Kolej na Podróż

Sarajewo na weekend – praktyczny przewodnik

Sarajewo to stolica Bośni i Hercegowiny, miasto coraz popularniejsze wśród turystów i z każdym rokiem oferujące coraz więcej atrakcji. Sarajewo to miasto naznaczone przez historię, możemy tu zobaczyć ślady konfliktów zbrojnych i niechlubnych wydarzeń z nie tak odległej przeszłości, a jednocześnie rozwijającą się i tętniącą życiem stolicę.

Do Sarajewa najlepiej przyjechać wiosną i jesienią, latem temperatury są bardzo wysokie, co utrudnia zwiedzanie, a zimy bywają ostre.

Spis treści:
1. Dworzec kolejowy
2. Dworce autobusowe
3. Lotnisko
4. Najważniejsze zabytki
5. Baščaršija
6. Muzea w Sarajewie
7. Inne atrakcje Sarajewa
8. Komunikacja miejska w Sarajewie
9. Dlaczego warto przyjechać do Sarajewa

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018

Bośnia i Hercegowina - artykuły na blogu
1. Kolej w Bośni i Hercegowinie - przewodnik dla pasażerów
2. Sarajewo na weekend - podstawowe informacje
3. Ciekawostki o Bośni i Hercegowinie

1.DWORZEC KOLEJOWY

Dworzec kolejowy w Sarajewie to bardzo duży obiekt położony około 1,5 kilometra od centrum miasta, zaniedbany, sprawiający wrażenie zbyt dużego w stosunku do potrzeb. Z dworca odjeżdża tylko kilkanaście pociągów dziennie, głównie lokalnych, aczkolwiek jest pewna nadzieja na poprawę po zakończeniu remontu linii kolejowej Sarajewo – Mostar – Čapljina.

Na dworcu kolejowym czynna jest kasa, toaleta i knajpa, w której jednak nie polecam kupować prowiantu i napojów – ceny wysokie. Duża hala dworca sprawia przygnębiające wrażenie, podobnie jak perony. Perony zadaszone.

Przed dworcem znajduje się pętla tramwajowa.

2. DWORCE AUTOBUSOWE

Do Sarajewa kursują autobusy międzynarodowe, między innymi z Lublany, Zagrzebia, czy z Belgradu. Stolica Bośni i Hercegowiny posiada liczne połączenia autobusowe z popularnymi wśród turystów miejscami w kraju, więc wobec bardzo małej liczby połączeń kolejowych autobus jest lepszym środkiem transportu.

Sarajewo podzielone jest na część bośniacką i serbską, przez miasto przebiega granica tzw. Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Ta nieformalna granica ma swoje odzwierciedlenie na przykład w organizacji przewozów autobusowych, bowiem w Sarajewie są dwa dworce kolejowe – jeden po stronie bośniackiej, drugi po stronie serbskiej. Dworzec bośniacki położony jest w centrum miasta, serbski na peryferiach miasta.

Dworzec autobusowy Sarajewo – główny dworzec autobusowy w Sarajewie, położony w bośniackiej części miasta, tuż przy dworcu kolejowym. Odjeżdżają stąd autobusy do różnych miast Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Słowenii i niektórych miast Europy Zachodniej. Na dworcu i w pobliżu czynnych jest kilka kiosków, kafejek i punktów gastronomicznych. Dworzec posiada toalety, czynna jest też przechowalnia bagażu.

Adres dworca: Put Life 2, 77100 Sarajewo

Dworzec autobusowy Lukavica – dworzec autobusowy na peryferiach miasta, w serbskiej części Sarajewa. Odjeżdżają stąd głównie autobusy do Belgradu. W rozkładach jazdy bywa oznaczony jako „Sarajevo Istočno”. Z centrum nie dojedziemy komunikacją publiczną bezpośrednio na dworzec; najlepiej dojechać trolejbusami 103 i 107 do przystanku Dobrinja, skąd do dworca dojdziemy pieszo w ciągu kilku minut. Na dworcu jest poczekalnia, kawiarnia i toaleta.

Wyszukiwarki połączeń autobusowych:

busticket4.me
www.balkanviator.com

3. LOTNISKO

Lotnisko w Sarajewie położone jest również na peryferiach miasta, 2,5 kilometra od dworca autobusowego Lukavica i około 2 kilometry od przystanku trolejbusów Dobrinja. Na lotnisko najlepiej dojechać z centrum taksówką. Taksówki w Sarajewie są stosunkowo tanie, szczególnie jeżeli podróżują dwie osoby lub więcej.

Lotnisko w Sarajewie otwarte jest w godzinach 05:00-23:00, na lotnisku czynne są 2 kantory, poczta, 4 punkty gastronomiczne, kiosk, sklep wolnocłowy, dostępnych jest także 5 bankomatów.

Strona internetowa: www.sarajevo-airport.ba

4. NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI:

Pomimo burzliwej historii w Sarajewie zachowało się sporo zabytków, głównie sakralnych. Najwięcej z nich skupia się w Starym Mieście i okolicach.Oto najważniejsze z nich:

Katedra Serca Jezusowego – świątynia rzymskokatolicka wybudowana w latach 1884-1889 według projektu Josipa Vancaša w stylu neogotyckim. Katedra ma dwie dzwonnice, a przed budynkiem stoi pomnik Jana Pawła II. Z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym, mimo to należy do symboli Sarajewa. Katedrę można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków. W każdą niedzielę o 12:00 odbywają się msze święte w języku angielskim.

Adres: Trg Fra Grge Martića 2, Sarajewo
Strona internetowa: katedrala-sarajevo.com

Przekorny dom (Inat Kuća) – tradycyjny dom bośniacki niedaleko Baščaršiji. Polska Wikipedia i za nią inne strony informują o tym, że w historii tego budynku istniały dwa rozdziały – najpierw na jego miejscu miał zostać wybudowany meczet, ale właściciel nie zgodził się na wyburzenie i dom przeniesiono na drugi brzeg rzeki Miljacki, gdzie za 200 lat konflikt się powtórzył – na miejscu domu zamierzano wybudować ratusz i dom przeniesiono. Na stronie internetowej restauracji mieszczącej się w tym budynku nie ma mowy o budowie meczetu, natomiast co do budowy ratusza, wszystko się zgadza. Przekorny dom położony jest niedaleko ratusza, od 1997 roku w budynku działa restauracja serwująca dania bośniackiej kuchni.

Adres: Veliki Alifakovac 1, Sarajewo
Strona internetowa: inatkuca.ba

Ratusz w Sarajewie (Vijećnica) – zabytkowy, charakterystyczny budynek, którego historia wiąże się częściowo z opisanym wcześniej domem. Zaprojektowany przez austriackiego architekta Aleksandra Witteka w stylu neoromańskim, mającym symbolizować jedność Wschodu i Zachodu. Ratusz budowano w latach 1892-1894, oficjalnie został oddany do użytku w 1896 roku. Od 1918 do 1949 roku w budynku mieściła się Biblioteka Narodowa. Podczas wojny jugosłowiańskiej w nocy z 25 na 26 sierpnia 1992 roku ratusz spłonął – spaliło się 90% zbiorów Biblioteki Narodowej, a spalony ratusz stał się jednym z symboli oblężenia. Ratusz został wyremontowany i ponownie otwarty w 2014 roku.

Adres: Obala Kulina bana, Sarajewo
Strona internetowa: www.vijecnica.ba/

Most Łaciński (Latinska ćuprija) – niepozorny most pojawia się w dokumentach źródłowych już w 1541 roku, wtedy prawdopodobnie był mostem drewnianym, ponieważ w 1565 roku pojawia się informacja o budowie mostu kamiennego. Kamienny most został zniszczony przez powódź w 1791 roku, siedem lat później bogaty kupiec Abdulah Briga ufundował budowę mostu w formie, w jakiej przetrwał do dziś. W czasach współczesnych Most Łaciński zapisał się w historii tym, że w jego pobliżu Gavrilo Princip w 1914 roku zastrzelił arcyksięcia Ferdynanda, co było oficjalną przyczyną wydarzeń prowadzących do I wojny światowej. Od 1918 do 1993 roku most nosił nazwę Most Principa od nazwiska zamachowca.

Adres: Obala Kulina bana bb, Sarajewo

Rzymski Most (Rimski most) – zabytkowy most na rzece Bośni na przedmieściach Sarajewa, na terenie wsi Ilidża . Informacja o moście po raz pierwszy pojawia się w dziennikach z podróży weneckiego kupca Katarina Zeno z 1550 roku. Prawdopodobnie został wybudowany pomiędzy 1530 a 1550 rokiem. Most ma siedem przęseł, liczy 40 metrów długości i 4,5 metra szerokości. Obecnie przeznaczony jest do przeprawy pieszych, do mostu prowadzi brukowana droga, a most dla samochodów znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej. W pobliżu mostu działa hotel o tej samej nazwie. Adres mostu to ulica Plandište, ale wyszukując go w mapach Google należy wpisać „Rimski most”.

Aškenaška sinagoga – jedna z dwóch synagog w Sarajewie, jedyna czynna, wybudowana w 1902 roku. Ze względu na fakt, iż jest to zabytek żydowski, w rankingach najlepszych i najpopularniejszych zabytków zawsze znajduje się na czołowych pozycjach. Katedrę zaprojektował Karel Pařík – architekt urodzony w Czechach, który przeniósł się do Sarajewa, podobnie jak wielu Żydów w czasach Austro-Węgier. Budynek wybudowano w stylu neoromańskim. Synagoga została poważnie uszkodzona podczas wojny domowej, jednak została wyremontowana i słynie z bogato udekorowanych wnętrz.

Adres: Hamdije Kreševljakovića 59

Meczet Sułtański (Careva džamija) – pierwszy meczet wybudowany w Sarajewie i jeden z pierwszych w Bośni i Hercegowinie. Początkowo drewniany meczet wzniesiono w 1457 roku, kiedy Bośnia znajdowała się w granicach Imperium Osmańskiego. W 1480 roku podczas najazdu wojsk despoty Vuk Grgurevića meczet został poważnie uszkodzony i niezbędna była odbudowa. Nowy, kamienny meczet, wybudowano dopiero w 1565 roku jako dar dla sułtana Sulejmana Wspaniałego. Na początku XIX wieku dobudowano kolejne pomieszczenia. Przy meczecie wybudowano niewielki cmentarzyk, gdzie spoczywają szczątki kilku zasłużonych mieszkańców Sarajewa.

Adres: Obala Isa bega Ishakovića, Sarajewo
Strona internetowa: www.carevadzamija.ba

Meczet Gazi Husrev-bega (Begova džamija) – meczet wybudowany w latach 1530-1537 w centralnym punkcie miasta. Świątynia została zaprojektowana przez Adžema Esire Aliego – Persa z Tabrizu, wtedy głównego architekta Imperium Osmańskiego. Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków osmańskich w Sarajewie. Uszkodzony w czasie wojny domowej, odbudowany dzięki pomocy finansowej Arabii Saudyjskiej. Przy meczecie zostało pochowanych kilku ważnych mieszkańców Sarajewa.

Adres: Sarači 8, Sarajewo
Strona internetowa: www.vakuf-gazi.ba

Stary cmentarz żydowski – jeden z największych cmentarzy żydowskich w Europie. Cmentarz leży w dzielnicy Kovačići, niedaleko centrum miasta. Pierwszy cmentarz w tym miejscu założono w 1630 roku, obecnie nekropolia jest trochę zaniedbana. Wśród nagrobków znajdziemy białą piramidę – pomnik poświęcony Żydom poległym podczas drugiej wojny światowej.

Adres: Kovačići, Sarajewo

Stara wieża zegarowa (Sahat Kula) – trzydziestometrowa wieża zegarowa tuż obok meczetu Gazi Husrev-bega podobno jest jedynym na świecie zegarem publicznym podającym czas według systemu księżycowego – nowy dzień zaczyna się wraz zachodem słońca, zegar pokazuje wtedy północ, wskazując czas na modlitwę. Wieża została wybudowana w czasach ottomańskich, mechanizm zegara został zakupiony w 1875 roku w Londynie przez kupców z Sarajewa.

Adres: Mudželiti veliki bb, Sarajewo

5. BAŠČARŠIJA

Baščaršija to coś w stylu orientalnej dzielnicy w centrum Sarajewa. Na różnych stronach padają różne nazwy – targ, dzielnica handlowa, bazar. Nieważne, bo pewne jest jedno – Baščaršija to piękne miejsce z niesamowitą atmosferą, która powinna zauroczyć każdego, o ile nie ma tłumów turystów.

Baščaršija to wąskie uliczki, kramiki, warsztaty rzemieślnicze i mnóstwo kramów oferujących szeroki asortyment towarów – produkty rękodzielnicze, pamiątki, nie brakuje też kawy po turecku oraz fast-foodów typu burek albo čevapi. Wraz z rosnącą liczbą turystów należy spodziewać się, iż tradycyjne produkty zastąpi badziewie, a ceny pójdą w górę.

Centralnym punktem Baščaršiji jest Plac ze studzienka Sebilj, pojawiająca się często na zdjęciach z Sarajewa na blogach i portalach turystycznych.

Baščaršija została założona w 1462 roku jako centrum handlowe powstającego miasta. W XVI wieku nastąpił rozkwit tej części Sarajewa – Gazi Husrev-beg wybudował meczet, medresę, łaźnie i bibliotekę. W XIX wieku dużą część Starego Miasta strawił pożar. Baščaršija ocalała, przetrwała później dwie wojny światowe.

W latach pięćdziesiątych XX wieku rozważano zburzenie Baščaršiji w celu budowy nowych budynków, jednak projekt odrzucono ze względu na potencjał turystyczny tego miejsca zauważony przez niektórych włodarzy. Jak widać, była to bardzo dobra decyzja.

Baščaršija przetrwała również oblężenie Sarajewa i dziś jest moim zdaniem największą atrakcją turystyczną Sarajewa.

Przy głównym placu znajduje się przystanek tramwajowy o nazwie Baščaršija. Zatrzymuje się tam również tramwaj numer 1 jadący spod dworca kolejowego i autobusowego.

Baščaršija ma nawet swoją stronę internetową – bascarsija.info

6. MUZEA W SARAJEWIE

W Sarajewie działa kilkanaście muzeów, w związku z boomem turystycznym otwierane są nowe. Przygotowałem listę najważniejszych placówek wartych odwiedzenia. Wstęp do większości z nich jest płatny, ceny biletów wahają się w granicach 2-5 KM.

Narodowe Muzeum Bośni i Hercegowiny – muzeum z siedzibą w zabytkowym budynku w pobliżu katedry zajmuje się historią Bośni i Hercegowiny od czasów prehistorycznych do czasów współczesnych. Między innymi można zobaczyć znaleziska archeologiczne, skamieniałości wymarłych zwierząt, a przy budynku utworzono niewielki ogród botaniczny.

Adres: Zmaja od Bosne 3, Sarajewo
Strona internetowa: www.zemaljskimuzej.ba

Muzeum Historii Bośni i Hercegowiny – założone w 1945 roku, przed wojną domową nazywało się Muzeum Rewolucji Bośni i Hercegowiny. Kolekcja muzeum to dokumenty poświęcone historii Bośni i Hercegowiny. Oprócz dokumentów archiwalnych i zdjęć zwiedzający mogą obejrzeć dzieła sztuki oraz inne eksponaty, na przykład pociąg pancerny z drugiej wojny światowej. Muzeum prowadzi też sklepik z pamiątkami i kawiarnię.

Adres: Zmaja od Bosne 5, Sarajewo
Strona internetowa: muzej.ba

Muzeum Żydów Bośni i Hercegowiny – jak sama nazwa wskazuje, placówka prezentuje historię Żydów w Bośni i Hercegowinie, eksponaty religijne, losy najsłynniejszych bośniackich Żydów, a osobna wystawa dokumentuje losy miejscowych Żydów podczas drugiej wojny światowej. Muzeum mieści się w Starej Synagodze.

Adres: Velika avlija bb, Sarajewo
Strona internetowa: muzejsarajeva.ba

Tunel Nadziei – tunel, który podczas oblężenia miasta od lipca 1993 roku do lutego 1996 roku był jedynym łącznikiem Sarajewa ze światem zewnętrznym. Dostarczano tędy żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Tunel kopano za pomocą kilofów i łopat przez ponad sześć miesięcy. Tunel ma 800 metrów długości, metr szerokości i średnio 1,5 metra wysokości. Po wojnie 20 metrów tunelu przekształcono w muzeum. W Polsce znany również pod nazwą „Tunel pod lotniskiem”, bowiem przebiegał właśnie pod płytą lotniska w Sarajewie.

Adres: Tuneli 1, Sarajewo
Strona internetowa: tunelspasa.ba

Muzeum Zbrodni Przeciwko Ludzkości 1992-1995 – obecnie chyba najpopularniejsze muzeum w Sarajewie, poświęcone zbrodniom wojennym, a w szczególności masakrze w Srebrenicy. Muzeum podzielone jest na 12 wystaw tematycznych z najróżniejszymi eksponatami poświęconymi zbrodniom na cywilach.

Adres: Ferhadija 17, Sarajewo

Sarajevska Pivara Museum – muzeum prowadzone przez browar produkujący piwo „Sarajevo”. Moim zdaniem to przeciętne piwo; była to jedyna pamiątka, jaką przywiozłem do domu z Sarajewa. Zwiedzający mogą obejrzeć eksponaty związane z historią browaru w Sarajewie od założenia w 1864 do czasów współczesnych. Za dopłatą możliwa degustacja napojów produkowanych w browarze.

Adres: Franjevačka 15, Sarajewo
Strona internetowa: https://sarajevska-pivara.com/muzej

Muzeum Literatury i Teatru – muzeum dla miłośników literatury i nie tylko. Założone w 1961 roku, gromadzi eksponaty o tematyce literackiej, a od niedawna także o tematyce teatralnej.

Adres: Sime Milutinovića Sarajlije 7

W Sarajewie znajdziemy znacznie więcej muzeów, jednak na temat innych słyszałem również sporo krytycznych opinii, w tym o muzeum olimpijskim.

7. INNE ATRAKCJE SARAJEWA

Sarajewo to nie tylko zabytki, ale również punkty widokowe i inne atrakcje. Jedne mniej, inne bardziej znane, na pewno odwiedzane przez coraz większą liczbę turystów.

Žuta Tabija – najbardziej znany punkt widokowy. Żółta twierdza to ruiny dawnej twierdzy osmańskiej. Położona we wschodniej części miasta słynie z pięknej panoramy Sarajewa. Podróżnicy podkreślają, że dojście na niewysoki szczyt nie jest szczególnie trudne nawet podczas upałów, więc warto się wybrać. W internecie znajdziecie mnóstwo zdjęć bośniackiej stolicy z tego miejsca; niektóre rzeczywiście są przepiękne. Przy punkcie widokowym czynna jest kawiarnia.

Bela Tabija – mniej znany punkt widokowy, według niektórych jeszcze lepsze miejsce niż Żółta Twierdza. Zaniedbane ruiny fortecy, być może w niedalekiej przyszłości punkt zostanie odnowiony. Białą i Żółtą Twierdzę dzieli niezbyt duża odległość, więc warto zobaczyć oba te miejsca. Według niektórych źródeł historycznych na miejscu dzisiejszej twierdzy stała mniejsza średniowieczna budowla, natomiast Biała Twierdza pojawia się w dziennikach z podróży Katarina Zeno z 1550 roku.

Opuszczony tor bobslejowy – wybudowany w 1984 roku na Igrzyska Olimpijskie w Sarajewie tor bobslejowy znajduje się na zboczu góry Trebević. Tor to jeden z obiektów sportowych, które popadły w ruinę lub zostały zniszczone w czasie wojny domowej w byłej Jugosławii. Obecnie jest opuszczony, ale niezabezpieczony, dlatego niemal cała trasa toru pokryta jest graffiti, a wieczorami oprócz turystów można tam spotkać podejrzanych osobników lub na przykład motocyklistów i skaterów jeżdżących po torze. Tor bobslejowy położony jest na przedmieściach Sarajewa, z centrum dojedziemy tam taksówką.

Winda Kosi Lift – Jedną z mało znanych atrakcji Sarajewa jest winda przypominająca kolej linowo-terenową na osiedlu Ciglane. Osiedle Ciglane to ogromne, zaniedbane blokowisko. Winda została oddana do użytku w 1990 roku i jest częścią sarajewskiego systemu komunikacji miejskiej. W 2015 roku przeprowadzono remont windy. Przejazd jest płatny. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić, może pokonać trasę po równolegle biegnących schodach.

Sarajevska žičara – kolej gondolowa łącząca osiedle Bistrik z punktem widokowym na Trebeviću. Zniszczona podczas wojny domowej w Jugosławii została reaktywowana w kwietniu 2018 roku. Kolej pokonuje odległość pomiędzy stacją początkową a końcową w ciągu 7 minut i 15 sekund.

Okolice Sarajewa są równie atrakcyjne jak stolica. Wiele kilometrów szlaków turystycznych, parki, mnóstwo zieleni, źródła rzeki Bośnia, góry, czy wodospad Skakavac. To wszystko w odległości kilkunastu kilometrów od miasta.

8. KOMUNIKACJA MIEJSKA W SARAJEWIE:

Komunikację miejską w Sarajewie obsługuje firma JKP Gras Sarajevo. Pasażerowie mogą skorzystać z tramwajów, autobusów, trolejbusów i windy opisanej wyżej. Na niektórych liniach kursują też minibusy. Dawniej kursowała kolej linowa na Trebević, jednak w wyniku działań wojennych zostały zniszczone. Planowano odbudowę kolei, z powodów finansowych nie doszła do skutku.

Co ciekawe, tramwaje w Sarajewie kursują od 1895 roku – wtedy na tory wyjechał tramwaj konny. Budowa linii tramwajowej rozpoczęła się rok wcześniej. 10 lat później linie tramwajowe zostały zelektryfikowane.

Według cennika zamieszczonego na stronie przewoźnika dostępne są bilety jednorazowe, które należy skasować po wejściu do pojazdu, jak i bilety wieloprzejazdowe lub okresowe na karcie magnetycznej. Bilety jednorazowe można kupić w wybranych kioskach lub za dopłatą u kierowcy albo motorniczego.

Według niektórych stron internetowych i blogów istnieje bilet dzienny ważny przez 24 godziny od skasowania, lecz w cenniku na stronie JKP Gras nie widać tego rodzaju biletu.

Strona internetowa JKP Gras Sarajevo: www.gras.ba

9. DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ DO SARAJEWA

Czy warto przyjechać do Sarajewa? Takie pytanie zadaje sobie wielu młodych podróżników, na wielu blogach znajdziecie szczegółowe artykuły z wykazem powodów, dla których warto przyjechać do stolicy Bośni i Hercegowiny. W przeciwieństwie do blogerów nie zakochałem się w mieście po kilkugodzinnym pobycie, natomiast jest to jedno z miejsc, do których chciałbym wrócić. Dlaczego? Nie wiem, po prostu ma swój urok.

– Sarajewo posiada niezwykłą atmosferę. Czuć tu trochę Europy Zachodniej, trochę Bałkanów, trochę Orientu. Nie trzeba wyjeżdżać na Bliski Wschód, atmosferę tamtych stron można poczuć znacznie bliżej.

– położenie i ukształtowanie terenu. Sarajewo położone jest pośród gór i wzgórz, dzięki czemu znajdziecie dużo punktów widokowych oraz niezliczone kilometry ścieżek spacerowych i szlaków turystycznych. Położenie geograficzne było jednak wadą podczas wojny domowej – snajperzy rozmieszczeni na wzgórzach z łatwością zabijali cywilów.

– bogata historia. Miasto ma bogatą i dobrze udokumentowaną historię. Ślady wojny widać w wielu miejscach.

– centrum jest fotogeniczne. Bardzo ładnie wychodzą zdjęcia z Baščaršiji i punktów widokowych, jak np. Biała Twierdza i Żółta Twierdza.

– piękne okolice. W okolicy Sarajewa również nie brakuje atrakcji turystycznych. Na innych blogach znajdziecie szczegółowe opisy tych terenów.

– możliwość spróbowania miejscowej kuchni. W Sarajewie nie brakuje knajpek i restauracji oferujących dania kuchni bałkańskiej albo zupełnie inne fast-foody niż u nas. Nie jestem znawcą kulinariów, więc odsyłam do specjalistycznych blogów. Jeśli jesteście ciekawi cen oraz dań typu fast-food, możecie je zobaczyć na przykład na stronie internetowej sieci lokali Mrkva – https://www.mrkva.ba/bs. Klikamy „meni”, po czym pokaże się oferta.

Jeśli chodzi o wady, to były rzeczy, które nie podobały mi się. Pierwsza to wszechobecny dym papierosowy. Jak to na Bałkanach, pali się tu wszędzie. Druga rzecz to ceny noclegów. Bardzo wysokie w stosunku do jakości, tanie hostele to sale wieloosobowe w domach z jedną łazienką i ubikacją na kilkadziesiąt osób. W ostatnich latach powstało sporo nowych obiektów noclegowych, więc pewnie sytuacja się poprawiła. W Sarajewie było też bardzo mało toalet publicznych.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Sarajewo - blokowisko

Sarajewo – blokowisko nad rzeką Miljacką

Sarajewo - blokowisko

Sarajewo – bloki

Sarajewo - deptak

Sarajewo – deptak

Sarajewo - Baščaršija

Sarajewo – Baščaršija

Sarajewo - Baščaršija

Sarajewo – Baščaršija

Sarajewo - Stare Miasto

Sarajewo – Stare Miasto

Sarajewo - Stare Miasto

Sarajewo – Stare Miasto

Sarajewo - Stare Miasto

Sarajewo – Stare Miasto

%d bloggers like this: