Kolej na Podróż

Kolej na Wyspie Man – informacje ogólne

Wyspa Man to wyspa położona pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Mimo niewielkiej powierzchni oferuje turystom atrakcje wszelkiego rodzaju – od malowniczych krajobrazów i rezerwaty przyrody, przez muzea, po szerokie możliwości aktywnego wypoczynku. Miłośnicy kolei również znajdą tu coś dla siebie.

Jedną z atrakcji turystycznych wyspy są trzy zabytkowe kolejki służące głównie turystom. Pociągi są świetnie zachowane. Każdy miłośnik kolei podróżujący po Wielkiej Brytanii i Irlandii powinien chociaż jeden dzień poświęcić na przejażdżkę kolejami Wyspy Man.

Na Wyspę Man można dotrzeć z Londynu, Dublina, Belfastu i innych miast korzystając z biletu „SailRail”, w cenie którego jest przejazd pociągiem z dowolnego miejsca w Irlandii lub Wielkiej Brytanii na prom oraz rejs promem na Wyspę.

www.arrivatrainswales.co.uk/SailRail/ – bilety Sail Rail

Isle of Man Steam Railway

Pociąg parowy obsługuje relację z Douglas do Port Erin na południu wyspy. Trasa liczy 24, 6 kilometra i prowadzi przez malownicze tereny wiejskie. Dalsza część linii prowadzi z Douglas do Peel, ale wedug informacji w internecie, nie są tam prowadzone przewozy pasażerskie. Linia istnieje od 1873 roku.

Isle of Man Steam Railway cz.1/2 na You Tube 
Isle of Man Steam Railway cz.2/2 na You Tube 

Manx Electric Railway

Zabytkowy tramwaj kursujący wzdłuż wybrzeża z Douglas do Ramsey przez Laxey na dystansie 18 mil. W roku 2012 kursuje od 17 marca do 4 listopada. Linia tramwajowa została otwarta już w 1893 roku, dwa z kursujących wagonów pochodzą z tamtego okresu.

Manx Electric Railway na You Tube cz.1/4
Manx Electric Railway na You Tube cz.2/4
Manx Electric Railway na You Tube cz.3/4
Manx Electric Railway na You Tube cz.4/4

Snaefell Mountain Railway

Kolejka z Laxey na szczyt Snaefell (620 m n.p.m.) będący jednocześnie najwyższym punktem na Wyspie Man. Linia o długości 8 kilometrów została otwarta w 1895 roku. Podróż w jedną stronę trwa 30 minut. Kursuje od kwietnia do końca października.

Snaefell Mountain Railway na You Tube 
Snaefell Mountain Railway na You Tube 

Groudle Glen Railway

Kolejka kursująca okazjonalnie w miesiącach letnich oraz w czasie niektórych świąt po trasie liczącej niecałą milę. Znajduje się w Groudle Glen pomiędzy miejscowościami Douglas a Orchan, dokąd można dojechać autobusem nr 27 i 27A lub elektrycznym tramwajem Manx. Stacja kolejki nazywa się Lhen Coan Station. Jest utrzymywana dzięki grupce pasjonatów. Istnieje od 1896 roku. Pociągi są obsługiwane przez lokomotywę parową „Sea Lion” i trzy wagony pasażerskie. Rozstaw szyn 610 mm.

Strona oficjalna: www.ggr.org.uk
Groudle Glen Railway na You Tube cz.1/2 
Groudle Glen Railway na You Tube cz.2/2

Kolejka kopalniana w Laxey

Zabytkowa kolejka kiedyś obsługująca kopalnię ołowiu i cynku w Laxey. Uruchomiona w 1877 roku działała do 1929, kiedy to kopalnia została zamkmięta. Na krótkim odcinku (400 metrów) została ponownie uruchomiona w 2004 roku, od kiedy wozi turystów. Kursuje okazjonalnie w sezonie letnim oraz w wybrane święta. Podobnie jak kolejka w Groudle Glen działa dzięki wysiłkom pasjonatów.

Strona oficjalna: www.laxeyminerailway.im
Kolejka kopalniana w Laxey na You Tube/A>
Kolejka kopalniana w Laxey na You Tube – inny film 

Tramwaj konny w Douglas

Jedną z największych atrakcji Douglas jest tramwaj konny kursujący w centrum miasta wzdłuż nadmorskiej promenady. Tramwaj po raz pierwszy wyjechał w trasę w 1876 roku. Tramwaj konny kursuje codziennie od maja do września.

Tramwaj konny w Douglas na You Tube
Tramwaj konny w Douglas na You Tube 

Kolejka miniaturowa The Orchid Line

Miniaturowa kolejka uruchomiona w 1992 roku jako atrakcja turystyczna parku Curraghs Wildlife Park.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że na Wyspie Man nakręcono większość zdjęć do znanej dzieciom bajki o lokomotywie „Thomas” pt. „Thomas the Tank Engine”. Co roku organizowane są weekendy z „Thomasem i przyjaciółmi”.

Aby zaoszczędzić na przejazdach, warto kupić „Island Explorer Ticket” umożliwiający nieograniczoną liczbę podróży pociągami (Steam Railway, Manx Electric Railway, Snaefell Mountain Railway), tramwajem konnym oraz autobusami (z wyjątkiem Manx Express) w okresie ważności biletu.

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

 

%d bloggers like this: