Kolej na Podróż

Pociągiem do Londynu – przewodnik (aktualizacja 2019)

Dojazd pociągiem do Londynu wydaje się być pomysłem szaleńca lub nawiedzonego miłośnika kolei. Jest to jednak możliwe. W czasach niedrogich biletów oferowanych przez tanie linie lotnicze pomysł może wydawać się absurdalny, mimo to postanowiłem opublikować poradnik pokazujący jak dojechać pociągiem do Londynu w 2019 roku.

Zmiany w 2019 roku:

– w ofercie przejazdów pociągiem do Londynu nie zaszły większe zmiany. Eurostar uruchomił bezpośrednie pociągi Londyn – Amsterdam, w związku z czym można skorzystać z poradnika Pociągiem do Amsterdamu i dalej kupić bilet na stronie podanej poniżej.

Niestety, nie ma bezpośredniego pociągu z Polski do Londynu i po drodze trzeba się co najmniej trzy razy przesiadać, ale jeśli ktoś lubi podróż pociągiem, to dlaczego nie?

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

PODRÓŻ POCIĄGIEM DO LONDYNU – KROK PO KROKU

a) dojeżdżamy do Berlina. Możemy dojechać pociągiem, autobusem lub dolecieć samolotem. Szczegółowe informacje na temat dojazdu pociągiem do Berlina opisałem w artykule Pociągiem do Berlina w 2018 roku. Codziennie kursują pociągi Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin (jadą przez Poznań), ze względu na remont magistrali Kutno – Poznań jadą jednak drogą okrężną przez Inowrocław.

Do Berlina dojedziecie również autokarami Flixbus lub dolecicie samolotami Ryanair z Krakowa.

b) Istnieje kilka możliwości dojazdu pociągiem z Berlina do Londynu. Najczęściej będzie wyglądało to tak: Pojedziemy pociągiem ICE z Berlina do Kolonii. Tam przesiądziemy się na pociąg ICE do Brukseli. W Brukseli musimy przejść przez odprawę i kontrolę bezpieczeństwa, aby kontynuować podróż pociągiem Eurostar relacji Bruksela – Londyn. Podróż kończymy na dworcu London St. Pancras.

Najszybsza podróż z Berlina do Londynu trwa około 10 godzin. Z wyszukiwaniem połączeń nie ma problemu, zrobi to za nas wyszukiwarka. Problemem pozostają ceny biletów.

POCIĄGIEM DO LONDYNU – BILETY PROMOCYJNE

Na pociągi z Polski do Berlina i z Berlina do Londynu obowiązują oferty promocyjne. Ceny biletów promocyjnych są konkurencyjne, szczególnie jeśli wieziemy ze sobą bagaż. W praktyce najtańsze bilety są w następujących cenach:

Poznań – Berlin: 16 euro
Warszawa – Berlin: 29 euro
Gdynia – Berlin: 29 euro

Koleje niemieckie Deutsche Bahn przygotowały ofertę promocyjną Sparpreis Europa do Londynu. Jest to wspólny bilet na przejazd pociągami kolei niemieckich i pociągami Eurostar. Teoretycznie ceny biletów Berlin – Londyn zaczynają się od 59,90 euro w drugiej klasie i 109,90 euro w pierwszej klasie. W praktyce znalezienie biletów za 59,90 jest niewykonalne – mnie pokazywały się najtańsze bilety za 69,90 euro.

Sprzedaż biletów promocyjnych zaczyna się 6 miesięcy przed datą podróży i kończy jeden dzień po. Bilety są sprzedawane w różnych szczeblach cenowych. Jeśli skończą się bilety za 69,90 euro, system sprzedaje bilety za 79,90 euro i tak dalej o 10 euro więcej. Cena jest dynamiczna i zależy od popytu. Jak zauważyłem, najdroższe bilety kosztują 209,90 euro w drugiej klasie.

Gdzie szukać biletów promocyjnych? Koleje niemieckie Deutsche Bahn przygotowały specjalną wyszukiwarkę umożliwiającą znalezienie cen biletów promocyjnych do Londynu:

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Londynu  – promocyjne bilety dostępne są od pierwszej stacji po niemieckiej stronie granicy, czyli na przykład Frankfurt nad Odrą lub Görlitz.

POCIĄGIEM DO LONDYNU – PODSUMOWANIE

Podróż pociągiem do Londynu jest droga i czasochłonna. Realne jest zdobycie biletów za 16 euro z Poznania do Berlina lub 29 euro z Warszawy do Berlina i 69,90 euro z Berlina do Londynu. Wtedy podróż pociągiem na trasie Poznań – Londyn kosztowałaby 85,90 euro i 98,90 euro w relacji Warszawa – Londyn.

Czy to ma sens? Zależy. Jeśli nie uda się nam upolować taniego biletu lotniczego, mamy duży bagaż i nie zależy nam na czasie, jest to opcja do przyjęcia. Pamiętajmy, że pociąg, w przeciwieństwie do samolotu ma jedną wielką zaletę – dowiezie nas z centrum do centrum miasta. Dojazd z lotniska Stansted lub Luton to też wydatek.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Deutsche Bahn

Pociąg ICE – takim pociągiem dojedziemy z Berlina do Kolonii i dalej do Brukseli

%d bloggers like this: