Kolej na Podróż

Kolej na Wyspie Man

Wyspa Man to wyspa położona pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Mimo niewielkiej powierzchni oferuje turystom atrakcje wszelkiego rodzaju – od malowniczych krajobrazów i rezerwaty przyrody, przez muzea, po szerokie możliwości aktywnego wypoczynku. Miłośnicy kolei również znajdą tu coś dla siebie.

Jedną z atrakcji turystycznych wyspy są trzy zabytkowe kolejki służące głównie turystom. Pociągi są świetnie zachowane. Każdy miłośnik kolei podróżujący po Wielkiej Brytanii i Irlandii powinien chociaż jeden dzień poświęcić na przejażdżkę kolejami Wyspy Man.

Na Wyspę Man można dotrzeć z Londynu, Dublina, Belfastu i innych miast korzystając z biletu „SailRail”, w cenie którego jest przejazd pociągiem z dowolnego miejsca w Irlandii lub Wielkiej Brytanii na prom oraz rejs promem na Wyspę.

www.arrivatrainswales.co.uk/SailRail/ – bilety Sail Rail

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Isle of Man Steam Railway

Pociąg parowy obsługuje relację z Douglas do Port Erin na południu wyspy. Trasa liczy 24, 6 kilometra i prowadzi przez malownicze tereny wiejskie. Dalsza część linii prowadzi z Douglas do Peel, ale wedug informacji w internecie, nie są tam prowadzone przewozy pasażerskie. Linia istnieje od 1873 roku.

Isle of Man Steam Railway cz.1/2 na You Tube 
Isle of Man Steam Railway cz.2/2 na You Tube 

Isle of Man Steam Railway
(aut. Joachim Huber, CC-BY-SA, Wikimedia Commons) 

Manx Electric Railway

Zabytkowy tramwaj kursujący wzdłuż wybrzeża z Douglas do Ramsey przez Laxey na dystansie 18 mil. W roku 2012 kursuje od 17 marca do 4 listopada. Linia tramwajowa została otwarta już w 1893 roku, dwa z kursujących wagonów pochodzą z tamtego okresu.

Manx Electric Railway na You Tube cz.1/4
Manx Electric Railway na You Tube cz.2/4
Manx Electric Railway na You Tube cz.3/4
Manx Electric Railway na You Tube cz.4/4

Manx Electric Railway
(aut. Andrew Wilkinson, CC-BY-SA, Wikimedia Commons) 

Snaefell Mountain Railway

Kolejka z Laxey na szczyt Snaefell (620 m n.p.m.) będący jednocześnie najwyższym punktem na Wyspie Man. Linia o długości 8 kilometrów została otwarta w 1895 roku. Podróż w jedną stronę trwa 30 minut. Kursuje od kwietnia do końca października.

Snaefell Mountain Railway na You Tube 
Snaefell Mountain Railway na You Tube 

Snaefell Mountain Railway
(aut. Brian Mortimer, CC-BY-SA, Wikimedia Commons) 

Groudle Glen Railway

Kolejka kursująca okazjonalnie w miesiącach letnich oraz w czasie niektórych świąt po trasie liczącej niecałą milę. Znajduje się w Groudle Glen pomiędzy miejscowościami Douglas a Orchan, dokąd można dojechać autobusem nr 27 i 27A lub elektrycznym tramwajem Manx. Stacja kolejki nazywa się Lhen Coan Station. Jest utrzymywana dzięki grupce pasjonatów. Istnieje od 1896 roku. Pociągi są obsługiwane przez lokomotywę parową „Sea Lion” i trzy wagony pasażerskie. Rozstaw szyn 610 mm.

Strona oficjalna: www.ggr.org.uk
Groudle Glen Railway na You Tube cz.1/2 
Groudle Glen Railway na You Tube cz.2/2

Groudle Glen Railway
(aut. Phil Parker, CC-BY, Wikimedia Commons) 

Kolejka kopalniana w Laxey

Zabytkowa kolejka kiedyś obsługująca kopalnię ołowiu i cynku w Laxey. Uruchomiona w 1877 roku działała do 1929, kiedy to kopalnia została zamkmięta. Na krótkim odcinku (400 metrów) została ponownie uruchomiona w 2004 roku, od kiedy wozi turystów. Kursuje okazjonalnie w sezonie letnim oraz w wybrane święta. Podobnie jak kolejka w Groudle Glen działa dzięki wysiłkom pasjonatów.

Strona oficjalna: www.laxeyminerailway.im
Kolejka kopalniana w Laxey na You Tube/A>
Kolejka kopalniana w Laxey na You Tube – inny film 

Tramwaj konny w Douglas

Jedną z największych atrakcji Douglas jest tramwaj konny kursujący w centrum miasta wzdłuż nadmorskiej promenady. Tramwaj po raz pierwszy wyjechał w trasę w 1876 roku. Tramwaj konny kursuje codziennie od maja do września.

Tramwaj konny w Douglas na You Tube
Tramwaj konny w Douglas na You Tube 

Kolejka miniaturowa The Orchid Line

Miniaturowa kolejka uruchomiona w 1992 roku jako atrakcja turystyczna parku Curraghs Wildlife Park.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że na Wyspie Man nakręcono większość zdjęć do znanej dzieciom bajki o lokomotywie „Thomas” pt. „Thomas the Tank Engine”. Co roku organizowane są weekendy z „Thomasem i przyjaciółmi”.

Aby zaoszczędzić na przejazdach, warto kupić „Island Explorer Ticket” umożliwiający nieograniczoną liczbę podróży pociągami (Steam Railway, Manx Electric Railway, Snaefell Mountain Railway), tramwajem konnym oraz autobusami (z wyjątkiem Manx Express) w okresie ważności biletu.

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

Kolej w Europie Albania  Austria  Belgia  Białoruś  Bośnia i Hercegowina  Bułgaria  Chorwacja Czarnogóra  Czechy  Cypr  Dania  Estonia  Finlandia  Francja  Grecja  Hiszpania  Holandia Irlandia  Islandia  Kosowo  Liechtenstein  Litwa  Luksemburg  Łotwa  Macedonia Północna Malta  Mołdawia  Niemcy  Norwegia  Portugalia  Rosja  Rumunia  San Marino  Serbia  Słowacja Słowenia  Szwajcaria  Szwecja  Turcja  Ukraina  Watykan  Węgry  Wielka Brytania   Włochy
Azory  Gibraltar  Spitsbergen  Wyspa Man  Wyspy Normandzkie  Wyspy Owcze

Kolej miniaturowa w Curraghs Wildlife Park
(aut. James Daw, CC-BY, Wikimedia Commons) 

%d bloggers like this: