Kolej na Podróż

Pociąg Belgrad – Bar – pytania i odpowiedzi (FAQ)

Pociąg Belgrad – Bar w sezonie letnim to gorący temat. Otrzymuję od czytelników mnóstwo pytań (chociaż zastrzegam, że nie podróżuję i nie posiadam aktualnych informacji).  Postanowiłem zebrać najczęściej pojawiające się pytania i z pomocą osób podróżujących na Bałkany odpowiedzieć na nie.

Uwaga!!! Kursowanie pociągów zmienia się na przestrzeni lat i informacje podane we wpisie mogą być nieaktualne. Zapraszam do lektury aktualizowanych przewodników:
Kolej w Serbii – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Czarnogórze – przewodnik dla pasażerów
 • Gdzie znajdę aktualny rozkład jazdy pociągu?

Aktualny rozkład jazdy pociągu dostępny jest na stronach:
www.srbvoz.rs/eng/timetable.html – wyszukiwarka połączeń kolei serbskich
zpcg.me/medjunarodni-red-voznje.html – rozkład jazdy na stronie kolei czarnogórskich

 • Gdzie kupię bilety na pociąg Belgrad – Bar?

Obecnie nie można kupić biletów na pociąg Belgrad – Bar przez internet. Bilety można zakupić jedynie w kasach biletowych w Suboticy, Nowym Sadzie, Belgradzie, Niszu (Serbia) oraz Barze i Podgoricy (Czarnogóra). Jeśli macie zarezerwowany nocleg w tych miastach, warto poprosić o pomoc w kupnie biletów obiekty noclegowe. Pamiętajcie, że nie jest to standardowa usługa, więc trzeba się odwdzięczyć.

 • Czy znam pana Popovića?

Pan Popović pojawia się na różnych forach anglojęzycznych jako pracownik kiosku/biura podróży, który pośredniczy w sprzedaży biletów na pociąg Belgrad – Bar. Prosi jednak o dane karty kredytowej, aby kupić bilet. Nie znam tego pana, ale jak napisali moi czytelnicy, jest to człowiek godny zaufania i solidny. Warto więc, korzystając z jego pośrednictwa, zarezerwować wcześniej bilet na przykład na przewóz samochodu.

Kontakt do pana Popovića:

Miodrag POPOVIC
manager Putovanja WASTEELS,
Izvorska 48, 11000 Beograd, Srbija, phone/fax +381 11 2658868
To: wasteels@eunet.rs

 • Czy w pociągu Belgrad – Bar obowiązuje rezerwacja miejsc?

Oficjalnie tak, w praktyce obowiązkowa rezerwacja stosowana jest w wagonach z miejscami do leżenia, wagonach sypialnych i wagonach do przewozu samochodów. Natomiast w wagonach z miejscami do siedzenia rezerwacja jest fakultatywna. Zaleca się jej wykupienie, ponieważ pociąg od lat ma wysokie obłożenie.

Nie wiem, jak jest przy podróży z Czarnogóry do Belgradu. Według strony kolei czarnogórskich rezerwacja miejsca jest obowiązkowa.

 • Z której stacji w Belgradzie odjeżdża pociąg do Baru?

Pociąg odjeżdża obecnie ze stacji Topčider, wyposażonej w peron do załadunku samochodów. W przyszłości będzie odjeżdżał ze stacji Zemun.

 • Czy pociąg jest punktualny?

Przy wyborze pociągu należy liczyć się z opóźnieniami, i to dużymi. Normą na tej trasie są opóźnienia sięgające 300 minut i więcej, aczkolwiek może się zdarzyć, że pociąg przyjedzie punktualnie (bardzo rzadko) lub z niewielkim opóźnieniem – nie krytykujcie mnie wtedy jak znane media branżowe, bowiem tak już bywa.

 • Czy pociągiem można przewozić samochody terenowe?

Dostaję mnóstwo pytań o przewóz samochodów. Pociąg Belgrad – Bar posiada wagony do przewozu samochodów, jednak są pewne ograniczenia. Maksymalna wysokość samochodu to 1,55 m, a szerokość 1,80 m. Samochód musi być sprawny technicznie, zarejestrowany oraz mieć co najwyżej 8 miejsc. Na dachu samochodu ani w jego pobliżu nie może być umieszczony bagaż – bagaż może pozostać w samochodzie na czas przewozu na odpowiedzialność właściciela. Można przewozić samochód z przyczepą, nie można natomiast przewozić samej przyczepy.

Bilety na przewóz samochodów można kupić z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Na stacji początkowej pasażer ma obowiązek pojawić się z samochodem najpóźniej 120 minut przed planowym odjazdem pociągu.

 • Jaki standard ma pociąg dzienny?

Teoretycznie w pociągu dziennym powinny kursować zmodernizowane wagony kolei czarnogórskich wyposażone w klimatyzację. Standard jest więc wysoki, jak na Bałkany. W praktyce zdarza się, iż dzienny pociąg Belgrad – Bar zestawiony jest ze starych wagonów. Nie ma reguły.

 • Jaki standard ma pociąg nocny?

Pociąg nocny ma bardzo niski standard. Zestawiony jest ze starych wagonów kolei serbskich i czarnogórskich.

 • Czy opłaca się dokupić miejsce w wagonie sypialnym lub kuszetce?

Tak, opłaca się. Wagony są bardzo stare, najlepsze lata mają już za sobą, ale można się w nich wyspać (szczególnie w sypialnych)

 • Czy w pociągach obowiązuje zakaz palenia?

Teoretycznie w pociągach Belgrad – Bar obowiązuje zakaz palenia. W praktyce zwykle nie jest on przestrzegany. Najlepiej z egzekwowaniem zakazu bywa w zmodernizowanych, klimatyzowanych wagonach, natomiast na połączeniu nocnym pasażerowie palą na potęgę. Przejazd w wagonie z miejscami do leżenia i sypialnym to gwarancja odzieży prześmierdniętej dymem papierosowym. Osoby nielubiące dymu papierosowego nie będą zadowolone, ale tę jedną noc da się przeżyć.

 • Czy linia Belgrad – Bar to najpiękniejsza linia w Europie?

Podobno tak. Ja nie dojechałem do jej najpiękniejszego fragmentu, więc mogę tylko przekazać, co słyszałem.

Najpiękniejszy odcinek tej linii biegnie przez terytorium Czarnogóry pomiędzy stacjami Bar a Bijelo Polje. Nie zawsze uda wam się sfotografować spektakularne widoki z pociągu Belgrad – Bar z powodu na przykład zmroku za oknem, złego miejsca lub nieotwierających się okien. Zaległości możecie nadrobić podróżując pociągami krajowymi kolei czarnogórskich Bar – Podgorica – Bijelo Polje.

 • Czy na stacji w Barze jest przechowalnia bagażu?

Tak, w sezonie jest na pewno.

 • Ile kosztuje przejazd pociągiem Belgrad – Bar

Według strony kolei serbskich ceny biletów z Belgradu do Baru są następujące:

21 euro + 3 euro rezerwacja = 24 euro (2 klasa)
31,80 euro + 3 euro rezerwacja = 34,80 euro (1 klasa)
Dopłata za miejsce w kuszetce 6-osobowej Bc: 6 euro
Dopłata za miejsce w kuszetce 4-osobowej Ac: 9 euro
Dopłata za miejsce w wagonie sypialnym: 15 euro (przedział 3-osobowy)
Dopłata za miejsce w wagonie sypialnym: 20 euro (przedział 2-osobowy)
Dopłata za miejsce w wagonie sypialnym: 45 euro (przedział 1-osobowy
Dopłata za przewóz samochodu: 30 euro

Wagony z miejscami do leżenia Ac (przedziały 4-osobowe) nie zawsze są dostępne.

 • Czy możesz polecić blogi z relacją z podróży tą piękną linią?

Tak, mogę polecić dwie relacje z podróży pociągiem Belgrad – Bar:

dookolakuli.pl/2016/03/04/pociag-relacji-bar-belgrad/ – relacja na blogu „Dookoła Kuli”
www.stacjabalkany.pl/najwieksze-atrakcje-czarnogory…/ – relacja na blogu „Stacja Bałkany”

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 

%d bloggers like this: