Kolej na Podróż

Wieliczka – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Wieliczka to niewielkie miasto w województwie małopolskim, znane na całym świecie z kopalni soli. Miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów, z bardzo dobrym połączeniem kolejowym z Krakowem. Atrakcje Wieliczki to nie tylko kopalnia, na liście krótko przedstawię najciekawsze miejsca i atrakcje w Wieliczce, dzięki czemu łatwiej będzie zaplanować zwiedzanie Wieliczki. Miasto jest doskonałą propozycją na wycieczkę jednodniową z Krakowa.

Wieliczka atrakcje – spis treści:

1. Kopalnia soli
2. Tężnia solankowa
3. Muzeum Żup Solnych
4. Kościół św. Klemensa
5. Kościół św. Sebastiana
6. Malowidło 3D Solny Świat
7. Zespół klasztorny Franciszkanów
8. Trakt Solny
9. Pałac Konopków
10. Dworzec Wieliczka Park



1. Kopalnia soli

Największa atrakcja Wieliczki, w sezonie letnim przyciągająca tłumy turystów z całego świata. Początki kopalni sięgają wczesnego średniowiecza, a przez wieki Wieliczka była największym ośrodkiem solnictwa w Polsce. Przez ponad 700 lat na 9 poziomach wydrążono 245 kilometrów korytarzy, sięgających głębokości 327 metrów. Dla zwiedzających udostępniono zaledwie 2% korytarzy, mimo to robią ogromne wrażenie.

Do dyspozycji zwiedzających jest trasa turystyczna z podziemnymi komorami, solankowymi jeziorami i piękną kaplicą św. Kingi. Nowością jest bardziej wymagająca trasa górnicza wokół najstarszego zachowanego szybu Regis. Osoby korzystające z tej trasy będą musiały wykonywać praktyczne zadania typowe dla zawodów górniczych.

Bilety są stosunkowo drogie, zaleca się też rezerwację przez internet.

2. Tężnia solankowa

W parku przy kopalni nietrudno zauważyć dużą tężnię solankową. Wielicka tężnia powstała, zanim rozpoczął się boom na tężnie solankowe w polskich miastach. Powierzchnia tężni wynosi 3200 m² tarninowej konstrukcji, dodatkową atrakcją jest wieża widokowa na wysokości 22,5 m. Można spacerować po koronie tężni. Aby poczuć pozytywny efekt działania, należy spędzić w tężni około 30 minut. Bilety stosunkowo niedrogie, bilety można kupić na stronie internetowej kopalni soli lub w automatach biletowych zlokalizowanych przy wejściu.

Pomiędzy kopalnią a tężnią warto zwrócić uwagę na parowóz-pomnik TKp-2316 wyprodukowany w 1952 roku.

3. Muzeum Żup Solnych

Niewielkie muzeum zlokalizowane w średniowiecznym zamku. Obiekt został zbudowany na przełomie XIII i XIV w. i do 1945 roku był siedzibą zarządu saliny. Wielokrotnie przebudowywany, zniszczony w trakcie działań wojennych w 1945 roku, następnie odbudowany z przeznaczeniem na muzeum.

W muzeum można zobaczyć kolekcję solniczek z całego świata. W zbiorach muzeum znajduje się około tysiąca solniczek, zwiedzających mogą obejrzeć jedynie 330 z nich. Kolekcja prezentujące różne style zalicza się do najcenniejszych tego typu kolekcji na świecie.

W Sali Gotyckiej, najbardziej reprezentacyjnej sali w zamku, ściany zdobią wizerunki żupników, administratorów i urzędników związanych z przedsiębiorstwem solnym.

Ciekawym eksponatem jest sejf zakupiony przez Żupę w 1910 roku, który służył aż do lat siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnią częścią muzeum jest wystawa archeologiczna przedstawiająca historię produkcjo soli od neolitu po wieki średnie. Najcenniejszy eksponat to puchar warzelniczy kultury łużyckiej z epoki brązu.

4. Kościół św. Klemensa

W centrum miasta warto zobaczyć piękny kościół wzniesiony przez mieszczan w 1381 roku. Obecny wygląd świątynia zawdzięcza przebudowie z XIX wieku, jednak zachowały się również starsze elementy.

Wnętrze bardzo ładnie zdobione, zachowała się kaplica grobowa Morsztynów z XVII wieku.

Obok kościoła stoi dzwonnica z 1699 roku, ufundowana przez Jana III Sobieskiego po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem.

5. Kościół św. Sebastiana

Poza centrum miasta usytuowana jest inna atrakcja Wieliczki – drewniany kościół św. Sebastiana wykonany z drewna modrzewiowego.

Kościółek zbudowany w 1582 roku, konsekrowany w 1598 r. . Wewnątrz wyróżniają się witraże krakowskiej firmy Żeleńskiego według projektu Stanisława Matejki oraz polichromia wykonana przez Włodzimierza Tetmajera w 1906.

6. Malowidło 3D Solny Świat

Na wielickim rynku znajdziemy nietypowe dzieło – jedno z pierwszych w Polsce trójwymiarowych malowideł, przedstawiające kaplicę św. Kingi i górników pracujących pod ziemią.

Oryginalne malowidło powstało w 2012 roku, jednak z upływem lat było coraz bardziej rozmazane i mniej efektowne.

W 2021 roku odsłonięto malowidło „Solny Świt 2021”. Autorem dzieła również jest Ryszard Paprocki, jednak nie jest ono już tak efektowne, ponieważ zostało wykonane inną techniką – artysta poszczególne części malował na specjalnych płytach, które następnie zostały zeskanowane i nadrukowane na specjalną folię, która odpowiednio zabezpieczona, została umieszczona na rynku.

Malowidła posadzkowe okazały się nietrwałe, w związku z czym zmieniono technikę ich wykonywania.

W przyszłości w Wieliczce mają pojawić się kolejne trójwymiarowe obrazy.

7. Zespół klasztorny Franciszkanów

Na południu od rynku zlokalizowany jest zespół klasztorny Franciszkanów, ufundowany przez Zygmunta III wazę w celu obrony przed innowiercami.

Barokowy kościół z 1626 roku pełni funkcję Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki oraz Sługi Bożego Brata Alojzego Kosiby. Kościół jednonawowy, w ołtarzu głównym zachował się drewniany krucyfiks z XIII wieku i figury świętych.

W sanktuarium czczony jest obraz Madonny z Dzieciątkiem – Matki Bożej Łaskawej, przywieziony przez kupców z Włoch lub Bałkanów i wymieniony za sól.

Zespół kościelno-klasztorny odzyskał swój blask po remoncie na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku.

Przy klasztorze znajduje się droga krzyżowa.

Klasztor widoczny jest z dworca kolejowego Wieliczka Rynek-Kopalnia.

8. Trakt Solny

Ze stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia do centrum miasta prowadzi deptak o nazwie Trakt Solny. Dawniej pociągi kończyły bieg 255 metrów dalej, na stacji Wieliczka Rynek. Stacja ta została wyłączona z użytku w 2012 roku, a w śladzie linii kolejowej wybudowano deptak z zachowanym torowiskiem obudowanym kostką brukową. Jeszcze wcześniej, bo 13 kwietnia 1992 roku, w wyniku wycieku w poprzeczni „Mina” w kopalni soli, na powierzchni doszło do odkształcenia torów. Odcinek Wieliczka – Wieliczka Rynek był wyłączony z eksploatacji aż do 10 czerwca 2001 roku.

9. Pałac Konopków

Położony niedaleko od zamku pięknie wyremontowany pałac, który można zobaczyć jedynie z zewnątrz. Wybudowany w latach 80. XVIII wieku przez braci Konopków, sprzedany później Wyższemu Urzędowi Salinarnemu, który przeznaczył go dla rodzin urzędników kopalni. Po II wojnie światowej w pałacu znajdowała się Miejska Biblioteka Publiczna.

W latach osiemdziesiątych był w bardzo złym stanie, rozważano nawet jego rozbiórkę. W 1985 roku władze Wieliczki zakupiły pałac, który został gruntownie wyremontowany. W 2001 roku obiekt przekazano Skarbowi Państwa z przeznaczeniem na oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Z państwowych pieniędzy dokończono remont, a oddział IPN-u mieści się w budynku do dziś.

10. Dworzec kolejowy Wieliczka Park

Przedostatnią stacją pociągów z Krakowa do Wieliczki jest dworzec kolejowy Wieliczka Park. Oddany do użytku po generalnym remoncie 12 grudnia 2016 roku, zalicza się do najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce.

Budynek dworca pochodzi z lat 1900-1903 i powstał według projektu Büro für Hochbau k.k. General Direction der Österreichischen Staatsbahnen. W 2000 roku zdewastowany obiekt został zamknięty dla podróżnych. Remont miał miejsce w latach 2014-2016. W trakcie remontu między innymi zaaranżowano ogród kwaterowy z zegarem kwiatowym, nawiązujący do istniejącego tu do połowy XX w. ogrodu kolejowego, zachowano też historyczną posadzkę na dworcu w części ogólnodostępnej i piece kaflowe. Udało się odtworzyć pierwotny układu ścian i zachować sztukaterię sufitu oraz polichromie.

Wieliczka – podsumowanie

Wieliczka to doskonała propozycja na jednodniową wycieczkę z Krakowa lub z innych miast województwa małopolskiego. Centrum kameralne, nieduże, zwiedza się bardzo dobrze. Wadą są wysokie ceny biletów do kopalni soli, ale jest to atrakcja unikatowa na skalę światową.

Dojazd pociągiem do Wieliczki

Pociągiem do Wieliczki można bardzo łatwo dojechać z Krakowa. Połączenie obsługują Koleje Małopolskie, które na trasę wysyłają wygodne, klimatyzowane składy. Pociąg jedzie szybko, dojazd jest dużo wygodniejszy niż podróż zatłoczonym busem.

Na terenie Wieliczki znajdują się dwie stacje kolejowe. Pierwsza to opisana wcześniej stacja Wieliczka Park, druga to położona bliżej centrum stacja Wieliczka Rynek-Kopalnia. Tak naprawdę obie stacje znajdują się niedaleko kopalni soli i blisko najciekawszych atrakcji, jak choćby park przy kopalni z tężnią solankową.

Zobacz również:

Pociągiem po Małopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Oświęcim – najciekawsze miejsca i atrakcje
Wadowice – najciekawsze miejsca i atrakcje
Pociągiem z Krakowa – propozycje wycieczek jednodniowych
Pociągiem z Katowic – propozycje wycieczek jednodniowych

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Wieliczka

Szyb Regis

%d bloggers like this: