Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy Ostrava-Svinov – informacje

Kilka dni temu pisałem o ostrawskim dworcu głównym. Dziś czas na drugi z ostrawskich dworców kolejowych, na którym przesiada się wielu podróżnych z Polski – Ostrava-Svinov.

Dworzec Ostrava-Svinov jakiś czas temu został wyremontowany – dziś jest jedną z wizytówek kolei czeskich. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem to miejsce w 2004 roku – wtedy był to obraz nędzy i rozpaczy. Dworzec wstrętny, okolica jeszcze gorsza, wszędzie żule, bezdomni, brud, ogólnie bardzo złe wrażenie. Dziś wszystko wygląda zupełnie inaczej.  Ostrava-Svinov to przyjemne miejsce, przystosowane do odprawy osób niepełnosprawnych, do tego bezpieczne.

Dworzec położony jest daleko od centrum Ostrawy, w pobliżu dzielnicy Poruba – wielkiego blokowiska z nielicznymi pozostałościami starej zabudowy przemysłowej. Nie ma co jednak panikować, do centrum można dojechać tramwajem lub którymś z pociągów regionalnych na bilecie komunikacji miejskiej.Obiekt mieści się w zabytkowym budynku, ale po dobudowaniu przeszklonego pasażu i stworzeniu dzięki temu dodatkowej przestrzeni osłoniętej od deszczu i wiatru prezentuje się od strony placu autobusowego bardzo nowocześnie.  Co ważne – wyremontowano nie tylko budynek dworca, ale również perony i otoczenie wokół dworca. Wszystko nabrało nowego charakteru, jakże innego od poprzedniego.  Teraz to węzeł przesiadkowy z prawdziwego zdarzenia.

W środku niemal wszystko, czego potrzebuje podróżny. Kasy, sklep z gadżetami kolei czeskich, dwa nieduże lokale gastronomiczne, ale nie sieciówki, tylko tradycyjne czeskie sklepy.  Wnętrza odnowione, podróżni mają gdzie usiąść, są też toalety. Niestety, na dworcu nie ma prysznica.  Drugi mankament, jaki zauważyłem, to brak gniazdek do naładowania baterii telefonu komórkowego lub aparatu cyfrowego.

Perony wyłożone kostką brukową, przejścia podziemne czyste, również wyremontowane. Są również schody ruchome i windy umożliwiające wjazd na peron osobom niepełnosprawnym i matkom z wózkami.

Przed dworcem znajduje się plac z przystankami autobusowymi, skąd odjeżdżają autobusy miejskie i podmiejskie. W mniej niż 5 minut dojdziemy na przystanek tramwajowy.  W sąsiednim budynku mieści się punkt informacji turystycznej.

Całość na najwyższym poziomie.  Dworzec czynny przez całą dobę.  Nie powinno być problemów z przenocowaniem, jeśli ktoś chce wziąć prysznic, może to zrobić na ostrawskim dworcu głównym, na dworcu w Boguminie lub w Karwinie.

Ostrava-Svinov - budynek dworca z peronu

Budynek dworca z widziany peronu

Ostrava-Svinov - wejście

Wejście na dworzec

Ostrava-Svinov - przejście na perony

Przejście na perony

Ostrava-Svinov - hol dworca

Hol dworca

Ostrava-Svinov - kasy

Kasy biletowe

Ostrava-Svinov - poczekalnia

Ostrava-Svinov – poczekalnia

%d bloggers like this: