Kolej na Podróż

Dworzec Będzin Miasto – informacje

Dworzec kolejowy Będzin Miasto znajduje się w centrum miasta, niedaleko stąd do największych atrakcji miasta, jak również do najważniejszych przystanków autobusowych i tramwajowych.

Dworzec został oddany do użytku w 1931 roku, przez dziesięciolecia należał do najbardziej reprezentacyjnych budynków miasta, w czasach PRL-u popadł w ruinę. W 2006 roku został przekazany samorządowi. W latach 2007-2012 przeszedł remont generalny.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu
Będzin – spacer po mieście

Wyremontowany dworzec Będzin Miasto od strony peronów nie wygląda najlepiej. Perony wprawdzie zadaszone, ale jakoś takie smutne. Jedyna pociecha to winda dla osób z wózkami i niepełnosprawnych. Po wejściu do środka naszym oczom ukazuje się bardzo ładne wnętrze. Kolorowe płytki, jasne kolory, kilka ławeczek, na których można usiąść.

Bardzo ładnie wygląda przejście podziemne pod torami. Niestety, to dworzec martwy. Poza jedną kasą i toaletami nie ma tu żadnego czynnego lokalu usługowego. Byłem tu dwa razy i wszystkie lokale stały zamknięte. Ostatnio zamknięta została mała kawiarenka, gdzie można było kupić kanapki na drogę lub napić się czegoś ciepłego.

Toalety odnowione i co najważniejsze – bezpłatne. W męskiej części wandale zdążyli zniszczyć zamki w kabinach. Toalety teoretycznie czynne są od godziny 6 do godziny 22, na początku roku ukazał się artykuł, z którego wynikało, iż często są zamykane wcześniej.

Przed dworcem utworzono plac ze słupami upamiętniającymi zasłużonych będzinian, a także niewielki skwer z ławeczkami i fontanną.

Na dworcu Będzin Miasto nie ma skrzynek bagażowych. Podróżni mają do dyspozycji biletomat Kolei Śląskich.

Dworzec czynny jest przez całą dobę, lecz nie polecam do noclegu. Nawet w dzień nie czułem się tu bezpiecznie (w dni robocze jest lepiej).

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie

Będzin Miasto - dworzec z zewnątrz

Będzin Miasto – dworzec z zewnątrz

Będzin Miasto - dworzec w środku

Dworzec w środku

Będzin Miasto - przejście pod torami

Przejście pod torami

Będzin Miasto - wejście do toalet

Wejście do toalet

Będzin Miasto - perony

Perony

Będzin Miasto - winda na peron

Winda na peron

Będzin Miasto - peron 1

Peron 1

Będzin Miasto - skwer przed dworcem

Skwer przed dworcem

 

%d bloggers like this: