Kolej na Podróż

Kolej w Pakistanie – informacje ogólne

Kolej w Pakistanie łączy większość miast kraju. Przewoźnikiem narodowym jest Pakistan Railways (پاکستان ریلویز‎). Rozstaw szyn 1676 mm. Pakistańskie pociągi wyglądają podobnie jak pociągi w Indiach, czy Bangladeszu. Każdy pociąg dalekobieżny ma inną nazwę. Jeden z najlepszych i najszybszych pociągów w kraju to Shalimar Express łączący Karaczi z Lahore. Kursuje od 1979 roku. Obecnie trasę o długości 1286 kilometrów pokonuje w 19 godzin i 10 minut, dawniej zajmowało to 16 godzin.

Rozkład jazdy i połączenia można znaleźć na stronie www.pakrail.gov.pk
Fanpage Pakistan Railways na Facebooku

Pakistan posiada połączenia kolejowe z Indiami i Iranem. Planowana jest budowa linii kolejowej do Afganistanu, ale poza zapowiedziami nie ma konkretnych informacji.

Pociąg Quetta – Zahedan pomiędzy Pakistanem a Iranem kursuje dwa razy w miesiącu. Jest to jeden z najwolniejszych pociągów międzynarodowych świata. Na pokonanie 732 kilometrów potrzebuje ponad 33 godzin, a w składzie nie ma wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Pociąg Thar Express kursuje pomiędzy Karaczi a granicą pakistańsko-indyjską, skąd podróżni są transportowani do Munabao. Na stacji Munabao przesiadają się do indyjskiego składu Thar Link Express kursującego na trasie Munabao – Bhagat Ki Kothi.

Dwa razy w tygodniu kursuje pociąg Samjhauta Express pomiędzy Lahore a Delhi. Co do kursowania, na różnych stronach internetowych pojawiają się rozbieżne informacje, między innymi o konieczności przesiadki z indyjskiego do pakistańskiego składu i na odwrót na stacjach Attari lub Wagah.

Ze względu na napiętą sytuację pomiędzy Pakistanem a Indiami pociągi mogą być okresowo odwoływane.

Khyber Pass Railway

Khyber Pass Railway to nazwa linii kolejowej przez Przełęcz Chajberską, budowanej przez Brytyjczyków w latach 1905-1907. Linia obecnie biegnie z Peszawaru do Landi Kotal. Dawniej kończyła się w Landi Khana – 3 kilometry od granicy z Afganistanem. Brytyjczycy chcieli wybudować linię kolejową z Peszawaru do Kabulu, ale afgańscy królowie byli zagorzałymi przeciwnikami kolei i już w 1932 roku odcinek Landi Kotal – Landi Khana został wyłączony z użytku.

Khyber Pass Railway liczy 58 kilometrów i uważana jest za jedną z najpiękniejszych linii kolejowych świata. Na trasie linii są 43 tunele oraz 92 wiadukty i mosty. Tory prowadzą też przez pas startowy lotniska międzynarodowego w Peszawarze.

Koleje Pakistanu przez długi czas organizowały wycieczki pociągami retro zestawionymi z parowozu i wagonów retro dla zamożnych turystów.

Obecnie linia jest nieużywana – potężne monsuny w 2006 roku zniszczyły część linii, do dziś nie zrealizowano planów odbudowy, choć co jakiś czas pojawiają się informacje o możliwości odbudowy linii i utworzenia połączenia kolejowego z Afganistanem. Ze względu na sytuację polityczną i zagrożenie terroryzmem pewnie nie uda się zrealizować projektu.

Podróż pociągiem przez Przełęcz Chajberską na You Tube (10:16)(2000)
Podróż pociągiem przez Przełęcz Chajberską na You Tube (09:34)(1997)

Ghora Tram

Jedną z atrakcji kolejowych Pakistanu był (lub jest) tramwaj konny w małej wsi Gangapur. Tramwaj konny w stylu retro kursuje od 1898 roku i łączy wieś z najbliższą stacją kolejową – Buchiana. Długość trasy wynosi około 3 kilometry. Z powodów finansowych po stu latach kursowania wydawało się, że w 1998 roku tramwaj konny zakończył działalność, ale jak można wyczytać w internecie i zobaczyć na You Tube, prawdopodobnie nadal kursuje.

Ghora Tram na You Tube (02:21)(2012)

Kolej w Pakistanie na You Tube

Poniżej wybór filmów przedstawiających pociągi w Pakistanie na You Tube. Na You Tube znajdziecie mnóstwo filmów pokazujących pakistańskie pociągi, widoki z okna i tym podobne.

Podróż pociągiem Thal Express (37:40)(2019)
Podróż Hyderabad – Badin – widoki z okna (25:16)(2019)
Karakorum Express – przejazdy (02:46)(2019)
Green Line Express (03:57)(2018)
Millat Express (05:27)(2018)
Shalimar Express – spacer po pociągu (07:08)(2018)
Podróż pociągiem Peszawar – Rawalpindi (50:26)(2018)
Przejazd pociągu Shalimar Express (00:56)(2017)
Hazara Express – odjazd (01:52)(2017)
Karaczi – Quetta – głównie widoki (32:19)(2017)

%d bloggers like this: