Kolej na Podróż

Poprad – dworzec kolejowy

Poprad to doskonała baza wypadowa do wycieczek w słowackie Tatry i stacja początkowa kolei wąskotorowej TEZ, dowożącej turystów do Szczyrbskiego Plesa.  Zatrzymują się tu też pociągi relacji Praga – Koszyce i Bratysława – Koszyce.

Zobacz również:

Tatrzańskie Koleje Elektryczne – kompletny przewodnik

Dworzec kolejowy w Popradzie, znany też pod nazwą Poprad-Tatry, to duży, kilkukondygnacyjny obiekt, częściowo wyremontowany. Na górnej kondygnacji znajdują się perony kolejki wąskotorowej TEZ i przejścia na perony normalnotorowe.   Swego czasu zespół Arash kręcił tam teledysk, a drewniane siedziska na długo zapadają w pamięć. Na tej kondygnacji czynny jest tylko niewielki sklepik z bagietkami, schodki w górę prowadzą do pomieszczeń biurowych i części niedostępnej dla podróżnych.

Kondygnacja „0” to część handlowo-usługowa, czyli kasy biletowe, centrum informacji kolei słowackich oraz kiosk, w którym można również kupić bagietki.  Na tej samej kondygnacji są toalety z prysznicem. Jeśli chodzi o toalety, to są czynne przez całą dobę, wyremontowane, czyste, można też skorzystać z prysznica. Oczywiście wszystko płatne.

Dla podróżnych przygotowano kilkanaście siedzeń oddzielonych oparciami, więc nie da się położyć i spać. Niestety, nie znalazłem czynnego gniazdka, gdzie można by podładować np. baterię do aparatu cyfrowego.  Przez dworzec przewija się dużo podróżnych, więc trudno czasami znaleźć wolne siedzenie.

Poziom „-1”, czyli tunel prowadzący do wyjścia na miasto wygląda bardzo źle i powinien zostać wyremontowany jak najszybciej.  Do centrum miasta idziemy przez wyremontowany park z częściowo zadaszoną brukowaną ścieżką.  W dzień park sprawia dobre wrażenie, po zmroku może tu być nieciekawie.

Z zewnątrz dworzec Poprad-Tatry prezentuje się przeciętnie. Ani brzydko, ani ładnie. Na pewno dużo lepiej niż dworzec autobusowy położony tuż obok. Tamten nie zachęca do długiego czekania na autobus, a w środku hol wygląda tak, jakbyśmy się przenieśli o 30 lat wstecz.

Widziałem dużo gorsze dworce kolejowe, ale jako miasto turystyczne Poprad potrzebowałby mimo wszystko czegoś znacznie lepszego, choć nie jest najgorzej.

Z dworca do centrum miasta idzie się 5-7 minut prostą drogą.

Dworzec kolejowy zamykany jest na dwie godziny w nocy, ale skoro toalety są czynne przez całą dobę, musi być możliwość pozostania w środku.

Poprad-Tatry

Poprad – dworzec kolejowy z zewnątrz

Poprad-Tatry

Poprad – parking przed dworcem i drugie wejście

Poprad-Tatry

Poprad – hol dworca

Poprad-Tatry

Poprad – dworzec kolejowy – górna kondygnacja

Poprad-Tatry

Poprad – wejście do części biurowej dworca

Poprad-Tatry

Poprad – peron kolei wąskotorowej

Poprad-Tatry

Poprad – peron dla pociągów normalnotorowych

Poprad-Tatry

Dworzec w Popradzie – zejście na peron

%d bloggers like this: