Kolej na Podróż

Pociągiem do Francji – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Francji. Dojazd pociągiem do Francji jest jednak możliwy z przesiadkami. W artykule przedstawię kilka opcji dojazdu pociągiem do Francji, które jednak nie wyczerpują tematu, bo np. osoby wybierające się do miast na pograniczu szwajcarsko-francuskim mogą dojechać do Genewy i stamtąd pociągami regionalnymi według taryfy przygranicznej dojechać do Francji.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023

Spis treści:

1. Pociągiem do Berlina
2. Pociągiem z Berlina do Paryża (ICE + Thalys)
3. Pociąg Berlin – Bruksela i dalej
4. Pociąg nocny Berlin – Paryż (Nightjet)
5. Z Berlina do Paryża pociągami Deutsche Bahn
6. Pociąg Berlin – Bruksela + Thalys
7. Pociąg Wiedeń – Paryż
8. Dojazd do Zurychu i przesiadka
9. Kierunek Nicea

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (5 zł). Dla takich pasjonatów jak ja nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa.

1. Pociągiem do Berlina

Większość Polaków dojeżdża pociągiem do Niemiec kierując się przez Berlin. Oferta połączeń kolejowych jest przyzwoita – szybkie połączenia Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin, pociąg Wawel, ponadto pociąg nocny oraz pociągi regionalne z Kostrzyna nad Odrą i Szczecina.

PKP Intercity posiada ofertę promocyjną Super Promo International na bilety do Berlina. Obecnie ceny najtańszych biletów kształtują się w następujący sposób:

Warszawa – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Poznań – Berlin 14,90 EUR (2 klasa)/24,90 EUR (1 klasa)
Przemyśl – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Gdańsk – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)

Mieszkańcy Szczecina, Kostrzyna, Słubic i innych miast zachodniej Polski mogą dojechać do Berlina pociągami regionalnymi według osobnej taryfy tamtejszych związków regionalnych lub kupić bilet miesięczny Deutschlandticket za 49 euro na komunikację regionalną i publiczną, który przynajmniej do maja 2024 roku będzie dostępny w formie subskrypcji. Oferta firmy Polregio na przejazdy do Niemiec dostępna jest na stronie przewoźnika.

Biletów szukamy na stronach www.intercity.pl, reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

2. Pociągiem z Berlina do Paryża (pociąg Nightjet)

Od 10 grudnia 2023 roku kursuje bezpośredni pociąg Berlin – Paryż marki Nightjet. Jest to pociąg nocny z wagonami z miejscami do siedzenia, wagonami z miejscami do leżenia i wagonami sypialnymi.

Pociąg kursuje dwa razy w tygodniu.

Ceny biletów promocyjnych na trasie Berlin – Paryż zaczynają się od 29,90 Eur za miejsce w wagonie z miejscami do siedzenia, najtańsze bilety w wagonie z miejscami do leżenia kosztują 44,90 EUR. W rzeczywistości ceny są znacznie wyższe, jeśli nie kupujemy biletów przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.

www.international-bahn.de – sklep internetowy kolei niemieckich
shop.oebbtickets.at – sklep internetowy kolei austriackich

Podczas sprawdzania cen na stronie kolei niemieckich bilety były bardzo drogie. 

3. Pociąg Eurosleeper – Berlin – Bruksela

Najłatwiej dojechać pociągiem do Londynu korzystając z nocnego połączenia, które w rozkładzie jazdy 2023/2024 kursuje w relacji Berlin – Bruksela, a od 25 marca 2024 zostanie wydłużony do Pragi. Niestety, pociąg kursuje tylko dwa razy w tygodniu. Jest to pociąg zestawiony ze starych wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych, często bilety są wykupione długo przed wyjazdem, ceny nie są najniższe. Mimo to można się wyspać i kontynuować podróż z Brukseli pociągiem Thalys/Eurostar.
Nie jest to jakiś szczególnie wygodny pociąg, ale dla niewymagających osób będzie to dobry wybór.

Ceny biletów zaczynają się od 49 euro w wagonach z miejscami do siedzenia, 79 euro w wagonach z miejscami do leżenia (przedział 6-osobowy); najtańsze miejsca w wagonach sypialnych kosztują ponad 100 euro. Cena biletu zależy od obłożenia konkretnego połączenia, więc mogą się między sobą znacznie różnić.

Rozkład jazdy sprawdzamy na stronie www.europeansleeper.eu

4. Pociągiem z Berlina do Paryża (ICE + Thalys)

Drugi krok podróży pociągiem do Brukseli to podróż z Berlina do Paryża. Jeśli chcemy pokonać trasę pociągiem, musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Thalys/Eurostar z Kolonii do Paryża. Możliwa jest również druga opcja, którą opiszę w rozdziale poniżej. Pociągi Thalys przejął w 2023 roku Eurostar, nie wiem, jak obecnie wygląda nazewnictwo.

Tanich biletów na odcinek Berlin – Kolonia (można również zakupić bilety na odcinek np. Poznań – Kolonia) należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich.  Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Odcinek Kolonia – Paryż pokonujemy w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Pociągi Thalys to wymagające modernizacji stare składy TGV. Nie jechałem nimi, ale niezbyt mi się podobały. Dostępne są również bilety promocyjne.

Thalys - wagon barowy

Pociąg Thalys – wagon barowy i klasa Comfort 2

5. Z Berlina do Paryża pociągami Deutsche Bahn

Możliwy jest dojazd z Berlina do Paryża pociągami Deutsche Bahn. Kursują pociągi TGV Frankfurt nad Menem – Paryż (na odcinku niemieckim obsługiwane przez Deutsche Bahn). Wyszukiwarka kolei niemieckich wyszuka połączenie umożliwiające dogodną podróż z Berlina z przesiadką we Frankfurcie nad Menem.

W trakcie opracowywania artykułu istniało wygodne połączenie dzienne, dzięki któremu podróż pociągiem do Paryża z Berlina trwała tylko 8 i pół godziny, a z Poznania można było dojechać w ciągu 12 godzin.

Koleje niemieckie Deutsche Bahn posiadają w swojej ofercie bilety promocyjne na przejazdy do Francji. Podczas opracowywania artykułu bilet Berlin – Paryż kupowany z tygodniowym wyprzedzeniem kosztował 47,90 EUR, podczas gdy za kupowany kilka godzin przed odjazdem trzeba było zapłacić 210,90 EUR.

W niektóre dni, w zależności od dnia tygodnia i pory roku, kursują dodatkowe pociągi i będzie możliwa podróż na tej samej zasadzie na przykład z przesiadkami w Hanowerze i Karlsruhe, gdzie przesiądziemy się na pociąg Stuttgart – Paryż.

Tanich biletów na pociąg Berlin – Paryż (można również zakupić bilety na odcinek np. Poznań – Kolonia) należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich.

Pociągiem do Paryża - TGV

Najczęściej spotykane wnętrze drugiej klasy pociągów TGV z Niemiec do Francji

6. Pociąg nocny Berlin – Bruksela + Thalys

Przewoźnik European Sleeper zapowiedział uruchomienie od 25 maja 2023 roku połączenia Berlin – Bruksela przez Amsterdam. Pociąg nocny znacznie ułatwi dojazd do kilku europejskich stolic. Pociąg będzie zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Rozkład jazdy ułożony jest w taki sposób, aby wyjazd z Berlina nastąpił wieczorem, a rano pociąg dojedzie do Amsterdamu i Brukseli. W przypadku dojazdu pociągiem do Francji z Brukseli można kontynuować podróż pociągami Thalys Bruksela – Paryż lub dojechać z przesiadką pociągami kolei belgijskich do Lille i stamtąd kontynuować podróż do innych miast. Kursują także pociągi Bruksela – Montpellier, ale nie potrafię połapać się w ich rozkładzie.

Ceny biletów zaczynają się od 49 euro w wagonach z miejscami do siedzenia, 79 euro w wagonach z miejscami do leżenia (przedział 6-osobowy); najtańsze miejsca w wagonach sypialnych kosztują ponad 100 euro. Cena biletu zależy od obłożenia konkretnego połączenia, więc mogą się między sobą znacznie różnić. Przedsprzedaż biletów rozpoczyna się 20 lutego 2023 roku.

Biletów należy szukać na stronie www.europeansleeper.eu

Bilety na pociągi kolei francuskich z Brukseli do Francji kupujemy na stronie sncf-connect.com.

7. Pociągiem do Francji – pociąg Wiedeń – Paryż

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2023/2024 dwa razy w tygodniu kursuje pociąg nocny Wiedeń – Paryż. Jest to pociąg kategorii Nightjet, zestawiony z wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Pociąg cieszy się ogromną popularnością i bilety nie są tanie, jednak warto spróbować poszukać na stronie kolei austriackich.

Dojazd pociągiem do Francji z pociągu Wiedeń – Paryż

a) dojazd pociągiem do Wiednia
b) przejazd pociągiem Wiedeń – Paryż

Jest to droga, ale komfortowa opcja. Z Paryża możemy kontynuować podróż do innych francuskich miast.

Najtańsze bilety promocyjne z Warszawy do Wiednia kosztują 19,90 euro, a z Krakowa i Katowic 9,90 euro. Są to bilety na wagony z miejscami do siedzenia drugiej klasy, na konkretne połączenie i nie podlegają zwrotowi. W rzeczywistości, kupując bilet z krótkim wyprzedzeniem, należy liczyć się z wydatkiem około 40,90 euro.

Ceny biletów można sprawdzić na stronie shop.oebbtickets.at. Do niedawna część biletów była dostępna na stronie www.intercity.pl.

Dużo Polaków kupuje osobno bilety na odcinek Katowice – Bogumin i dalej na odcinek Bogumin – Wiedeń w sklepie internetowym kolei czeskich. Czasami różnica cen potrafi być bardzo duża na korzyść pasażera, ale nie jest to regułą.

Bilety na odcinek Wiedeń – Paryż kupujemy na stronie na stronie shop.oebbtickets.at

Pociąg Wiedeń - Paryż

Nightjet Wiedeń – Paryż na stacji Paris Est (fot. Mark Knopp/OBB)

8. Dojazd do Zurychu i przesiadka

Dojazd pociągiem do Francji możliwy jest również z przesiadką w Pradze i Zurychu, ewentualnie w Wiedniu i w Pradze. Kursuje grupa bezpośrednich wagonów Praga – Zurych przez Czeskie Budziejowice, które dołączane są później do pociągu nocnego z Wiednia do Zurychu. Bilety, kupowane z odpowiednim wyprzedzeniem, są stosunkowo niedrogie i można komfortowo dojechać do Zurychu. Wagony sypialne kolei czeskich są bardzo wygodne; wyposażone w klimatyzację i prysznic.

Można również dojechać do Wiednia i skorzystać z pociągu nocnego Wiedeń – Zurych kolei austriackich.

Drugi etap dojazdu pociągiem do Francji to podróż z Zurychu pociągiem TGV Lyria do Paryża. O ile się nie mylę, bilety promocyjne na ten pociąg można kupić za 39 lub 49 euro.

Ceny biletów sprawdzamy na stronach:
Pociąg Wiedeń – Zurych na stronie shop.oebbtickets.at
Pociągi Praga – Zurych na stronie cd.cz
Pociągi Zurych – Paryż na stronie sncf-connect.com

UWAGA!!! W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2022/2023 kursuje pociąg nocny kolei czeskich z Pragi do Zurycha przez Drezno i Lipsk. Podczas opracowywania artykułu ceny biletów na ten pociąg były bardzo wysokie, ale można zaryzykować samodzielne sprawdzenie cen. Pociąg przyjeżdża do Zurycha Rano, ale jeśli ktoś zdecyduje się na połączenie, może na przykład wysiąść na stacji Karlsruhe Hbf i kontynuować podróż pociągiem Stuttgart – Paryż.

TGV Lyria

Pociąg TGV Lyria (fot. dreamstime.com)

9. Pociągiem do Francji – kierunek Nicea

W grudniu 2022 roku koleje austriackie uruchomiły codzienny pociąg nocny Wiedeń – Genua – La Spezia. Połączenie umożliwia łatwiejszy dojazd pociągiem do Francji w kierunku Nicei i dalej do Antibes, ewentualnie do Marsylii. Dojazd pociągiem do Francji w ten sposób wygląda następująco:

a) Dojazd pociągiem do Wiednia (jak wyżej)
b) przejazd pociągiem Genua – Ventimiglia
c) przejazd pociągiem Ventimiglia – Nicea

Z Nicei można kontynuować podróż do innych francuskich miast.

Bilety na pociągi regionalne z Genui do Ventimiglii można kupić na miejscu, na pociągi Intercity lepiej przez internet. Część biletów dostępna jest u międzynarodowych pośredników sprzedających bilety kolejowe.

Pociągiem do Francji

Dworzec kolejowy w Nicei (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: