Kolej na Podróż

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to duże miasto Zagłębia Dąbrowskiego, kojarzone swego czasu z wysokimi wskaźnikami przestępczości pospolitej. Jeżeli patrzymy na to miasto z okien pociągu, widzimy ogromne blokowiska, a po drugiej stronie torów dzielnice domków rodzinnych. W Dąbrowie Górniczej trudno uświadczyć turystów, choć w ostatnich latach sporo się poprawiło – pod względem bezpieczeństwa i atrakcji turystycznych.

Dworce kolejowe nie zachęcają do wizyty w mieście. Najbliżej centrum miasta położony jest dworzec „Dąbrowa Górnicza”. Niestety, widok rozlatującego się zabytkowego dawnego Dworca Wiedeńskiego, maleńkiego peronu i porośniętego chwastami nieużytku po drugiej stronie torów może skutecznie zmylić potencjalnego turystę. Właściwy budynek dworca od lat jest nieczynny. Tak samo źle prezentuje się dworzec Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Na stacji Dąbrowa Górnicza Sikorka nie ma żadnego budynku, a stacja Dąbrowa Górnicza Pogoria nie jest obsługiwana przez pociągi. Honor ratuje dworzec Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Nieczynny, ale ma specyficzny klimat.

Zobacz również:
Dąbrowa Górnicza – dworzec kolejowy
Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – dworzec kolejowy

Z dworca kolejowego do centrum idzie się mniej niż pięć minut. Najważniejsze miejsce w Dąbrowie Górniczej to Plac Wolności – węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej, duży plac i miejsce, gdzie zobaczymy symbole miasta. Jednym z nich jest Pałac Kultury Zagłębia, wybudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w stylu socrealistycznym, przywodzącym na myśl majestatyczne budowle z krajów byłego ZSRR. Budynek przeszedł remont generalny, zakończony w 2014 roku.

Co bardziej wprawni tuż obok niezbyt ładnego pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów dostrzegą ławeczkę z gitarzystą. To ławeczka Jimiego Hendrixa. Gitarzysta wprawdzie nie ma nic wspólnego z Dąbrową Górniczą, ale nieświadomie „przyczynił się” do ocalenia pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów. Po wprowadzeniu zmian ustrojowych pomnik, podobnie jak inne tego typu pomniki w Polsce, zamierzano wyburzyć, czemu sprzeciwili się mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.  Mieszkańcy pilnowali pomnika przez całą dobę, a na cokole pojawił się napis: „Jimiemu Hendriksowi. Kurtowi Cobainowi. Make love not war. War is over. Wszystkim, których kochają wolność.”. Od 2006 roku napisu już nie ma, jednak postanowiono upamiętnić tamte wydarzenia. Początkowo imię gitarzysty miało nosić rondo, na koniec zdecydowano się na ławeczkę. Bardzo dobra decyzja – ławeczka prezentuje się świetnie i na pewno znajdzie się wśród najczęściej fotografowanych miejsc w Dąbrowie Górniczej.

Niedaleko Placu Wolności znajduje się kolejny z zabytków Dąbrowy Górniczej – kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej, budowana w latach 1898-1912. Widoczna z daleka wieża wygląda imponująco. Nie fotografowałem, ponieważ większa część kościoła była zasłonięta rusztowaniami.

Z Placu Wolności możemy łatwo dojść do ulicy 3 Maja. Wydaje mi się, że w założeniu miała to być reprezentacyjna ulica Dąbrowy Górniczej albo deptak z licznymi sklepami i lokalami gastronomicznymi. Nie wygląda tak ładnie jak na zdjęciach, a ogólne wrażenie bardzo psują samochody parkujące praktycznie wszędzie. Idąc do ulicy 3 Maja przechodzimy przez zadbany Park Śródmiejski i plac przy Centrum Handlowym Pogoria – galerii handlowej, przy konkurencji której nie ma raczej szans, aby ulica 3 Maja stała się ulicą handlową z prawdziwego zdarzenia.

W centrum Dąbrowy Górniczej jest jeszcze jedno mało znane miejsce warte odwiedzenia. Mowa o kopalni ćwiczebnej „Sztygarka”, działającej przy Muzeum Miejskim w sąsiedztwie ulic Górniczej i Legionów. Kopalnia Ćwiczebna zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części obszaru górniczego dawnej kopalni węgla „Paryż”, zwiedzającym udostępnia dwa pokłady węgła kamiennego (o numeracji górniczej 401 i 402). W wyrobiskach zaprezentowane są maszyny i urządzenia służące do urobku i transportu węgla, takie jak kombajn węglowy, przenośniki, wozy kopalniane. Czas zwiedzania od 40 do 60 minut, wstęp płatny.

Więcej informacji: https://kopalnia.muzeum-dabrowa.pl/

Dąbrowa Górnicza to głównie blokowiska, pośród których utworzono ładne parki. Na uwagę zasługują trzy z nich – niewielki Park Śródmiejski, większy Park Hallera (oba w centrum miasta), a także znacznie większy Park Zielona, gdzie działa Centrum Sportów Letnich i Wodnych.  W pobliżu Parku Zielona leżą cztery zbiorniki wodne „Pogoria”, tworzące kompleks Pojezierza Dąbrowskiego, powstałego po zalaniu wyrobisk piasku. Jeziora są oblegane przez mieszkańców w sezonie letnim. To również świetne miejsce na weekendową wycieczkę rodzinną.

Jeżeli chodzi o wady Dąbrowy Górniczej, to należy wymienić wysokie poczucie zagrożenia nawet w centrum miasta, choć zwiedzałem miasta, w których było gorzej. Brakuje toalet – jedyne szalety publiczne otwarto niedawno przy Pałacu Kultury Zagłębia, w kilkunastu miejscach miasta ustawiono toi-toie, do których idzie się w ostateczności. No i dworce kolejowe. Na pewno nie są wizytówką miasta.

Dąbrowa Górnicza to nie jest miasto typowo turystyczne. Polecam raczej ambitniejszym podróżnikom na trzygodzinną wizytę w centrum miasta lub całodniową wizytę, jeżeli chcemy zobaczyć Pojezierze Dąbrowskie, czy mniej popularne zabytki na obrzeżach miasta, jak choćby Stary Młyn Freya w Okradzionowie. Jeżeli ktoś zwiedza województwo śląskie, wypadałoby tu wpaść choćby na chwilę.

Źródła:
https://www.dziennikzachodni.pl/artykul/659653,jimi-hendrix-na-laweczce-w-dabrowie-gorniczej-to-hit-festiwalu-zaglebiewood,id,t.html

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Dąbrowa Górnicza - Pałac Kultury Zagłębia

Dąbrowa Górnicza – Pałac Kultury Zagłębia

Dąbrowa Górnicza - ławeczka Jimmiego Hendrixa

Dąbrowa Górnicza – ławeczka Jimiego Hendrixa

Dąbrowa Górnicza - przystanek na Placu Wolności

Dąbrowa Górnicza – przystanek na Placu Wolności

Dąbrowa Górnicza - centrum handlowe Pogoria

Dąbrowa Górnicza – centrum handlowe Pogoria

Dąbrowa Górnicza - Pałacyk Dezona

Dąbrowa Górnicza – Pałacyk Dezona

Dąbrowa Górnicza - ulica 3 Maja

Dąbrowa Górnicza – ulica 3 Maja

%d bloggers like this: