Kolej na Podróż

Pociąg Białystok – Kowno

W sobotę 17 czerwca 2016 roku po raz pierwszy wyjedzie w trasę bezpośredni pociąg osobowy Białystok – Kowno. Połączenie zostanie uruchomione przez Przewozy Regionalne wspólnie z kolejami litewskimi Lietuvos geležinkeliai, przy dofinansowaniu samorządu podlaskiego.

Pociągi będą kursowały od piątku do poniedziałku, przy czym w piątek popołudniowy pociąg pojedzie do Kowna, gdzie dojedzie o 21:35. W soboty i niedziele pojadą dwie pary pociągów Białystok – Kowno i Kowno – Białystok. Ponadto w poniedziałek rano pojedzie pociąg z Kowna do Białegostoku.

Co ważne, nie jest to połączenie wakacyjne. Jak wynika z rozkładu jazdy, pociąg będzie kursował przynajmniej do grudnia 2016 roku.

W pociągu obowiązuje taryfa „Polska – Litwa REGIO-Specjal”. Bilet na przejazd z Białegostoku do Kowna będzie kosztował 11 euro. Jedno dziecko do ukończenia szóstego roku życia będzie mogło jechać za darmo, pozostałe dzieci zapłacą 50% ceny.  Bilety będzie można nabyć przez internet, w kasach biletowych i u konduktora – w Polsce płatność w złotówkach, na Litwie w euro.

Połączenie będzie obsługiwane przez szynobus typu SA133. Przejazd w jedną stronę trwa ponad 4 godziny (uwaga na różnicę czasu pomiędzy Polską a Litwą). SA 133 nie jest pojazdem przeznaczonym do obsługi połączeń dalekobieżnych, dlatego odradzam jednodniową podróż Białystok – Kowno – Białystok. W pojazdach tego typu jest jedna toaleta z obiegiem zamkniętym, wydzielone miejsca dla rowerów, pojazdy są też wyposażone w klimatyzację.

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Pociąg Białystok - Kowno

SA133 jako pociąg Białystok – Kowno (fot. Koleje Litewskie)

Połączenie utworzono głównie dla turystów przyjeżdżających na Podlasie i Suwalszczyznę, jednak ciekawą propozycją będzie jednodniowa wycieczka z Suwałk do Kowna. Bilet Suwałki – Kowno kosztuje 8 euro, za bilet powrotny zapłacimy 16 euro, a jeżeli pociąg się nie spóźni, pozostaną nam 3 godziny i 20 minut na zwiedzanie Kowna i szybkie zakupy.

Dzięki połączeniu można też zaplanować weekend na Litwie, przy czym należy zaznaczyć, że noclegi na Litwie są stosunkowo drogie i raczej nie jest to opcja dla niskobudżetowego turysty lub tzw. „grosikowych turystów”.  Zresztą ceny noclegów na Suwalszczyźnie również nie należą do najniższych.

Jeżeli ktoś chce spędzić na Litwie kilka dni, w jedną stronę może pojechać np. autokarem Lux Express, w drugą wrócić pociągiem.

Oferta dla pasażerów pociągu Białystok – Kowno wygląda interesująco, przewiduję jednak kilka problemów:

– tłok i mnóstwo rowerzystów w wakacyjne weekendy.
– w razie awarii szynobusa będzie problem z komunikacją zastępczą.

Pociąg Białystok – Kowno będzie jedynym pociągiem pasażerskim pomiędzy Polską a Litwą. Pociąg TLK Hańcza uruchamiany przez PKP Intercity nadal będzie kursował tylko do Suwałk.

Pociąg - Białystok - Kowno - rozkład jazdy

Pociąg – Białystok – Kowno – rozkład jazdy

Pociąg Kowno - Białystok

Pociąg Kowno – Białystok – rozkład jazdy

Pociąg Białystok - Kowno - ceny biletów

Pociąg Białystok – Kowno – ceny biletów

%d bloggers like this: