Kolej na Podróż

Słowacki Regiojet likwiduje pociągi Bratysława – Koszyce

Firma Regiojet poinformowała na swoim profilu na Facebook, że uruchamiane przez tę firmę pociągi relacji Bratysława – Żylina – Koszyce po raz ostatni wyjadą w trasę 31 stycznia 2017 roku.

Powodem likwidacji połączenia jest konkurencja ze strony kolei państwowych ZSSK, a konkretnie obowiązująca ustawa o darmowych przejazdach dla niemal połowy ludności. Zdaniem firmy Regiojet osoby podróżujące za darmo wybierają bezpłatny przejazd pociągami pospiesznymi kolei ZSSK, co przekłada się na spadek pasażerów pociągów Regiojet, a tym samym straty finansowe.

Koleje słowackie od niedawna przywróciły również dwie pary komercyjnych pociągów Intercity relacji Bratysława – Żylina – Koszyce (- Humenne), w których nie są honorowane uprawnienia do darmowych przejazdów, ale ze względu na pory odjazdów oraz układ siedzeń w wagonach bezprzedziałowych, nie są one, moim zdaniem, konkurencją dla pociągów Regiojet.

Pociągi firmy Regiojet oferowały dużo wyższy komfort podróży za podobną cenę, Pasażerowie wszystkich klas pociągów Bratysława – Koszyce w cenie biletu mieli darmową prasę codzienną, herbatę, kawę oraz butelkę wody mineralnej. Jakkolwiek klasa Standard (przedziały sześcioosobowe) niewiele różniła się od przedziałów kolei słowackich, to klasa Relax i klasa Business były bezkonkurencyjne.

Trudno jednak wymagać, aby ktoś, kto ma do wyboru wydatek rzędu 18,70 euro w klasie Relax a przejazd za darmo pociągiem pospiesznym w czasie niewiele dłuższym, wybrał pociąg komercyjny. Przy cotygodniowej podróży w dwie strony różnica jest bardzo duża.

Przypominam, iż duża grupa osób, również z Polski, może podróżować pociągami kolei słowackich za darmo, czyli na koszt słowackich podatników, bowiem każdy darmowy bilet pokrywany jest z budżetu państwa. Co więcej, polscy studenci coraz głośniej domagają się wprowadzenia podobnych przepisów w Polsce.

Na pocieszenie należy wspomnieć, że pociągi z Pragi do Koszyc przez Czeski Cieszyn nadal będą kursować.

Więcej informacji:
Koleją po Słowacji za darmo – przewodnik

Regiojet

Przykładowe ceny biletów Bratysława – Koszyce

%d bloggers like this: