Kolej na Podróż

Kolej na Azorach – informacje ogólne

Obecnie na archipelagu wysp nie ma kolei. Kolej na Azorach istniała w latach 1861-1973 na największej wyspie archipelagu São Miguel.

Kolej Ponta Delgada została wybudowana w 1861 roku i służyła do przewozu urobku z pobliskiego kamieniołomu do portu w Ponta Delgada. Rozstaw szyn wynosił 2140 mm. Kolej na swoim wyposażeniu miała 3 lokomotywy parowe – pierwsza z nich prawdopodobnie została sprowadzona z Walii i 39 wagonów towarowych.Kolej miała charakter typowo przemysłowy – nigdzy nie przewoziła pasażerów, a łączna długość torów nie przekroczyła 10 kilometrów. Jak podaje jedno ze źródeł, pociągi z wagonami wypełnionymi kamieniami można było zobaczyć w latach 1862-1888. Później kolej przestała kursować, ale torów nie rozebrano, a lokomotyw i wagonów nie zezłomowano. Po zakończeniu drugiej wojny światowej reaktywowano kolej.

Kolej funkcjonowała do 1973 roku. Obecnie miejsce dawnego kamieniołomu zajmuje droga startowa lotniska w Ponta Delgada. Po kolei przemysłowej zachowały się dwie lokomotywy, które przechowywane są w garażach zarządu portu w Ponta Delgada.

Pod koniec ubiegłego wieku rozważano projektu budowy linii kolejowej Ponta Delgada – Furnas, ale ze względu na ukształtowanie terenu inwestycja nie doszła do skutku. Proponowana liniua z Ponta Delgada do Funas miała mieć długość 42,18 km, a odgałęzienie do Ribeira Grande 16,48, co dawało łącznie 58,66 km długości.

Nic nie wskazuje na to, aby kolej na Azorach została wybudowana w przyszłości.

 


%d bloggers like this: