Kolej na Podróż

Pociągiem do Londynu – przewodnik (2018)

Dojazd pociągiem do Londynu wydaje się być pomysłem szaleńca lub nawiedzonego miłośnika kolei. Jest to jednak możliwe. W czasach niedrogich biletów oferowanych przez tanie linie lotnicze pomysł może wydawać się absurdalny, mimo to postanowiłem opublikować poradnik pokazujący jak dojechać pociągiem do Londynu w 2018 roku.

Niestety, nie ma bezpośredniego pociągu z Polski do Londynu i po drodze trzeba się co najmniej trzy razy przesiadać, ale jeśli ktoś lubi podróż pociągiem, to dlaczego nie?

Zobacz również:

Pociąg Eurostar – informacje i ceny (2017)

PODRÓŻ POCIĄGIEM DO LONDYNU – KROK PO KROKU

a) dojeżdżamy do Berlina. Możemy dojechać pociągiem, autobusem lub dolecieć samolotem. Szczegółowe informacje na temat dojazdu pociągiem do Berlina opisałem w artykule Pociągiem do Berlina w 2018 roku. Codziennie kursują pociągi Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin (jadą przez Poznań), ze względu na remont magistrali Kutno – Poznań jadą jednak drogą okrężną przez Inowrocław.

Do Berlina dojedziecie również autokarami Flixbus lub dolecicie samolotami Ryanair z Krakowa.

b) Istnieje kilka możliwości dojazdu pociągiem z Berlina do Londynu. Najczęściej będzie wyglądało to tak: Pojedziemy pociągiem ICE z Berlina do Kolonii. Tam przesiądziemy się na pociąg ICE do Brukseli. W Brukseli musimy przejść przez odprawę i kontrolę bezpieczeństwa, aby kontynuować podróż pociągiem Eurostar relacji Bruksela – Londyn. Podróż kończymy na dworcu London St. Pancras.

Najszybsza podróż z Berlina do Londynu trwa około 10 godzin. Z wyszukiwaniem połączeń nie ma problemu, zrobi to za nas wyszukiwarka. Problemem pozostają ceny biletów.

POCIĄGIEM DO LONDYNU – BILETY PROMOCYJNE

Na pociągi z Polski do Berlina i z Berlina do Londynu obowiązują oferty promocyjne. Ceny biletów promocyjnych są konkurencyjne, szczególnie jeśli wieziemy ze sobą bagaż. W praktyce najtańsze bilety są w następujących cenach:

Poznań – Berlin: 16 euro
Warszawa – Berlin: 29 euro
Gdynia – Berlin: 29 euro

Koleje niemieckie Deutsche Bahn przygotowały ofertę promocyjną Sparpreis Europa do Londynu. Jest to wspólny bilet na przejazd pociągami kolei niemieckich i pociągami Eurostar. Teoretycznie ceny biletów Berlin – Londyn zaczynają się od 59,90 euro w drugiej klasie i 109,90 euro w pierwszej klasie. W praktyce znalezienie biletów za 59,90 jest niewykonalne – mnie pokazywały się najtańsze bilety za 69,90 euro.

Sprzedaż biletów promocyjnych zaczyna się 6 miesięcy przed datą podróży i kończy jeden dzień po. Bilety są sprzedawane w różnych szczeblach cenowych. Jeśli skończą się bilety za 69,90 euro, system sprzedaje bilety za 79,90 euro i tak dalej o 10 euro więcej. Cena jest dynamiczna i zależy od popytu. Jak zauważyłem, najdroższe bilety kosztują 209,90 euro w drugiej klasie.

Gdzie szukać biletów promocyjnych? Koleje niemieckie Deutsche Bahn przygotowały specjalną wyszukiwarkę umożliwiającą znalezienie cen biletów promocyjnych do Londynu:

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Londynu  – promocyjne bilety dostępne są od pierwszej stacji po niemieckiej stronie granicy, czyli na przykład Frankfurt nad Odrą lub Görlitz.

POCIĄGIEM DO LONDYNU – PODSUMOWANIE

Podróż pociągiem do Londynu jest droga i czasochłonna. Realne jest zdobycie biletów za 16 euro z Poznania do Berlina lub 29 euro z Warszawy do Berlina i 69,90 euro z Berlina do Londynu. Wtedy podróż pociągiem na trasie Poznań – Londyn kosztowałaby 85,90 euro i 98,90 euro w relacji Warszawa – Londyn.

Czy to ma sens? Zależy. Jeśli nie uda się nam upolować taniego biletu lotniczego, mamy duży bagaż i nie zależy nam na czasie, jest to opcja do przyjęcia. Pamiętajmy, że pociąg, w przeciwieństwie do samolotu ma jedną wielką zaletę – dowiezie nas z centrum do centrum miasta. Dojazd z lotniska Stansted lub Luton to też wydatek.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Deutsche Bahn

Pociąg ICE – takim pociągiem dojedziemy z Berlina do Kolonii i dalej do Brukseli

%d bloggers like this: