Kolej na Podróż

Pociągiem do Londynu – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursuje bezpośredni pociąg z Polski do Londynu. Pociągiem do Londynu najłatwiej dojechać z przesiadkami w Berlinie i Brukseli. Dzięki uruchomieniu od maja 2023 roku pociągu nocnego Berlin – Bruksela (od 25 marca 2024 r. Praga – Bruksela) dojazd pociągiem do Londynu jest znacznie łatwiejszy, aczkolwiek ten pociąg nie należy do najwygodniejszych.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (5 zł). Dla takich pasjonatów jak ja nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

Pociągiem do Londynu – nocny do Brukseli

Najłatwiej dojechać pociągiem do Londynu korzystając z nocnego połączenia, które w rozkładzie jazdy 2023/2024 kursuje w relacji Berlin – Bruksela, a od 25 marca 2024 zostanie wydłużony do Pragi. Niestety, pociąg kursuje tylko dwa razy w tygodniu. Jest to pociąg zestawiony ze starych wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych, często bilety są wykupione długo przed wyjazdem, ceny nie są najniższe. Mimo to można się wyspać i kontynuować podróż z Brukseli pociągiem Eurostar.

Etap 1: pociągiem do Berlina i Drezna

Większość Polaków dojeżdża pociągiem do Niemiec kierując się przez Berlin. Oferta połączeń kolejowych jest przyzwoita – szybkie połączenia Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin, pociąg Wawel, ponadto pociąg nocny oraz pociągi regionalne z Kostrzyna nad Odrą i Szczecina.

PKP Intercity posiada ofertę promocyjną Super Promo International na bilety do Berlina. Obecnie ceny najtańszych biletów kształtują się w następujący sposób:

Warszawa – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Poznań – Berlin 14,90 EUR (2 klasa)/24,90 EUR (1 klasa)
Przemyśl – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Gdańsk – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)

Mieszkańcy Szczecina, Kostrzyna, Słubic i innych miast zachodniej Polski mogą dojechać do Berlina pociągami regionalnymi według osobnej taryfy tamtejszych związków regionalnych lub kupić bilet miesięczny Deutschlandticket za 49 euro na komunikację regionalną i publiczną, który został wprowadzony wiosną 2023 roku w formie subskrypcji, przez co w pociągach panuje tłok. Nie wiadomo, czy w drugiej połowie 2024 roku bilet będzie kontynuowany w obecnej formie. Oferta firmy Polregio na przejazdy do Niemiec dostępna jest na stronie przewoźnika.

Biletów szukamy na stronach www.intercity.pl, reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Do Drezna można dojechać z przesiadką w Gorlitz.

Etap 2: Pociągiem nocnym z Berlina do Brukseli

Dwa razy w tygodniu kursuje pociąg nocny European Sleeper z Berlina do Brukseli. Jak pisałem, nie jest to jakiś szczególnie wygodny pociąg, ale dla niewymagających osób będzie to dobry wybór.

Ceny biletów zaczynają się od 49 euro w wagonach z miejscami do siedzenia, 79 euro w wagonach z miejscami do leżenia (przedział 6-osobowy); najtańsze miejsca w wagonach sypialnych kosztują ponad 100 euro. Cena biletu zależy od obłożenia konkretnego połączenia, więc mogą się między sobą znacznie różnić.

Rozkład jazdy sprawdzamy na stronie www.europeansleeper.eu

Etap 3 – pociągiem z Brukseli do Londynu

Z Brukseli do Londynu kursują pociągi Eurostar. Są to drogie, szybkie pociągi jadące pod Kanałem La Manche, więc warto polować na bilety promocyjne z dużym wyprzedzeniem.

Strona internetowa: www.eurostar.com

Pociągiem do Londynu – pociągi dzienne przez Berlin 

Poniżej propozycja dojazdu pociągiem do Londynu z przesiadką w Berlinie. Oczywiście plan można modyfikować według potrzeb. Pamiętajmy, że bilety promocyjne należy kupować z jak największym wyprzedzeniem. Są one bezzwrotne, imienne i na konkretny pociąg.

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

Etap 1: Pociągiem do Berlina

Opisane w poprzednim rozdziale.

Etap 2: Pociągiem z Berlina do Amsterdamu lub Brukseli

Pomiędzy Berlinem a Amsterdamem kursują pociągi Deutsche Bahn kategorii Intercity (IC) i Intercity Express (ICE). Podróż trwa około sześciu godzin. Osobiście wolę pociągi kategorii IC – bardzo wygodne składy wagonowe – wagony z przedziałami i wagony bezprzedziałowe. Z zewnątrz nie wyglądają tak efektownie jak pociągi ICE, lecz mnie bardziej przypadły do gustu. Podróż jest bardzo szybka i płynna. Przy wjeździe i wyjeździe z Berlina można podziwiać z okien pociągu dużą część śródmieścia stolicy Niemiec.

Tanich biletów należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich. W trakcie opracowywania artykułu najtańsze bilety kosztowały 37,90 euro na drugą klasę i 122 euro w pierwszej klasie. Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Alternatywą dla tego połączenia jest podróż z Berlina do Brukseli z przesiadką w Kolonii. Wtedy musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Deutsche Bahn lub Thalys/Eurostar z Kolonii do Brukseli. Przy odrobinie szczęścia podróż będzie znacznie szybsza i tańsza niż przez Amsterdam – najtańsze bilety na trasie Berlin – Bruksela kosztują 29,90 euro w drugiej klasie i 137 euro w pierwszej klasie. Jeśli cała podróż odbywa się w pociągach Deutsche Bahn, bilety wyszukujemy na stronie podanej wyżej.

Jeżeli natomiast odcinek Kolonia – Bruksela chcemy pokonać w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Bilet na odcinek Berlin – Kolonia nadal na stronie kolei niemieckich.

W wyszukiwarce połączeń Deutsche Bahn pojawiają się również połączenia Kolonia – Bruksela z kilkoma przesiadkami i przejazdem pociągami regionalnymi. Nie polecam tej opcji. Pociągi nie są zbyt wygodne, podróż trwa znacznie dłużej.

Deutsche Bahn - pociąg Intercity

Deutsche Bahn – pociąg Intercity

ICE

Druga klasa pociągu ICE

Krok 3: Podróż z Amsterdamu i Brukseli do Londynu

Na trasach Amsterdam – Londyn i Bruksela – Londyn kursują pociągi Eurostar. To nowoczesne pociągi jadące tunelem pod Kanałem La Manche. Do dyspozycji podróżnych są trzy klasy: Standard, Standard Premier i Business Premier. Podobnie jak w przypadku biletów Deutsche Bahn, taryfa jest elastyczna – zależy od wyprzedzenia, z jakim kupujemy bilet i zakładanego obłożenia konkretnego pociągu. Bilety kupowane tuż przed odjazdem są bardzo drogie.

Wyszukiwarka biletów dostępna jest na stronie booking.eurostar.com

Podczas opracowywania artykułu bilety wyszukiwane z trzymiesięcznym wyprzedzeniem kosztowały:

Pociąg Amsterdam – Londyn:
52 EUR (Standard); 102 EUR (Standard Premier); 299 EUR (Business Premier)

Pociąg Bruksela – Londyn:
57 EUR (Standard); 138 EUR (Standard Premier); 321 EUR (Business Premier)

Paradoksalnie bilety na pociąg Bruksela – Londyn podczas wyszukiwania były droższe, chociaż podróż z Brukseli do Londynu jest znacznie krótsza niż z Amsterdamu (z Brukseli ok. 2 godzin, z Amsterdamu ponad 4), a pokonywana odległość znacznie mniejsza.

Ceny biletów na pociąg do Londynu wyszukiwane z jednodniowym wyprzedzeniem:

Pociąg Amsterdam – Londyn:
205 EUR (Standard); 228 EUR (Standard Premier); 299 EUR (Business Premier)

Pociąg Bruksela – Londyn:
230 EUR (Standard); 287 EUR (Standard Premier); 321 EUR (Business Premier)

Eurostar

Pociąg Eurostar, fot. hpgruesen, Pixabay.com

Eurostar wnętrze

Klasa Standard pociągu Eurostar (fot. Hugh Llewelyn, CC-BY-SA, flickr.com)

Pociągiem do Londynu – Nightjet Berlin – Paryż

W podobny sposób, jak w opisanych powyżej rozdziałach, można dojechać pociągiem do Londynu korzystając z połączenia nocnego Berlin – Paryż, uruchomionego 10 grudnia 2023 roku.

Pociąg Nightjet z Berlina do Paryża kursuje dwa razy w tygodniu. Pociąg zestawiony jest z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Jeśli nie traficie na bilety promocyjne, ceny są bardzo wysokie. W składzie kursują wagony starego typu pociągów Nightjet.

Biletów można szukać na stronie  reiseankunft.bahn.de

Podsumowanie:

Podróż pociągiem do Londynu wydaje się łatwa, ale w praktyce trudno dopasować połączenia w taki sposób, aby podróż pociągiem do Londynu zajęła nam jeden dzień. Wtedy dochodzi wydatek za nocleg po drodze, co znacznie podnosi koszty podróży.

Jeśli pociąg nocny Berlin – Bruksela rzeczywiście będzie kursował i po jakimś czasie stanie się pociągiem codziennym, dojazd pociągiem do Londynu będzie znacznie łatwiejszy niż przez ostatnie lata.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

Londyn

Dworzec Londyn St Pancras (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: