Kolej na Podróż

Słowacja – pociąg na boisku

W internecie pojawił się filmik, na którym pociąg prowadzony przez lokomotywę parową przejeżdża przez boisko piłkarskie w czasie meczu. Filmik przedstawiający pociąg na boisku stał się hitem, ale wiele osób podważa jego autentyczność.

Postanowiłem sprawdzić, jak jest naprawdę. Z opisu wynika, że film został nagrany w słowackiej miejscowości Čierny Balog. Jako miłośnik kolei kojarzę to miejsce z malowniczą kolejką wąskotorową. Pierwsze poszukiwania za pomocą Google Street View nie rozwiały moich wątpliwości. Postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu, gdzie rzekomo nagrano film.

W miejscowości Čierny Balog działa klub piłkarski TJ Tatran Čierny Balog. Na profilu na Facebooku znalazły się odnośniki do artykułów prasowych opisujących filmik i ze zdjęć wynika jasno, że na stadionie są tory kolejowe, więc filmik jest autentyczny.

Na koniec zweryfikowałem informację w Google Maps.  Adres stadionu to Švermová 77. Po przełączeniu na widok z ulicy moim oczom ukazał się niewielki stadion – przy przybliżeniu widać tory kolejowe pomiędzy murawą a trybunami.

Nie ma więc wątpliwości co do autentyczności filmu. To unikat na skalę światową. Co ciekawe, podczas przejazdu pociągu nikt nie przerwał meczu.

Dla mnie Čiernohronská železnica to w przyszłym roku jedno z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia.Čiernohronská železnica, fot. Antonio Martinetti, CC-BY-NC-ND, flickr.com

Čiernohronská železnica, fot. Antonio Martinetti, CC-BY-NC-ND, flickr.com

%d bloggers like this: