Kluczbork to węzeł kolejowy i jak można się domyślić, wielkość dworca odpowiada znaczeniu tego miasta na kolejowej mapie Polski. Budynek dworca duży, ładny, niedawno wyremontowany. Dworzec kolejowy w Kluczborku to tzw. dworzec wyspowy.
W budynku dworca działają dwie kasy, nieduży „Sklepik na dworcu” z podstawowymi artykułami spożywczymi i pieczywem, postawiono też automat z gorącymi napojami. Podróżni mogą usiąść na ławkach w holu dworca, najbliższe przyjazdy i odjazdy wyświetlane są na elektronicznej tablicy.
Zobacz również:
Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu
Toalety bezpłatne, czyste, nowiutkie, ogólnie bez zarzutu. Urządzenia elektroniczne można podładować w gniazdkach.
Część pomieszczeń stoi pusta, nie ma też skrzynek na bagaż ani przechowalni bagażu.
Jeden z peronów został wyremontowany, pozostałe wyglądają jak dawniej. Na peronach brak elektronicznych wyświetlaczy odjazdów pociągów. Perony niezadaszone.
Przed dworcem znajduje się parking, za parkingiem stoi parowóz jako eksponat. Do centrum miasta najlepiej przejść kładką nad peronami (którą przemieszczamy się pomiędzy peronami), osoby niepełnosprawne muszą pokonać dłuższą drogę przez parking do wiaduktu nad torami. Dla osób niepełnosprawnych dostępne są przejścia przez tory, przy czym wcześniej najlepiej zgłosić konieczność skorzystania z przejścia.
W budynku kluczborskiego dworca mieści się posterunek Straży Ochrony Kolei. Funkcjonariusze są nadgorliwi i czepiają się osób fotografujących dworzec i pociągi. Czasami funkcjonariuszy widać aż za bardzo, czasami nie widać wcale. Ogólnie na dworcu nie odczuwałem poczucia zagrożenia, w przeciwieństwie do miasta.
Dworzec kolejowy w Kluczborku położony jest blisko centrum miasta – do Rynku idzie się około 10 minut, przy czym okolica nie jest za ciekawa. W pobliżu kładki stoi czytelny plan miasta, więc nie zabłądzicie.
Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂
Pierwszy z cyklu mini-przewodników o podróży pociągiem po polskich regionach i województwach. Województwo opolskie to…
Posted by Kolej na Podróż on Thursday, 24 January 2019