Kolej na Podróż

Pociągiem do Holandii – przewodnik dla pasażerów (2023)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Holandii. Dojazd pociągiem do Holandii możliwy jest z przesiadką w Berlinie, skąd kursuje bezpośredni pociąg Berlin – Amsterdam. Z Amsterdamu dojedziemy pociągiem w niemal każde miejsce w Holandii, do którego dociera kolej.

Od 25 maja 2023 roku powinien kursować bezpośredni pociąg Berlin – Bruksela przez Amsterdam, co znacznie ułatwi dojazd pociągiem do Holandii.

W artykule przedstawiłem najprostsze możliwości dojazdu, nie uwzględnia on połączeń przygranicznych, bowiem np. z belgijskiego Liege można dojechać do Maastrichtu lub z niemieckiego Akwizgranu do kilku holenderskich miast.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023

Etap 1: Pociągiem do Berlina

Większość Polaków dojeżdża pociągiem do Niemiec kierując się przez Berlin. Oferta połączeń kolejowych jest przyzwoita – szybkie połączenia Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin, pociąg Wawel, ponadto pociąg nocny oraz pociągi regionalne z Kostrzyna nad Odrą i Szczecina.

PKP Intercity posiada ofertę promocyjną Super Promo International na bilety do Berlina. Obecnie ceny najtańszych biletów kształtują się w następujący sposób:

Warszawa – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Poznań – Berlin 14,90 EUR (2 klasa)/24,90 EUR (1 klasa)
Przemyśl – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Gdańsk – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)

Mieszkańcy Szczecina, Kostrzyna, Słubic i innych miast zachodniej Polski mogą dojechać do Berlina pociągami regionalnymi według osobnej taryfy tamtejszych związków regionalnych lub kupić bilet miesięczny Deutschlandticket za 49 euro na komunikację regionalną i publiczną, który ma zostać wprowadzony wiosną 2023 roku (miał obowiązywać już w styczniu, ale w ostatniej chwili odłożono jego wprowadzenie). Oferta firmy Polregio na przejazdy do Niemiec dostępna jest na stronie przewoźnika.

Biletów szukamy na stronach www.intercity.pl, reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

Podróż z Berlina do Amsterdamu lub Brukseli (DB)

Pomiędzy Berlinem a Amsterdamem kursują pociągi Deutsche Bahn kategorii Intercity (IC) i Intercity Express (ICE). Podróż trwa około sześciu godzin. Osobiście wolę pociągi kategorii IC – bardzo wygodne składy wagonowe – wagony z przedziałami i wagony bezprzedziałowe. Z zewnątrz nie wyglądają tak efektownie jak pociągi ICE, lecz mnie bardziej przypadły do gustu. Podróż jest bardzo szybka i płynna. Przy wjeździe i wyjeździe z Berlina można podziwiać z okien pociągu dużą część śródmieścia stolicy Niemiec.

Tanich biletów należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich. W trakcie opracowywania artykułu najtańsze bilety kosztowały 37,90 euro na drugą klasę i 122 euro w pierwszej klasie. Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Pociąg Berlin – Bruksela przez Amsterdam

rzewoźnik European Sleeper zapowiedział uruchomienie od 25 maja 2023 roku połączenia Berlin – Bruksela przez Amsterdam. Pociąg nocny znacznie ułatwi dojazd do kilku europejskich stolic. Pociąg będzie zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Rozkład jazdy ułożony jest w taki sposób, aby wyjazd z Berlina nastąpił wieczorem, a rano pociąg dojedzie do Amsterdamu i Brukseli. Dzięki połączeniu dojazd pociągiem do Holandii będzie znacznie łatwiejszy.

Ceny biletów zaczynają się od 49 euro w wagonach z miejscami do siedzenia, 79 euro w wagonach z miejscami do leżenia (przedział 6-osobowy); najtańsze miejsca w wagonach sypialnych kosztują ponad 100 euro. Cena biletu zależy od obłożenia konkretnego połączenia, więc mogą się między sobą znacznie różnić. Przedsprzedaż biletów rozpoczyna się 20 lutego 2023 roku.

Biletów należy szukać na stronie www.europeansleeper.eu

Pociągiem do Holandii – jak było dawniej

Jeszcze 10 lat temu dojazd pociągiem do Holandii był bardzo prosty, lecz nie był tani. Kursował bezpośredni pociąg Jan Kiepura z Warszawy do Amsterdamu przez Poznań i Berlin. Był to pociąg nocny, z wagonem z miejscami wypoczynkowymi, wagonami z miejscami do leżenia i wagonami sypialnymi.

Kursowały też bezpośrednie pociągi nocne CNL z Pragi przez Drezno i Berlin do Amsterdamu.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

Pociągiem do Holandii - Amsterdam

Amsterdam (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: