Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy Ustronie Morskie – informacje

Zbliżają się wakacje, więc zaczynam dziś serię krótkich informatorów o dworcach kolejowych w najpopularniejszych miejscowościach na północy Polski. Jako pierwszy dworzec kolejowy Ustronie Morskie – w tym i innych artykułach będę używał terminu „dworzec kolejowy”, ponieważ zwykli pasażerowie nie rozróżniają kategoryzacji obowiązującej na kolei.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu

Większość kuracjuszy dojeżdża do Ustronia Morskiego busami z Kołobrzegu lub Koszalina. Dużo moich znajomych, którzy kiedyś tam wypoczywali, nie ma nawet pojęcia, że można tam dojechać pociągiem.

Można ich zrozumieć. Dworzec kolejowy Ustronie Morskie na pewno nie jest wizytówką miasta. Położony jest około 1,5 kilometra od centrum miejscowości i 2 kilometry od plaży, do wielu popularnych ośrodków wczasowych idzie się jeszcze dłużej, tymczasem busy i autobusy podwożą wczasowiczów pod sam ośrodek.

Ustroński dworzec czasy świetności ma dawno za sobą. Na parterze wygospodarowano pomieszczenie dla dyżurnego ruchu, na piętrze są prawdopodobnie pomieszczenia mieszkalne. Poczekalnia od lat jest zamknięta. Podróżni mogą poczekać na pociąg pod stylową wiatą przy budynku dworca, będącą jedynym śladem zabytkowego charakteru tego miejsca.

 

Posted by Kolej na Podróż on Monday, 6 August 2018

 

Według Wikipedii dworzec kolejowy Ustronie Morskie posiada 2 perony i 3 krawędzie, w praktyce wygląda to jak jeden peron z dwoma torami. Peron jest długi, przystosowany do odprawy długich wakacyjnych pociągów dalekobieżnych. Zamontowano niewielką wiatę z krzesełkami.

Na stacji nie ma kas ani przechowalni bagażu. Wywieszony jest rozkład jazdy. Postawiono toi-toi służący za toaletę. Przy stacji znajduje się nieduży parking.

Z dworca łatwo dojść do centrum Ustronia Morskiego – wystarczy przejść przez ruchliwą drogę i dalej podążać ładną alejką. Po drodze, o ile nie mamy tylko bagaż podręczny, można zrobić zakupy w supermarketach Polo Market i Dino. Nie funkcjonuje transport publiczny, nie jeżdżą też taksówki. Trzeba iść na nogach lub znaleźć kogoś, to nas podwiezie.

Stacja kolejowa Ustronie Morskie na mapach Google

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Ustronie Morskie stacja pkp

Dworzec kolejowy Ustronie Morskie

Ustronie Morskie dworzec

Dworzec kolejowy Ustronie Morskie od strony torów

Dworzec kolejowy Ustronie Morskie

Ustronie Morskie – stacja kolejowa od strony drogi do centrum

Dworzec kolejowy Ustronie Morskie

Ustronie Morskie – stacja kolejowa od strony drogi do centrum

Ustronie Morskie - stacja kolejowa

Ustronie Morskie – stacja kolejowa – drewniana wiata

Ustronie Morskie - stacja kolejowa

Ustronie Morskie – stacja kolejowa – peron

Ustronie Morskie - plac przy stacji

Ustronie Morskie – plac przy stacji

Ustronie Morskie - droga ze stacji do centrum

Ustronie Morskie – droga ze stacji do centrum

Ustronie Morskie - alejka

Ustronie Morskie – alejka ze stacji do centrum (ul. Kolejowa)

%d bloggers like this: