro, ale będziemy musieli kilka razy się przesiąść.

Deutsche Bahn

Berlin – Maastricht – trasa zaproponowana przez system. Bilet za 39,90 euro

Czy warto jechać pociągiem do Amsterdamu?

Jeśli trafimy na bilety promocyjne, to zdecydowanie tak. Jak wspominałem, komfort podróży jest bardzo wysoki. Co do kosztów – to nie te czasy, kiedy można było kupić bilety Warszawa – Amsterdam za 29 euro na pociąg Jan Kiepura.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pociąg IC Berlin – Amsterdam.

Wagon bezprzedziałowy pociągu IC Berlin – Amsterdam.

%d bloggers like this: