Kolej na Podróż

Pociągiem do Paryża – przewodnik (2018)

Francja to najgorszy europejski kraj do opisywania połączeń kolejowych i kolei. Dynamiczne ceny zmieniające się w zależności od pory dnia i popytu, pociągi kursujące w różnych dniach o różnych porach, ceny miejscówek dla posiadaczy biletów Interrail różniące się w wielu pociągach. Dla mnie jako redaktora to koszmar. W poradniku opiszę tylko jak dojechać pociągiem do Paryża. Mógłbym opisywać inne miasta, ale właśnie ze względu na ceny nie ma to sensu.

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

POCIĄGIEM DO PARYŻA Z DEUTSCHE BAHN

Z Polski dojedziemy pociągiem do Paryża na kilka sposobów. Ze względu na długi czas podróży moim zdaniem godne uwagi są tylko dwa z nich. W pierwszym z nich opiszę podróż do Paryża z Deutsche Bahn.

Krok 1: pociągiem do Berlina

a) dojeżdżamy do Berlina. Możemy dojechać pociągiem, autobusem lub dolecieć samolotem. Szczegółowe informacje na temat dojazdu pociągiem do Berlina opisałem w artykule Pociągiem do Berlina w 2018 roku. Codziennie kursują pociągi Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin (jadą przez Poznań), ze względu na remont magistrali Kutno – Poznań jadą jednak drogą okrężną przez Inowrocław.

Do Berlina dojedziecie również autokarami Flixbus lub dolecicie samolotami Ryanair z Krakowa.

Krok 2: pociągiem do Paryża z przesiadką

b) z Berlina jedziemy pociągiem do Frankfurtu nad Menem.

c) we Frankfurcie nad Menem przesiadamy się na pociąg ICE lub TGV jadący do Paryża. Pociągiem tym dojedziemy między innymi do Strasbourga.

Koleje niemieckie sprzedają bilet łączony na całą relację, czyli Berlin – Paryż na konkretne pociągi. Obowiązuje pula biletów promocyjnych w taryfie Sparpreis Europa. Deutsche Bahn na swojej stronie podają, iż ceny biletów zaczynają się od 39 euro w drugiej klasie i 49 euro w pierwszej klasie, jednak w praktyce ceny są znacznie wyższe.

Podczas wyszukiwania z dwumiesięcznym wyprzedzeniem najtańsze bilety były dostępne za 49,90 euro, przy czym tylko na najwcześniejsze połączenia. W przypadku zakupu z kilkudniowym wyprzedzeniem pokazywały się ceny od 99,90 euro.

Wyszukiwarka biletów promocyjnych do Francji –  – promocyjne bilety dostępne są od pierwszej stacji po niemieckiej stronie granicy, czyli na przykład Frankfurt nad Odrą lub Görlitz.

Jak widać, w najlepszym wypadku cena będzie wynosiła:

Poznań – Berlin: 16 euro + 49,90 euro = 65,90 euro
Warszawa – Berlin 29 euro + 49,90 euro = 78,90 euro

Moim zdaniem drogo, aczkolwiek pociąg dowozi nas w zasadzie do centrum Paryża i przewóz bagażu mamy wliczony w cenę. Bilety wydawane są na konkretny pociąg i jeżeli nie będziemy mogli pojechać, pieniądze przepadają.

POCIĄGIEM DO PARYŻA Z DEUTSCHE BAHN I THALYS

Do Paryża dojedziemy również pociągami Deutsche Bahn i Thalys. Różnica jest taka, że nie przesiadamy się we Frankfurcie nad Menem, tylko w Kolonii.

Krok 1: pociągiem do Berlina

a) dojeżdżamy do Berlina. Możemy dojechać pociągiem, autobusem lub dolecieć samolotem. Szczegółowe informacje na temat dojazdu pociągiem do Berlina opisałem w artykule Pociągiem do Berlina w 2018 roku. Codziennie kursują pociągi Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin (jadą przez Poznań), ze względu na remont magistrali Kutno – Poznań jadą jednak drogą okrężną przez Inowrocław.

Do Berlina dojedziecie również autokarami Flixbus lub dolecicie samolotami Ryanair z Krakowa.

Krok 2: pociągiem Deutsche Bahn do Kolonii.

Z Berlina jeżdżą szybkie pociągi do Kolonii, ale ceny są bardzo wysokie. Jeśli kupujemy bilet z kilkudniowym wyprzedzeniem, będzie nas kosztował 67,90 euro i to poza sezonem. Możemy oczywiście trafić na wyprzedaż, lecz trzeba na bieżąco śledzić strony Deutsche Bahn, a zwykły człowiek nie ma na to czasu. Jeśli poszukamy biletów na miesiąc lub dwa przed podróżą, być może trafimy na bilety za 29,90 euro.

Krok 3: pociągiem Thalys do Paryża

Z Kolonii do Paryża dojedziemy bezpośrednimi pociągami Thalys.  Najtańsze bilety z Kolonii do Paryża w klasie Standard kosztują 35 euro. Biletów należy szukać na stronie www.thalys.com

Moim zdaniem ta opcja nie jest godna uwagi ze względu na cenę. W najtańszym wariancie z Poznania do Paryża dojedziemy za 80,90 euro. W praktyce do zdobycia są bilety droższe o 28 euro, czyli należy się liczyć z ceną 108,90 euro za podróż. Z Warszawy zapłacimy 13 euro drożej, a więc 121,90 euro. Bardzo drogo.

POCIĄGIEM DO PARYŻA – PODSUMOWANIE

Podróż pociągiem do Paryża trwa długo i kosztuje niemało. Teoretycznie w tym artykule powinien pojawić się przewodnik jak dojechać pociągiem do Francji i do różnych francuskich miast, ale bilety promocyjne Deutsche Bahn są dostępne tylko do kilku miast i trudno je dostać, dlatego trudno napisać artykuł.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

%d bloggers like this: