Kolej na Podróż

Koleje słowackie likwidują pociągi Intercity

Koleje słowackie (Železničná spoločnosť Slovensko) poinformowały, że zgodnie z decyzją zarządu firmy od 18 stycznia 2016 roku zawieszają kursowanie wszystkich pociągów Intercity na trasie Bratysława – Żylina – Koszyce.

Decyzja została podjęta po tym, jak prywatny przewoźnik Regiojet zagroził likwidacją swoich połączeń Bratysława – Koszyce w proteście przeciwko nieuczciwej konkurencji ze strony państwowego przewoźnika.

W komunikacie prasowym jako powód likwidacji pociągów podano brak rentowności. Od 2012 roku połączenia Intercity nie są dotowane przez państwo i funkcjonują na zasadach komercyjnych. W pociągach tych nie obowiązuje większość zniżek, nie można też skorzystać z bezpłatnych przejazdów.

Koleje słowackie przyznały, że po wejściu na rynek Regiojetu gwałtownie spadła liczba pasażerów korzystających z komercyjnych połączeń. Odpowiedzią na konkurencję były promocje oraz dodatkowe usługi w cenie biletu, jednak nie przyniosło to oczekiwanego efektu i pociągi nadal przynosiły straty.

Wagony z pociągów Intercity przejdą na pociągi pospieszne w tej samej relacji.

Przez wiele miesięcy obserwowałem rywalizację tych dwóch przewoźników na trasie Bratysława – Koszyce. Moim zdaniem Regiojet oferował dużo lepszy komfort, między innymi w wagonach bezprzedziałowych pasażerowie nie musieli podróżować zwróceni twarzą do siebie we wszystkich klasach, wagony były znacznie wygodniejsze a dodatkowe usługi bardziej zachęcały do skorzystania z „żółtych pociągów”. Gdybym miał wybierać, nie wahałbym się ani przez chwilę.

Koleje słowackie

Pociąg Intercity kolei słowackich – klasa 1+ (źródło: materiały prasowe)

%d bloggers like this: