Kolej na Podróż

Ołomuniec w jeden dzień pociągiem – co zobaczyć?

Ołomuniec to szóste pod względem wielkości miasto Republiki Czeskiej. Do Ołomuńca bardzo łatwo dojechać pociągiem – zatrzymują się tu wszystkie pociągi jadące od strony Czeskiego Cieszyna i Bogumina do Pragi.

Dworzec kolejowy w Ołomuńcu jeszcze kilka lat temu był wstrętnym budynkiem zupełnie niepasującym do zabytkowego centrum, ale nie tak dawno przeszedł kapitalny remont i wygląda przyzwoicicie.

Zobacz również:
Kolej w Czechach  Koleje wąskotorowe w Czechach  Czechy – ciekawostki kolejowe
Koleje linowo-terenowe w Czechach  Muzea Transportu w Czechach  Brno  Czeski Cieszyn
Hradec Králové Igława  Karniów  Liberec  Litomyśl Nowy Jiczyn Ołomuniec Opawa Ostrawa
Pardubice  Praga  Třebíč  Výsoké Mýto  Znojmo

Z dworca kolejowego do centrum można dotrzeć tramwajem – kilka przystanków lub dojść pieszo. Spacer do Alei Wolności (třída Svobody) trwa 10-12 minut, po następnych 7-8 minutach jesteśmy na Górnym Rynku (Horní náměstí). Jeżeli nie ma upału i nie spieszymy się, szkoda wydawać pieniędzy na bilet. Osoby chcące pojeździć sobie po Ołomuńcu mogą zakupić bilet 24-godzinny – biletomaty zamontowano przed wejściem na dworzec kolejowy.

Ołomuniec może pochwalić się pięknym centrum, zdecydowanie godnym polecenia. Oczywiście dużo zależy od pogody, bowiem podczas szarych, deszczowych dni raczej trudno dostrzec piękno tego miejsca. Centrum nie jest zbyt duże – na szybkie zwiedzanie wystarczą 3 godziny, ale równie dobrze można przeznaczyć na pobyt cały dzień. Jeśli chodzi o mnie, to za pierwszym razem byłem zachwycony Ołomuńcem, spędziłem tu osiem godzin, następne pobyty były znacznie krótsze i miasto nie wydawało mi się tak duże.

Najpiękniejsze miejsce w Ołomuńcu to bez wątpienia Górny Rynek (Horní náměstí) – zdecydowanie jeden z najpiękniejszych rynków w Republice Czeskiej. Przewodniki jako najważniejszy zabytek wspominają kolumnę Trójcy Przenajświętszej, mnie natomiast najbardziej podobał się ratusz.

Z Górnego Rynku przechodzi się na Dolny Rynek (Dolní náměstí), który wprawdzie urodą nie dorównuje Rynkowi Górnemu, lecz również jest fotogeniczny. Co zwraca uwagę na obu rynkach – fontanny. Ołomuniec to miasto fontann – w centrum stoją między innymi fontanny Cezara, Neptuna, czy Jupitera. Fontanny wybudowano także w parkach miejskich.

Od rynków odchodzą liczne brukowane uliczki, niektóre wąskie, inne szerokie – wszystkie są malownicze i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pięknie wychodzą na zdjęciach. To właśnie uliczki są dużym atutem centrum Ołomuńca.

Najważniejszy zabytek sakralny to katedra św. Wacława z wieżami górującymi nad miastem. Najwyższa z nich liczy 101 metrów. Katedra jest otwarta codziennie, wstęp bezpłatny. Niestety, wieże nie są dostępne dla turystów.

W pobliżu centrum warto zobaczyć pozostałości po twierdzy, natomiast na peryferiach miasta godny polecenia jest ogród zoologiczny.

Ołomuniec polecam każdemu, choćby na dwugodzinną wycieczkę. Miasto bardzo ładne, choć ma pewne wady, na przykład w centrum nie ma szaletów publicznych, mimo iż przyjeżdżają tutaj tysiące turystów. Również wygląd parków miejskich pozostawia wiele do życzenia, a niektóre blokowiska w pobliżu centrum są zaniedbane. Pomimo tych wad to obowiązkowe miejsce podczas pobytu w Republice Czeskiej.

Ołomuniec – najważniejsze atrakcje

Olomoucký hrad – nazwa kompleksu zabytków na Wzgórzu Wacławskim w centrum miasta, gdzie na miejscu dawnego zamku zobaczymy katedrę św. Wacława, kaplicę św. Anny, Muzeum Archidiecezjalne, kaplicę św. Barbary i Pałac Biskupów. Bardzo ładne miejsce, zdecydowanie polecam. Brak strony internetowej.

Svatomořická věž – wieża przy kościele św. Maurycego, przypominająca raczej dzwonnicę, dostępna dla turystów przy słonecznej, ciepłej pogodzie. Wysokość wieży to 46 metrów.

Ogród zoologiczny – ogród zoologiczny położony jest około 5 kilometrów od Ołomuńca, w miejscowości Svaty Kopecek. Wielokrotnie wychwalany na różnych stronach internetowych, cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Wstęp niedrogi, w pobliżu warto też zobaczyć bazylikę. Ogród zoologiczny posiada stronę internetową w języku polskim.

Strona internetowa: www.zoo-olomouc.cz

Ciekawostki

Fontanny

Jak pisałem, w centrum Ołomuńca jest sporo fontann z antycznymi motywami. O ich historii krążą legendy, ale dowód, dlaczego zbudowano ich aż tyle, jest prozaiczny – służyły do czerpania wody przed doprowadzeniem do miasta wodociągu, co nastąpiło dopiero w XIX wieku. Zespół sześciu barokowych fontann dopełnia Fontanna Ariona z 2002 roku umieszczona na płycie Górnego Rynku przy okazji jego rewitalizacji. Ponadto przed kaplicą św. Jana Sarkandra znajduje się inna współczesna fontanna, zwana „Źródło wody żywej”.

Ta ostatnia fontanna stoi w miejscu, gdzie dawniej stał areszt, w którym poddawano torturom Jana Sarkandra i symbolizuje triumf Dobra nad Złem.

Żółwie w Ołomuńcu

W centrum miasta natraficie na rzeźby żółwi. Co mają wspólnego żółwie z Ołomuńcem? Tego nikt nie wie. Rzeźby są jednak godne uwagi ze względu na detale – na przykład jeden żółw niesie na sobie innego żółwia, inny na skorupie ma wyrzeźbione motywy przedstawiające historię Ołomuńca. Miasto słono zapłaciło za wspomniane rzeźby. Ostatnia z nich przyjechała z Włoch w 2002 roku – twórcy pracowali nad nią ponad dwa lata. Dziś żółwie są jedną z największych atrakcji Ołomuńca.

Olomoucké tvarůžky

Olomoucké tvarůžky, tłumaczone na język polski jako „twarożki ołomunieckie” lub „serki ołomunieckie”. Produkowane nieprzerwanie od 1876 roku we wsi Loštice pod Ołomuńcem, a pierwsze wzmianki o tego typu serkach pojawiają się już w XV wieku. Słowo „ołomunieckie” w nazwie wynika z faktu, że od początku były sprzedawane na targu w Ołomuńcu. Jeśli chodzi o smak, szczegóły znajdziecie na licznych blogach kulinarnych – podobno świetnie smakują z piwem. W 2010 roku Komisja Europejska zarejestrowała twarożki, czy też serki jako produkt regionalny.

We wsi Loštice obecnie działa Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W. Informacje na temat muzeum dostępne są na stronie www.tvaruzky.cz.

Twarożki kupicie bez problemu w supermarketach na terenie całej Republiki Czeskiej.

Jak zwiedzać Ołomuniec

Ołomuniec najlepiej zwiedzać pieszo, przynajmniej jeśli chcemy zwiedzić centrum. Chodzenia jest w sam raz – nie zmęczymy się, zrobimy dużo pięknych zdjęć, wszystko na niedużej powierzchni. Leniwi mogą kupić bilet tramwajowy z dworca do centrum miasta w którymś z automatów biletowych przed dworcem kolejowym. Dostępne są też bilety 24-godzinne, ale większość turystów nie będzie ich potrzebować.

Bezpieczeństwo w Ołomuńcu

W centrum Ołomuńca zagrożenie przestępczością pospolitą jest bardzo niskie – dużo niższe niż w polskich i czeskich miastach podobnej wielkości. Podczas wycieczek na blokowiska i okolice miasta również nie czułem się zagrożony. Należy jedynie uważać, podobnie jak wszędzie w Czechach, na wandalizm i kradzieże samochodów.

Toalety publiczne

Od lat bolączką Ołomuńca są toalety publiczne, a właściwie ich brak. Jest ich bardzo mało, czynne są krótko, a stan pozostawia wiele do życzenia. Poza toaletą na dworcu kolejowym swoje potrzeby fizjologiczne można załatwić w toalecie przy Górnym Rynku, toalecie kontenerowej na zamek wrzutowy przy targowisku i przy dawnej twierdzy. Na planach miasta toalety publiczne są zaznaczone, jednak w jednym przypadku okazało się, że zaznaczona toaleta od dawna nie istnieje.

Sytuację ratują toalety w lokalach gastronomicznych (płatne dla osób, które nie są klientami).
W pobliżu centrum bezpłatne toalety czynne są w galerii handlowej Šantovka.

Noclegi w Ołomuńcu

Nie potrafię polecić noclegu blisko centrum Ołomuńca, który miałby dobry stosunek jakości do ceny. Noclegi są stosunkowo drogie, a jeśli trafi się jakiś obiekt oferujący pokoje w niewygórowanej cenie, ma stuprocentowe obłożenie przez cały rok.

Zakupy w Ołomuńcu

Wyjazd do Ołomuńca na zakupy to raczej zły pomysł, o wiele łatwiej zrobić porządne zakupy na przykład w Czeskim Cieszynie i Ostrawie. Jeśli już jesteśmy w Ołomuńcu, to niedaleko dworca kolejowego znajduje się supermarket Kaufland, ale chociaż widać go na mapach, nie zobaczycie go z głównej arterii komunikacyjnej.

W centrum miasta większe zakupy można zrobić we wspomnianej już galerii handlowej Šantovka, natomiast osobiście poleciłbym sklep z żywnością bezglutenową w pasażu przy Górnym Rynku – produkty bezglutenowe w tym sklepie były dużo tańsze i lepsze niż w polskich sklepach. Sklepu nie ma jednak na mapie, należy szukać napisu „bezlepkové výrobky”.

Gdzie zjeść w Ołomuńcu

W centrum Ołomuńca działa dużo lokali gastronomicznych – od fast-foodów, przez kawiarenki, po sieciówki i typowe czeskie knajpy. Jako zaciekły wróg tłustej i niezdrowej czeskiej kuchni polecam wietnamską i meksykańską restaurację w galerii handlowej Šantovka.

Wybrane połączenia kolejowe

Z Ołomuńca bardzo łatwo dojechać w dowolne miejsce Republiki Czeskiej. Do wielu najważniejszych miast dojedziemy bezpośrednio, do innych najczęściej z jedną przesiadką. Jeżeli będziemy szukać połączeń kolejowych z/do Ołomuńca, w wyszukiwarce należy wpisać „Olomouc”.

Połączenia regionalne

Ołomuniec – Šternberk – Šumperk
Ołomuniec – Krnov – Opawa – Ostrava-Svinov
Ołomuniec – Przerów
Ołomuniec – Prościejów – Nezamyslice
Ołomuniec – Senice na Hané

Połączenia dalekobieżne

Ołomuniec – Pardubice – Kolin – Praga
Ołomuniec – Ostrawa – Czeski Cieszyn
Ołomuniec – Prościejów – Nezamyslice – Kojetin – Brno
Ołomuniec – Zábřeh na Moravě – Jesenik

Połączenia międzynarodowe

Ołomuniec – Ostrawa – Bogumin – Zebrzydowice – Katowice – Warszawa
Ołomuniec – Ostrawa – Czeski Cieszyn – Trzyniec – Żylina (-Koszyce)

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Olomouc hlavni nadrazi

Dworzec kolejowy w Ołomuńcu

Ołomuniec - Horni namesti

Ołomuniec – Górny Rynek

Horni namesti

Kamienice przy Górnym Rynku w Ołomuńcu

Denisova ulice

ulica Denisova

Zerotinovo namesti

Zerotinovo namesti

Hrncirska ulice

Ulica Garncarska, w tle Pałac Arcybiskupów i seminarium

Hrncirska ulice

Ulica Garncarska w Ołomuńcu

28 Rijna

Ulica 28. Października w Ołomuńcu

Riegrova ulice

Ołomuniec – ulica Riegrova

Pavelčákova ulice

Ulica Pavelčákova

%d bloggers like this: