Kolej na Podróż

Kolej na Azorach – informacje ogólne

Obecnie na archipelagu wysp nie ma kolei. Kolej na Azorach istniała w latach 1861-1973 na największej wyspie archipelagu São Miguel.

Kolej Ponta Delgada została wybudowana w 1861 roku i służyła do przewozu urobku z pobliskiego kamieniołomu do portu w Ponta Delgada. Rozstaw szyn wynosił 2140 mm. Kolej na swoim wyposażeniu miała 3 lokomotywy parowe – pierwsza z nich prawdopodobnie została sprowadzona z Walii i 39 wagonów towarowych.Kolej miała charakter typowo przemysłowy – nigdzy nie przewoziła pasażerów, a łączna długość torów nie przekroczyła 10 kilometrów. Jak podaje jedno ze źródeł, pociągi z wagonami wypełnionymi kamieniami można było zobaczyć w latach 1862-1888. Później kolej przestała kursować, ale torów nie rozebrano, a lokomotyw i wagonów nie zezłomowano. Po zakończeniu drugiej wojny światowej reaktywowano kolej.

Kolej funkcjonowała do 1973 roku. Obecnie miejsce dawnego kamieniołomu zajmuje droga startowa lotniska w Ponta Delgada. Po kolei przemysłowej zachowały się dwie lokomotywy, które przechowywane są w garażach zarządu portu w Ponta Delgada.

Pod koniec ubiegłego wieku rozważano projektu budowy linii kolejowej Ponta Delgada – Furnas, ale ze względu na ukształtowanie terenu inwestycja nie doszła do skutku. Proponowana liniua z Ponta Delgada do Funas miała mieć długość 42,18 km, a odgałęzienie do Ribeira Grande 16,48, co dawało łącznie 58,66 km długości.

Nic nie wskazuje na to, aby kolej na Azorach została wybudowana w przyszłości.

Źródła:

[1] churcher.crcml.org/Personal/Azores/Azores.html
[2] www.facebook.com/notes/história-dos-açores/o-caminho-de-ferro-de-ponta-delgada-às-furnas/427936073977917
[3] www.publico.pt/2002/06/11/jornal/acores-querem-recuperar-locomotivas-unicas-no-mundo-171550
[4] spellerweb.net/rhindex/PortugalRH/PontaDelgada.html

Kolej w Europie Albania  Austria  Belgia  Białoruś  Bośnia i Hercegowina  Bułgaria  Chorwacja Czarnogóra  Czechy  Cypr  Dania  Estonia  Finlandia  Francja  Grecja  Hiszpania  Holandia Irlandia  Islandia  Kosowo  Liechtenstein  Litwa  Luksemburg  Łotwa  Macedonia Północna Malta  Mołdawia  Niemcy  Norwegia  Portugalia  Rosja  Rumunia  San Marino  Serbia  Słowacja Słowenia  Szwajcaria  Szwecja  Turcja  Ukraina  Watykan  Węgry  Wielka Brytania   Włochy
Azory  Gibraltar  Spitsbergen  Wyspa Man  Wyspy Normandzkie  Wyspy Owcze

%d bloggers like this: