Kolej na Podróż

Niezwykłe podróże koleją – program TV

Od kilku tygodni na stacji Planete + niemal codziennie można obejrzeć różne odcinki programu o nazwie „Niezwykłe podróże koleją”.  Po obejrzeniu pięciu odcinków na Planete + oraz obejrzeniu kilku innych na You Tube, postanowiłem zareklamować program na swoim blogu.

9 miesięcy temu opisywałem programy o kolei pojawiające się w polskich sieciach kablowych. Brakowało mi programu opisującego mniej znane koleje w egzotycznych krajach. Dopiero po dziewięciu miesiącach od poprzedniego wpisu znalazłem taki program.

„Niezwykłe podróże koleją” to seria dokumentalna produkowana przez Francuzów od 2011 roku, nawiązująca do programu o tej samej nazwie produkowanego w latach 1987-2005. Inaczej mówiąc popularny program powraca w trochę innej formule, z nowym prowadzącym, zwiedzającym nowe kraje. Na stacji Planete + Polska emitowane są odcinki z różnych sezonów.

Program pozytywnie zaskakuje. Nie ma zanudzania, pokazane są nie tylko trasy popularne wśród turystów, ale również mniej znane pociągi, pomijane przez najpopularniejsze portale i przewodniki podróżnicze. Podoba mi się brak przepychu, zbędnego patosu (są wyjątki, ale o tym później), program ogląda się przyjemnie, a prowadzący Philippe Gougler świetnie sobie radzi.

Piękne krajobrazy, ciekawostki, rozmowy z miejscowymi – wszystko w niecałą godzinę pokazane tak, że aż się chce pakować walizki. Oprócz przejazdu pociągami pokazane są mniej znane atrakcje turystyczne, takie jak np. Złota Skała w Birmie, podobała mi się również kolonia menonnitów w Boliwii.

Niezwykłe podróże koleją

Niezwykłe podróże koleją – szynobus Michelin na Madagaskarze (źródło:  You Tube)

Nie ma jednak róży bez kolców. Jako człowiek znający branżę bez trudu mogę zauważyć, iż niektóre rozmowy z miejscowymi nie wyglądają na przypadkowe, a wiele sytuacji sprawia wrażenie wyreżyserowanych przez biura promocji turystyki danego kraju. Nic w tym dziwnego, tak działa cały biznes, a producenci mogą obniżyć koszty produkcji.  Tak więc oprócz kolei, duża część programu poświęcona jest kulturze, zwyczajom i miejscom niezwiązanym z koleją. Niby przypadkowy pasażer zaprasza prowadzącego w jakieś miejsce, a później odbywa się jakaś spontaniczna impreza ze spontanicznymi wywiadami – sytuacja doskonale znana z podróży studyjnych dla blogerów podróżniczych.

Z obejrzanych odcinków moim zdaniem najgorzej wypadł odcinek o Republice Południowej Afryki – luksusowa kolej Rovos Rail to wprawdzie wizytówka RPA, lecz lepiej byłoby więcej czasu poświęcić zwykłym pociągom. Jak w każdym popularnym programie lub w popularnej książce musiał pojawić się wątek homoseksualny – tutaj chyba z 10 minut poświęcono lesbijskiej drużynie piłkarskiej z jakiejś ligi podwórkowej. Zawodniczki głośno zachowujące się na peronie i w pociągu same siebie określały jako „Dumne lesbijki”. Inna sprawa, że bez takich wstawek w dzisiejszych czasach program nie miałby szans zaistnieć. Tak już niestety jest – poprawność polityczna rządzi.

Mieszane odczucia mam co do odcinka z Birmy. Z jednej strony piękne krajobrazy, dużo ciekawostek, ujęcia oddające atmosferę pociągów, z drugiej „przypadkowa” rozmowa z bardzo dobrze (jak na birmańskie warunki) ubranymi kobietami w pociągu z Kalaw, gdzie pasażerki wychwalają nowy rząd, wolność słowa i to, że czują się wolne. Bardzo sztuczny fragment.

Z kolei pozytywnie zaskoczył mnie odcinek o kolejach w Brazylii, choć więcej było o rzeczach niezwiązanych z koleją. Spodziewałem się pociągu do Manaus, a tu niezwykła kolej Macape – Serra do Navio przez puszczę niedaleko granicy z Surinamem i Gujaną Francuską, o której nigdy nie słyszałem. Świetnie wypadł też pociąg podmiejski w Salvadorze (też nie miałem o nim pojęcia), choć bardziej od pociągu podobała mi się piękna Brazylijka śpiewająca z przyjaciółmi w wagonie. Podejrzewam, że nie znaleźli się tam przypadkowo, ale i tak nie mogłem od niej oderwać oczu.

Niezwykłe podróże koleją

Niezwykłe podróże koleją – odcinek o Brazylii.  (źródło:  You Tube)

Zdecydowanie na plus oceniam odcinki o kolejach na Madagaskarze i w Boliwii. Madagaskar to klasyka – perełką był szynobus „Michelin” z ogumieniem na kołach, a w odcinku o Boliwii podobało mi się wszystko. Dziś obejrzę odcinek o kolejach na Filipinach.

„Niezwykłe podróże koleją” to zdecydowanie najlepszy program o podróżowaniu koleją, jaki udało mi się obejrzeć w polskich stacjach telewizyjnych. We wpisie wytknąłem oczywiste dla mnie wady, jednak mają one niewielki wpływ na ogólną ocenę programu.

Na stacji Planete + program emitowany jest w polskiej wersji językowej, natomiast większość odcinków w wersji oryginalnej znajdziecie na You Tube (starsza edycja). Poniżej odnośniki do kilku z nich. Osobiście polecam odcinek o remontowanej obecnie legendarnej linii kolejowej pomiędzy Etiopią a Dżibuti – pokazany tam pociąg już nie wyjedzie na tory.

Niezwykłe podróże koleją
Produkcja: Step by Step Productions
Tytuły oryginalne: Amazing Train Journeys/Des trains pas comme les autres
Reżyseria: William Japhet, Nicolas Boero, Alex Badin

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Niezwykłe podróże koleją

Niezwykłe podróże koleją – stara edycja, pociąg w Paragwaju (źródło: kadr z filmu na You Tube)

%d bloggers like this: