Kolej na Podróż

Rozkład 2016/17 – konsultacje PKP Intercity

PKP Intercity z wielką pompą ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie nowego rozkładu jazdy 2016/2017. Konsultacje społeczne potrwają do 5 marca 2016 roku. W tym czasie pasażerowie i inni zainteresowani mają możliwość wypełnienia stosownej ankiety w formie formularza on-line.

Jak PKP Intercity informuje na swojej stronie PKP Intercity w trakcie prac nad nowym rozkładem jazdy, który będzie obowiązywał od 11 grudnia 2016 roku, chce poznać opinie i preferencje pasażerów. W tym celu przewoźnik przygotował na swojej stronie internetowej specjalną ankietę, w ramach której każdy może zgłosić swoje sugestie czy pomysły. Propozycje mogą odnosić się np. do godzin czy terminów kursowania pociągów. Ważne jest, aby bazować na obecnie obowiązującym rozkładzie jazdy. [1]

Niestety, ankieta PKP Intercity ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi konsultacjami społecznymi na temat nowego rozkładu jazdy. Na przykład nie można zaproponować nowych połączeń. Autorzy ankiety pytają o miasto, z którego rozpoczynamy podróż pociągiem PKP Intercity, nie pytają natomiast o miasto, z której musimy dojechać pociągami przewoźników regionalnych na stację, skąd odjeżdżają pociągi PKP Intercity.

Osobiście jestem zawiedziony. Konsultacje społeczne wyobrażałem sobie zupełnie inaczej, ale pewnie teraz ktoś w PKP Intercity będzie się chwalił, jak myślą o pasażerach i jak wsłuchują się w zdanie podróżnych.

Jak powinny wyglądać konsultacje z prawdziwego zdarzenia? PKP Intercity powinno opublikować zarys nowego rozkładu jazdy dotowanych pociągów, czyli TLK i IC i wtedy rozpocząć konsultacje z pasażerami oraz z przewoźnikami regionalnymi. Przewoźnicy regionalni mając do dyspozycji zarys rozkładu jazdy PKP Intercity mogliby dzięki temu skomunikować swoje pociągi z pociągami prestiżowego przewoźnika. Obecna sytuacja to koszmar dla dojeżdżających z mniejszych miejscowości; być może za jakiś czas napiszę o rozkomunikowaniach w moim mieście, bowiem wygląda to fatalnie.

Niestety, PKP Intercity uważa wspomniany zarys za niemal tajemnicę państwową. Zamiast wysyłać chamskie listy od prawników i straszyć procesami oraz wielomilionowymi odszkodowaniami, powinni uderzyć się w pierś i pójść po rozum do głowy.  Pal licho komercyjne pociągi EIC i EIP, choć moim zdaniem na trasach krajowych nie powinni bać się konkurencji ze strony przewoźników autobusowych, ale rozkład jazdy pociągów dotowanych powinien być wcześniej konsultowany.

Ankieta dla pasażerów, szumnie nazywana konsultacjami społecznymi rozkładu jazdy, dostępna jest pod adresem: https://rozkladjazdy.badanie.net/

Źródła:

[1] https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/jaki-bedzie-nowy-rozklad-jazdy-pkp-intercity-na-sezon-2016/2017.html

PKP Intercity

Źródło: materiały prasowe PKP Intercity

%d bloggers like this: