Kolej na Podróż

Kolej w Turkmenistanie – informacje ogólne

Turkmenistan to kraj, do którego bardzo trudno się dostać ze względu na procedurę wizową i jeden z najbardziej tajemniczych krajów świata. O kolei w Turkmenistanie znalazłem bardzo mało informacji, podaję więc jedynie podstawowe dane.

Przewoźnik narodowy: Türkmendemirýollary
Strona internetowa: www.railway.gov.tm
Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019

Rozkład jazdy i ceny

www.railway.gov.tm/ru/schedule – rozkład jazdy pociągów krajowych w Turkmenistanie. Możliwość zakupu biletu online.

play.google.com/store/apps/details?id=tm.asmanoky.railways – aplikacja kolei Turkmenistanu na Google Play

W odróżnieniu na przykład od kolei ukraińskich jeśli podczas zakupu biletów przez internet wyświetli się komunikat, że bilety na dany pociąg są wyprzedane, w kasie również z pewnością nie zakupimy biletu, ponieważ kasy są podłączone do tego samego systemu.

Pociągi międzynarodowe

Informacje na temat kursowania pasażerskich pociągów międzynarodowych w Turkmenistanie są rozbieżne według jednych stron nie kursują międzynarodowe pociągi pasażerskie, według innych dwa razy dziennie kursuje pociąg z irańskiego Maschad do Sarakhs – pierwszej stacji po stronie turkmeńskiej, skąd można kontynuować podróż w głąb kraju.

Przez Turkmenistan przejeżdżają także pociągi Moskwa – Duszanbe, ale są to tzw. pociągi korytarzowe, czyli nie mają postojów handlowych w Turkmenistanie.

Sieć kolejowa Turkmenistanu łączy się z sieciami kolejowymi Iranu, Kazachstanu (przez Turkmenistan prowadzi korytarz kolejowy pomiędzy tymi krajami), Uzbekistanu i symbolicznie z Afganistanem (kilka kilometrów w głąb Afganistanu).

Informacje podstawowe

Pociągi w Turkmenistanie, podobnie jak w innych krajach byłego ZSRR, zestawione są z wagonów płackartnych (wagon bezprzedziałowy z miejscami leżącymi), wagonów kupiejnych (przedziały 4-osobowe) oraz wagonów typu SV z przedziałami dwuosobowymi.

Bilety na pociągi w Turkmenistanie można kupować z dziesięciodniowym wyprzedzeniem przez internet i z pięciodniowym w kasach. Jeśli pociąg rozpoczął bieg, automatycznie zostaje zablokowana sprzedaż biletów na stacjach pośrednich.

Bilety zakupione przez internet muszą być wydrukowane; podczas kontroli biletów należy każdorazowo okazać dowód tożsamości.

Każda dorosła osoba może zabrać ze sobą dziecko do ukończenia piątego roku życia bezpłatnie. Każde następne dziecko w tym wieku musi mieć wykupiony bilet według taryfy dla dzieci. Zniżka dla dzieci obejmuje dzieci w wieku 5-10 lat, starsze dzieci płacą pełną cenę biletu.

Każdy pasażer może zabrać ze sobą bagaż o wadze do 100 kilogramów. Bagaż o większej wadze jest traktowany jako bagaż towarowy i wymaga wykupienia dodatkowego biletu.

Pasażer ma obowiązek stawić się na stacji (do odprawy) 30 minut przed rozkładowym odjazdem pociągu.

Na You Tube znalazłem tylko dwa godne uwagi filmy pokazujące kolej w Turkmenistanie:

Widoki z pociągu z Aszchabadu (02:33)(2014)
Pociąg do Mary (03:13)(2013)

Kolej w Azji:  Afganistan  Armenia  Arabia Saudyjska  Azerbejdżan  Bahrajn  Bangladesz  Bhutan  Birma  Brunei  Chiny  Filipiny  Gruzja  Indie  Indonezja  Irak  Iran  Izrael  Japonia  Jemen Jordania  Kambodża  Katar  Kazachstan  Kirgistan  Korea Południowa  Kuwejt  Laos  Liban  Malediwy Malezja  Mongolia  Nepal  Oman  Pakistan  Singapur  Sri Lanka  Tadżykistan  Tajlandia  Tajwan  Timor Wschodni  Turkmenistan  Uzbekistan  Wietnam  Zjednoczone Emiraty Arabskie

%d bloggers like this: