Kolej na Podróż

Pociągiem do Londynu – przewodnik dla pasażerów (2023)

Nie kursuje bezpośredni pociąg z Polski do Londynu. Najłatwiej dojechać pociągiem do Londynu z przesiadką w Berlinie, a następnie w Brukseli lub Amsterdamie. Od maja 2023 roku ma kursować bezpośredni pociąg nocny Berlin – Bruksela, co bardzo ułatwi podróż pociągiem do Londynu. Poniżej wykaz możliwości, jak dojechać pociągiem do Londynu w 2023 roku.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022

Pociągiem do Londynu – przez Berlin 

Poniżej propozycja dojazdu pociągiem do Londynu z przesiadką w Berlinie. Oczywiście plan można modyfikować według potrzeb. Pamiętajmy, że bilety promocyjne należy kupować z jak największym wyprzedzeniem. Są one bezzwrotne, imienne i na konkretny pociąg.

Etap 1: pociągiem do Berlina

Większość Polaków dojeżdża pociągiem do Niemiec kierując się przez Berlin. Oferta połączeń kolejowych jest przyzwoita – szybkie połączenia Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin, pociąg Wawel, ponadto pociąg nocny oraz pociągi regionalne z Kostrzyna nad Odrą i Szczecina.

PKP Intercity posiada ofertę promocyjną Super Promo International na bilety do Berlina. Obecnie ceny najtańszych biletów kształtują się w następujący sposób:

Warszawa – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Poznań – Berlin 14,90 EUR (2 klasa)/24,90 EUR (1 klasa)
Przemyśl – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Gdańsk – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)

Mieszkańcy Szczecina, Kostrzyna, Słubic i innych miast zachodniej Polski mogą dojechać do Berlina pociągami regionalnymi według osobnej taryfy tamtejszych związków regionalnych lub kupić bilet miesięczny Deutschlandticket za 49 euro na komunikację regionalną i publiczną, który ma zostać wprowadzony wiosną 2023 roku (miał obowiązywać już w styczniu, ale w ostatniej chwili odłożono jego wprowadzenie). Oferta firmy Polregio na przejazdy do Niemiec dostępna jest na stronie przewoźnika.

Biletów szukamy na stronach www.intercity.pl, reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

Etap 2: Pociągiem z Berlina do Amsterdamu lub Brukseli

Pomiędzy Berlinem a Amsterdamem kursują pociągi Deutsche Bahn kategorii Intercity (IC) i Intercity Express (ICE). Podróż trwa około sześciu godzin. Osobiście wolę pociągi kategorii IC – bardzo wygodne składy wagonowe – wagony z przedziałami i wagony bezprzedziałowe. Z zewnątrz nie wyglądają tak efektownie jak pociągi ICE, lecz mnie bardziej przypadły do gustu. Podróż jest bardzo szybka i płynna. Przy wjeździe i wyjeździe z Berlina można podziwiać z okien pociągu dużą część śródmieścia stolicy Niemiec.

Tanich biletów należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich. W trakcie opracowywania artykułu najtańsze bilety kosztowały 37,90 euro na drugą klasę i 122 euro w pierwszej klasie. Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Alternatywą dla tego połączenia jest podróż z Berlina do Brukseli z przesiadką w Kolonii. Wtedy musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Deutsche Bahn lub Thalys z Kolonii do Brukseli. Przy odrobinie szczęścia podróż będzie znacznie szybsza i tańsza niż przez Amsterdam – najtańsze bilety na trasie Berlin – Bruksela kosztują 29,90 euro w drugiej klasie i 137 euro w pierwszej klasie. Jeśli cała podróż odbywa się w pociągach Deutsche Bahn, bilety wyszukujemy na stronie podanej wyżej.

Jeżeli natomiast odcinek Kolonia – Bruksela chcemy pokonać w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Bilet na odcinek Berlin – Kolonia nadal na stronie kolei niemieckich.

W wyszukiwarce połączeń Deutsche Bahn pojawiają się również połączenia Kolonia – Bruksela z kilkoma przesiadkami i przejazdem pociągami regionalnymi. Nie polecam tej opcji. Pociągi nie są zbyt wygodne, podróż trwa znacznie dłużej.

Deutsche Bahn - pociąg Intercity

Deutsche Bahn – pociąg Intercity

ICE

Druga klasa pociągu ICE

Etap 2: Pociąg nocny Berlin – Bruksela

Przewoźnik European Sleeper zapowiedział uruchomienie od 25 maja 2023 roku połączenia Berlin – Bruksela przez Amsterdam. Pociąg nocny znacznie ułatwi dojazd do kilku europejskich stolic. Pociąg będzie zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Rozkład jazdy ułożony jest w taki sposób, aby wyjazd z Berlina nastąpił wieczorem, a rano pociąg dojedzie do Amsterdamu i Brukseli, skąd można kontynuować podróż do holenderskich i belgijskich miast, albo w Brukseli przesiąść się na pociąg Eurostar do Londynu, pociąg do Paryża lub Luksemburga.

Ceny biletów zaczynają się od 49 euro w wagonach z miejscami do siedzenia, 79 euro w wagonach z miejscami do leżenia (przedział 6-osobowy); najtańsze miejsca w wagonach sypialnych kosztują ponad 100 euro. Cena biletu zależy od obłożenia konkretnego połączenia, więc mogą się między sobą znacznie różnić. Przedsprzedaż biletów rozpoczyna się 20 lutego 2023 roku.

Biletów należy szukać na stronie www.europeansleeper.eu

Krok 3: Podróż z Amsterdamu i Brukseli do Londynu

Na trasach Amsterdam – Londyn i Bruksela – Londyn kursują pociągi Eurostar. To nowoczesne pociągi jadące tunelem pod Kanałem La Manche. Do dyspozycji podróżnych są trzy klasy: Standard, Standard Premier i Business Premier. Podobnie jak w przypadku biletów Deutsche Bahn, taryfa jest elastyczna – zależy od wyprzedzenia, z jakim kupujemy bilet i zakładanego obłożenia konkretnego pociągu. Bilety kupowane tuż przed odjazdem są bardzo drogie.

Wyszukiwarka biletów dostępna jest na stronie booking.eurostar.com

Podczas opracowywania artykułu bilety wyszukiwane z trzymiesięcznym wyprzedzeniem kosztowały:

Pociąg Amsterdam – Londyn:
52 EUR (Standard); 102 EUR (Standard Premier); 299 EUR (Business Premier)

Pociąg Bruksela – Londyn:
57 EUR (Standard); 138 EUR (Standard Premier); 321 EUR (Business Premier)

Paradoksalnie bilety na pociąg Bruksela – Londyn podczas wyszukiwania były droższe, chociaż podróż z Brukseli do Londynu jest znacznie krótsza niż z Amsterdamu (z Brukseli ok. 2 godzin, z Amsterdamu ponad 4), a pokonywana odległość znacznie mniejsza.

Ceny biletów na pociąg do Londynu wyszukiwane z jednodniowym wyprzedzeniem:

Pociąg Amsterdam – Londyn:
205 EUR (Standard); 228 EUR (Standard Premier); 299 EUR (Business Premier)

Pociąg Bruksela – Londyn:
230 EUR (Standard); 287 EUR (Standard Premier); 321 EUR (Business Premier)

Eurostar

Pociąg Eurostar, fot. hpgruesen, Pixabay.com

Eurostar wnętrze

Klasa Standard pociągu Eurostar (fot. Hugh Llewelyn, CC-BY-SA, flickr.com)

Podsumowanie:

Podróż pociągiem do Londynu wydaje się łatwa, ale w praktyce trudno dopasować połączenia w taki sposób, aby podróż pociągiem do Londynu zajęła nam jeden dzień. Wtedy dochodzi wydatek za nocleg po drodze, co znacznie podnosi koszty podróży.

Jeśli pociąg nocny Berlin – Bruksela rzeczywiście będzie kursował i po jakimś czasie stanie się pociągiem codziennym, dojazd pociągiem do Londynu będzie znacznie łatwiejszy niż przez ostatnie lata.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

Londyn

Dworzec Londyn St Pancras (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: