Kolej na Podróż

Kolej w Turkmenistanie – informacje ogólne

Turkmenistan to kraj, do którego bardzo trudno się dostać ze względu na procedurę wizową i jeden z najbardziej tajemniczych krajów świata. O kolei w Turkmenistanie znalazłem bardzo mało informacji, podaję więc jedynie podstawowe dane.

Przewoźnik narodowy: Türkmendemirýollary
Strona internetowa: www.railway.gov.tm
Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019

Rozkład jazdy i ceny

www.railway.gov.tm/ru/schedule – rozkład jazdy pociągów krajowych w Turkmenistanie. Możliwość zakupu biletu online.

play.google.com/store/apps/details?id=tm.asmanoky.railways – aplikacja kolei Turkmenistanu na Google Play

W odróżnieniu na przykład od kolei ukraińskich jeśli podczas zakupu biletów przez internet wyświetli się komunikat, że bilety na dany pociąg są wyprzedane, w kasie również z pewnością nie zakupimy biletu, ponieważ kasy są podłączone do tego samego systemu.

Pociągi międzynarodowe

Informacje na temat kursowania pasażerskich pociągów międzynarodowych w Turkmenistanie są rozbieżne według jednych stron nie kursują międzynarodowe pociągi pasażerskie, według innych dwa razy dziennie kursuje pociąg z irańskiego Maschad do Sarakhs – pierwszej stacji po stronie turkmeńskiej, skąd można kontynuować podróż w głąb kraju.

Przez Turkmenistan przejeżdżają także pociągi Moskwa – Duszanbe, ale są to tzw. pociągi korytarzowe, czyli nie mają postojów handlowych w Turkmenistanie.

Sieć kolejowa Turkmenistanu łączy się z sieciami kolejowymi Iranu, Kazachstanu (przez Turkmenistan prowadzi korytarz kolejowy pomiędzy tymi krajami), Uzbekistanu i symbolicznie z Afganistanem (kilka kilometrów w głąb Afganistanu).

Informacje podstawowe

Pociągi w Turkmenistanie, podobnie jak w innych krajach byłego ZSRR, zestawione są z wagonów płackartnych (wagon bezprzedziałowy z miejscami leżącymi), wagonów kupiejnych (przedziały 4-osobowe) oraz wagonów typu SV z przedziałami dwuosobowymi.

Bilety na pociągi w Turkmenistanie można kupować z dziesięciodniowym wyprzedzeniem przez internet i z pięciodniowym w kasach. Jeśli pociąg rozpoczął bieg, automatycznie zostaje zablokowana sprzedaż biletów na stacjach pośrednich.

Bilety zakupione przez internet muszą być wydrukowane; podczas kontroli biletów należy każdorazowo okazać dowód tożsamości.

Każda dorosła osoba może zabrać ze sobą dziecko do ukończenia piątego roku życia bezpłatnie. Każde następne dziecko w tym wieku musi mieć wykupiony bilet według taryfy dla dzieci. Zniżka dla dzieci obejmuje dzieci w wieku 5-10 lat, starsze dzieci płacą pełną cenę biletu.

Każdy pasażer może zabrać ze sobą bagaż o wadze do 100 kilogramów. Bagaż o większej wadze jest traktowany jako bagaż towarowy i wymaga wykupienia dodatkowego biletu.

Pasażer ma obowiązek stawić się na stacji (do odprawy) 30 minut przed rozkładowym odjazdem pociągu.

Na You Tube znalazłem tylko dwa godne uwagi filmy pokazujące kolej w Turkmenistanie:

Widoki z pociągu z Aszchabadu (02:33)(2014)
Pociąg do Mary (03:13)(2013)

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

%d bloggers like this: