Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Główna – informacje

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Główna od wielu lat należy do najpiękniejszych polskich dworców kolejowych.  Kiedy 12 lat temu przyjechałem tu po raz pierwszy, mój zachwyt był nie do opisania, obecnie po remontach wielu innych dworców bielski dworzec nie robi już takiego wrażenia, mimo to ma specyficzny klimat i charakter, remont został wykonany wzorowo. Remont trwał aż 6 lat (1995-2001).

Dworzec został wybudowany w 1889 roku w związku z przedłużeniem linii kolejowej z północnych obrzeży miasta do Zwardonia. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 1890 roku.

Dworzec Bielsko-Biała Główna położony jest w centrum Bielska-Białej. Łatwo stąd dojść do największych atrakcji turystycznych, w pobliżu znajduje się dworzec PKS oraz główne przystanki komunikacji miejskiej. Do Zamku Sułkowskich idzie się 10-15 minut.

Budynek z zewnątrz prezentuje się imponująco  ze wszystkich stron. Złożony jest z trzech pawilonów, wybudowanych z czerwonej i żółtej cegły.  Przy wejściu można zobaczyć napis K.K. PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN („Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda”)

Hol dworca wygląda jeszcze lepiej. Podczas prac konserwatorskich na suficie dworca odkryto przepiękne freski  w stylu pompejańskim, dziś odrestaurowane zachwycają przyjezdnych z całej Polski i nie tylko. Boazeria nadaje temu miejscu niepowtarzalny charakter. W głównej części holu działają kasy biletowe, można też usiąść na niedawno zamontowanych siedzeniach.  W holu nie ma czynnych gniazdek.

Wąskim korytarzem przechodzimy do lokali usługowych – saloniku prasowego oraz stylowej kawiarni, której wystrój nawiązuje do zabytkowego charakteru dworca. Ogólne wrażenie psują drzewko otrzymane jako prezent od jednego z centrum handlowych.

Przy wyjściu na perony zainstalowano skrzynki bagażowe, automaty z przekąskami i gorącymi napojami oraz kiosk multimedialny informacji turystycznej. Naprzeciw klapkowy wyświetlacz pokazuje najbliższe odjazdy i przyjazdy pociągów.

 

Na dworcu Bielsko-Biała Główna są 4 perony. Na peron 1 i 1a dostaniemy się bezpośrednio z budynku dworca, na perony 2 i 3 należy przejść kładką, przejściem podziemnym, a w przypadku osób niepełnosprawnych wydzielonym przejściem pod opieką upoważnionego pracownika. Peron 1 posiada stylowe zadaszenie, peron 1a nie ma zadaszenia (dawniej na tym peronie była kolekcja parowozów), perony 2 i 3 częściowo zadaszone.

Kładka dla pieszych (tzw. Przechód Dworcowy) łączy dworzec kolejowy z dworcem PKS i dworcem busów oraz autobusów podmiejskich przy ulicy Podwale. Z kładki można przejść bezpośrednio na perony dworca.

W przejściu podziemnym prowadzącym pod torami kończą się prace remontowe, również w tym przypadku możemy przejść spod dworca na perony lub wyjść w okolicy ulicy Podwale. Jednak nie jest tam bezpiecznie, o czym później. Przy zejściu do przejścia podziemnego od strony budynku dworca zainstalowano biletomat Kolei Śląskich.

Toalety znajdują się w budynku dworca na poziomie -1. Wejście od strony peronu 1 oraz od strony korytarza. Jedna toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy wejściu od strony peronu 1.  Na dworcu Bielsko-Biała Główna można skorzystać z prysznica.

Poza kawiarnią w holu dworca wyroby gastronomiczne oferują też budki z jedzeniem przy wejściu do przejścia podziemnego, to typowe lokale typu fast-food, dwie budki z zapiekankami, bardzo popularnymi bułkami z pieczarkami i innymi standardowymi fast-foodami, budka z wokami (makaron i coś jeszcze), budka z „kuchnią włoską”. Po drugiej stronie dworca, pod kładką przy peronie 1 i 1a kolejne bary z fast-foodami, często przesiaduje tam podejrzane towarzystwo.

Przed dworcem znajduje się nieduży parking i postój taksówek.

W budynku dworca działa także poczta, oddział banku, całodobowa apteka, multiagencja oferująca ubezpieczenia oraz możliwość opłacenia rachunku, a także gabinet RTG zębów.  Kawiarenka internetowa została zlikwidowana na początku 2013 roku.

Otoczenie dworca nie robi już tak dobrego wrażenia. O ile do kamienic przy ulicy 3 Maja trudno się przyczepić, to droga z dworca do centrum przez mały targ i okolice ulicy Podwale na pewno nie przynoszą chluby miastu.

Pod względem bezpieczeństwa dworzec Bielsko-Biała Główna nie wypada najlepiej. W holu dworca jest bezpiecznie, natomiast okolica to nieciekawe miejsce, szczególnie po zmroku. Nie ma już wprawdzie bezdomnych okupujących hol dworca, natomiast co jakiś czas pojawiają się narkomani zaczepiający przechodniów o drobne w okolicach zejść do przejścia podziemnego (z jednej i z drugiej strony).  Zdarzają się też rozboje, dawniej wielokrotnie byłem świadkami bójek w godzinach wieczornych, nie wiem, jak jest obecnie. Na kładce również można spotkać podejrzanych osobników. Najgorzej jest w weekendy.

Dworzec Bielsko-Biała Główna na pewno należy do wizytówek nie tylko Bielska-Białej, ale też regionu i polskiej kolei. To jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce, który ma jednak również wady.

Adres dworca: Warszawska 2, Bielsko-Biała.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Widok z kładki na dworzec

Dworzec z kładki

Wejście na dworzec

Wejście do budynku

Postój taksówek

Postój taksówek przed dworcem

Hol dworca

Hol dworca w dzień

Hol dworca

Hol dworca podczas zapadania zmroku.

Korytarz

Korytarz do kawiarni i toalet

Kawiarnia dworcowa

Stylowa kawiarnia dworcowa

Automaty na dworcu

Automaty z przekąskami i napojami, skrzynki na bagaż oraz kiosk multimedialny IT

Freski

Bielsko-Biała Główna – freski na suficie dworca

Freski

Freski na suficie dworca

Freski

Bielsko-Biała Główna – freski na suficie dworca

Toalety

Bielsko-Biała Główna – wejście do toalet

Zejście do przejścia podziemnego

Zejście do przejścia podziemnego

Przejście do podziemne

Przejście podziemne

Peron 1

Peron 1

Peron 1a

Peron 1a

Peron 2

Peron 2

Pociąg retro w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała Główna w 2006 roku

%d bloggers like this: