Kolej na Podróż

Pociągiem do Czech – przewodnik dla pasażerów (2023)

Dojazd pociągiem do Czech z roku na rok wydaje się łatwiejszy. Zwiększa się liczba połączeń, pojawiają się nowe oferty, jednak nadal pozostaje nierozwiązana kwestia kilku spraw utrudniających podróż, jak np. brak przejściówek Chałupki – Bogumin.

Po zamieszaniu związanym z pandemią wszystko wydaje się wracać do normy. W artykule krótko opiszę możliwości dojazdu pociągiem do Czech, przy czym nie będę podawał szczegółowych cenników, tylko napiszę, gdzie można sprawdzić cenę i kupić bilety.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023

Spis treści:

1. Pociągi do Czech – wyszukiwanie połączeń
2. Pociągiem do Czech z PKP Intercity – pociągi EIC
3. Pociągi nocne do Czech
4. Letnie pociągi PKP Intercity do Bogumina
5. Polregio
6. Koleje Śląskie
7. Koleje Dolnośląskie
8. Leo Express
9. Regiojet
10. Inne połączenia i oferty

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

1. Pociągi do Czech – wyszukiwanie połączeń

Podczas planowania podróży pociągiem do Czech warto skorzystać z następujących stron:

www.cd.cz/eshop – sklep internetowy przewoźnika České dráhy. Od 1 czerwca 2021 roku w sklepie internetowym kolei czeskich można kupić także bilety w kierunku z Polski do Czech. Ceny są dynamiczne – zależą od połączenia i wyprzedzenia, z jakim kupujemy bilet. Tanie bilety dostępne są kilka dni przed planowaną podróżą. Jak wynika z informacji, miejscówki wliczone są w koszt biletów promocyjnych.

https://www.intercity.pl – sklep internetowy PKP Intercity. Od 17 czerwca można zakupić również bilety na podróże do Czech, przy czym najlepiej porównać ceny na stronach czeskich i polskich kolei, bowiem kiedy chciałem sprawdzić cenę biletu Oświęcim – Bogumin z kilkudniowym wyprzedzeniem, na stronie PKP Intercity bilet kosztował 45 złotych, w sklepie kolei czeskich 130 CZK, czyli ok. 23 PLN – na ten sam pociąg.

Z różnych względów nie polecam kupna biletów za pośrednictwem międzynarodowych koncernów sprzedających bilety na pociągi międzynarodowe.

W następnych latach szykują się nowe połączenia z Wrocławia do Pragi, dojazd pociągiem do Czech ułatwi także zakończenie remontu linii Trzebinia – Zebrzydowice, dzięki czemu będzie można uruchomić nowe pociągi do Czech przez Oświęcim, z pominięciem stacji Katowice i odcinka Katowice – Chybie.

2. Pociągiem do Czech z PKP Intercity – pociągi EIC

PKP Intercity we współpracy z kolejami czeskimi uruchamia pociągi do Czech z największych polskich miast. Przez terytorium Republiki Czeskiej przejeżdżają również pociągi do Wiednia, dzięki czemu łatwo dojechać pociągiem z przesiadką np. do Brna, Kromieryża, czy miast jak Zlin albo Uherské Hradiště. Połączenie umożliwia także dogodną przesiadkę do zwiedzania najpiękniejszych miejsc Moraw (Mikulov, Znojmo itp.).

Z PKP Intercity dojedziemy pociągiem do Czech między innymi z Warszawy, Katowic i Krakowa. Od 11 grudnia 2022 roku w pociągu EC Porta Moravica pojawiły się dodatkowe wagony bezpośrednie do Krakowa.

Dostępnych jest kilka ofert promocyjnych PKP Intercity, jednak jak pisałem na wstępie, zalecam wyszukiwanie połączeń i kupno biletów przez sklep internetowy kolei czeskich.

Przykładowe ceny najtańszych biletów Super Promo International:

Warszawa – Praga 19,90 EUR (2 klasa)/ 29,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Praga 14,90 EUR (2 klasa)/ 24,90 EUR (1 klasa)

Pociąg do Pragi

Pociąg Warszawa – Praga w Pardubicach

3. Pociągi nocne do Czech

Od lat kursują pociągi nocne z Warszawy i Krakowa do Pragi. Przez Czechy przejeżdżają także pociągi nocne do Wiednia. Pociągi od lat znane są także z kradzieży i napadów na pasażerów na terytorium Czech, z którymi nie potrafi sobie poradzić nieudolna czeska policja.

W trakcie opracowywania artykułu nie były dostępne aktualne cenniki biletów na pociągi nocne (ze względu na pandemię). W poprzednich latach ceny biletów promocyjnych oraz dopłat do miejsc w wagonach sypialnych i wagonach z miejscami do leżenia były atrakcyjne. Obecnie wszystko można sprawdzić w wyszukiwarce PKP Intercity, wybierając stosowną dopłatę do ceny biletu.

Pociągi nocne PKP Intercity do Pragi po terytorium Czech jadą tą samą trasą co pociągi EIC, więc są dobrą propozycją transportu na jednodniową wycieczkę pociągiem do Pragi lub na Morawy.

Osobiście polecam wagony z miejscami do leżenia i wagony sypialne zakupione przez koleje czeskie od kolei austriackich. Standard bardzo wysoki.

Kuszetka Ceske drahy

Wagon z miejscami do leżenia kolei czeskich

4. Letnie pociągi PKP Intercity do Bogumina

W lecie kursują pociągi sezonowe nad Morze Bałtyckie oraz na Roztocze, rozpoczynające i kończące bieg na pierwszej stacji po czeskiej stronie granicy. Pociągi przeznaczone są raczej dla czeskich turystów, ale Polacy mogą także z nich korzystać kupując bilety w komunikacji krajowej na polskim odcinku. Niestety, nadal nie rozwiązano problemu z przejściówkami Chałupki-Bogumin.

Przed pandemią, przez jakiś czas, obowiązywała niedroga oferta „Visit Bogumin”, dzięki której granicę można było przejechać za 2,80 euro.

W ubiegłych latach pociągi nocne z Bogumina nad polskie morze były zestawione z czeskich wagonów z miejscami do siedzenia oraz polskich wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych. Pasażerowie narzekali na standard czeskich wagonów.

Informacje o ewentualnych promocjach uzupełnię przed sezonem letnim.

5. Polregio (Przewozy Regionalne)

Przewozy Regionalne nie uruchamiają pociągów pomiędzy Polską a Czechami. Od dawna nie kursuje pociąg Kraków – Bogumin uruchamiany przez Polregio.

Od 1 września 2018 roku Przewozy Regionalne nie honorują biletów Celodenni jizdenka+Polsko, Skupinova vikendova jizdenka+Polsko, nie wystawiają też biletów Bilet turystyczny + Czechy, Czechy+, Czechy+Max.

Nie zanosi się, aby w przyszłości można było dojechać pociągiem do Czech z Polregio.

6. Koleje Śląskie

W związku z pandemią koronawirusa, Koleje Śląskie w 2020 roku zawiesiły połączenia bezpośrednie do Czech. Szkoda, bo dzięki pociągom Kolei Śląskich niedrogo i bez kombinowania można było dojechać do Bogumina. Przewoźnik posiadał także szereg ofert taryfowych.

Obecnie pociągi Kolei Śląskich dojeżdżają do Cieszyna, gdzie można się przesiąść na pociąg kolei czeskich Cieszyn – Czeski Cieszyn (płatność za bilet tylko w koronach) lub przejść pieszo na stronę czeską i z dworca w Czeskim Cieszynie kontynuować podróż do w głąb Czech lub na Słowację.

Od 11 czerwca 2023 roku do 9 grudnia 2023 roku będą kursować pociągi Bogumin – Chałupki w liczbie pięć par dziennie. Połączenie będzie obsługiwane przez czeski spalinowy zespół trakcyjny. Od 10 grudnia 2023 r. planowany jest powrót połączenia Katowice – Bogumin.

Pociągiem do Czech - pociąg Katowice - Bogumin

Pociąg Katowice – Bogumin Kolei Śląskich

ELF 2 Koleje Śląskie

Wnętrze pociągu 34Wea ELF2

7. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie uruchamiają pociągi do Czech we współpracy z czeskimi przewoźnikami České dráhy i GWTR Train Regio. Część pociągów ma charakter sezonowy, jednak podróż pociągiem do Czech z Kolejami Dolnośląskimi jest stosunkowo niedroga.

pociąg całoroczny Szklarska Poręba – Liberec

Koleje Dolnośląskie we współpracy z kolejami czeskimi uruchamiają całoroczne pociągi ze stacji Szklarska Poręba Górna do Liberca przez Harrachów. Bardzo polecam przejazd malowniczą trasą. Na trasie można skorzystać z biletów jednorazowych, biletów Euro-Nysa lub którejś z ofert kolei czeskich

Bilety na pociąg można nabyć w sklepie internetowym Kolei Dolnośląskich.

Z Liberca łatwo dojedziemy pociągiem w głąb Czech lub możemy zaplanować sobie kółeczko Wrocław – Szklarska Poręba – Liberec – Żytawa – Gorlitz – Wrocław. Polecam kolej wąskotorową w Żytawie.

Szklarska Poręba - Liberec

Pociąg Szklarska Poręba – Liberec/Harrachov

Pociąg do Czech

Wnętrze pociągu Szklarska Poręba – Liberec/Harrachov

pociąg całoroczny Międzylesie – Lichkov

Przez cały rok kursują pociągi Kolei Dolnośląskich do Lichkova (z Wrocławia, Kłodzka itp.), gdzie można się przesiąść na pociągi regionalne jadące do miasta Uście nad Orlicą.

Bilety na pociągi można kupić w sklepie internetowym Kolei Dolnośląskich

Pociągiem do Czech

Pociąg Kolei Dolnośląskich i Leo Express na stacji Lichkov (fot. Andrzej Sikorski – nadesłane).

pociąg całoroczny Sędzisław – Trutnov

Od 2022 roku pociągi Sędzisław – Trutnov kursowały codziennie, zapewniając obsługę kolejową Kamiennej Góry i Lubawki oraz dogodny dojazd do Trutnova, skąd można było kontynuować podróż w głąb Czech. W 2023 roku pociągi nadal będą uruchamiane codziennie, jednak należy się przygotować na zamknięcia linii i wprowadzenie na dłuższy okres zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Královec – Trutnov.

Połączenie obsługuje czeski przewoźnik GW Train Regio we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Bilety na pociąg można kupić w sklepie internetowym Kolei Dolnośląskich

Na stacji Sędzisław zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich Wrocław – Szklarska Poręba, pociąg Kamieńczyk firmy Polregio z Poznania do Szklarskiej Poręby oraz pociągi PKP Intercity z różnych części kraju. W ubiegłych latach pasażerowie narzekali na fatalnie ułożony rozkład jazdy i brak skomunikowania pociągów w Sędzisławiu. Ze względu na częste zmiany rozkładu nie analizowałem tegorocznych skomunikowań.

Trutnov

Trutnov (fot. dreamstime.com)

c) pociąg sezonowy Wrocław – Skalne Miasto

W 2023 roku należy spodziewać się uruchomienia pociągu Wrocław – Skalne Miasto. Pociąg zazwyczaj rozpoczyna kursowanie w okolicach majówki i kursuje w weekendy przez wakacje.

W poprzednich latach kursowały dwie pary pociągów dziennie, przy czym zainteresowanie było tak ogromne, że część pasażerów nie zmieściła się do pociągu.

O uruchomieniu pociągów w ciągu kilku godzin od ogłoszenia komunikatu poinformują wszystkie możliwe media.

8. Leo Express

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2022/2023 pociągiem do Czech będzie można dojechać również z firmą Leo Express. Pociąg Praga – Kraków będzie uruchamiany codziennie, a nie jak dotychczas, tylko w weekendy.

Pociągi wyjeżdżają z Pragi około godziny 15:00 i dojeżdżają do Krakowa późnym wieczorem. Pociąg Kraków – Praga wyjeżdża wcześnie rano i do Pragi dociera po godzinie dwunastej.

Pociągi Leo Express to elektryczny zespół trakcyjny. Dostępne są klasy economy, economy plus, business i premium. Bilety bywają bardzo drogie. Chyba, że ktoś ma szczęście i odpowiednio wcześniej upoluje tani bilet.

Rozkład jazdy i zakup biletów: www.leoexpress.com

Osobiście nie polecam pociągów Leo Express w najtańszej klasie. Podróż pociągiem do Czech w standardzie przypominającym pociągi podmiejskie dobra jest jedynie na krótkich trasach. Wadą pociągów Leo Expres jest także mała liczba toalet w pociągach.

Jak donoszą czytelnicy, w ostatnim czasie zdarzało się, że pociąg był odwoływany z powodu braku sprawnego taboru.

Leo Express

Pociąg Leo Express na stacji Bohumin

9. Pociąg Przemyśl – Praga firmy Regiojet

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę czeski przewoźnik Regiojet uruchomił pociąg humanitarny z Pragi do Przemyśla. Z czasem połączenie humanitarne przekształcono w połączenie komercyjne, a bilety zostały udostępnione w systemie sprzedaży internetowej. Dojazd pociągiem do Czech firmy Regiojet jest konkurencyjny cenowo, co do wygody, to nie znam opinii podróżnych z Polski. W każdym razie od jakiegoś czasu można zakupić bilet na pociąg Przemyśl – Praga przez Rzeszów, Tarnów, Kraków i Katowice.

Pociąg Przemyśl – Praga to całoroczny pociąg nocny. Dostępne są wagony z miejscami do siedzenia – wagony bezprzedziałowe typu Astra lub wagony z przedziałami sześcioosobowymi zakupione od kolei austriackich. Można wykupić łóżko w wagonie sypialnym z przedziałami trzy- lub czteroosobowymi (w cenie śniadanie i ciepły napój), skorzystać z wagonu sypialnego tylko dla kobiet lub wykupić cały przedział sypialny dla siebie lub grupy osób (3-4 osoby).

Pociąg nie jest dostępny w komunikacji krajowej, czyli dojedziemy pociągiem do Czech np. z Krakowa, ale nie dojedziemy z Krakowa do Przemyśla i na odwrót. Ceny są dynamiczne i zależą od obłożenia konkretnego pociągu. W zasadzie im wcześniej kupujemy, tym bilety są tańsze, jednak często da się kupić niedrogi bilet nawet kilka dni przed planowaną podróżą.

W lecie 2023 roku Regiojet planuje uruchomić pociąg Kraków – Split jadący przez Czechy trasą taką samą, jak pociągi PKP Intercity jadące do Wiednia.

Rozkład jazdy i ceny na stronie regiojet.cz

Regiojet

Pociąg Regiojet

10. Inne połączenia i oferty

Poza wymienionymi połączeniami można dojechać pociągiem do Czech korzystając z następujących połączeń:

– z Cieszyna do przygranicznych obszarów kraju morawsko-śląskiego dostaniemy się pociągami kolei czeskich relacji Cieszyn – Frydek-Mistek. Warto jednak pamiętać, że w pociągach Cieszyn – Frydek-Mistek za bilet zakupiony u konduktora trzeba płacić w koronach czeskich. Niestety, pociąg nie czeka na opóźnione pociągi Kolei Śląskich i sam byłem świadkiem, jak pociąg Katowice – Cieszyn wjeżdżał na stację w Cieszynie, a pociąg kolei czeskich odjeżdżał może ze 2 minuty przed wjazdem.

– w Głuchołazach zatrzymują się pociągi kolei czeskich przejeżdżające tranzytem przez polskie terytorium pomiędzy stacjami Krnov a Jesenik. Obowiązuje taryfa krajowa kolei czeskich, pociągami można dojechać do różnych interesujących miejsc w Republice Czeskiej.

– pociągi Liberec – Żytawa przejeżdżają przez polskie terytorium bez zatrzymywania się. Z okien pociągu widać Porajów, ale nie zanosi się, aby zbudowano tam przystanek kolejowy. Mieszkańcy zachodniej części województwa dolnośląskiego mogą dojechać pociągiem do Czech z przesiadkami w Görlitz i Żytawie.

– na określonym obszarze województwa dolnośląskiego, niemieckiej Saksonii i kraju libereckiego w Czechach można tanio podróżować pociągami i autobusami z biletem Euro-Nysa. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.zvon.de. W 2016 roku udało mi się zrobić sobie wycieczkę z tym biletem; zapraszam do lektury mojej relacji z podróży – być może zainspiruję kogoś z was.

Pociągiem do Czech – podsumowanie

W artykule starałem się zebrać i przekazać w zrozumiały sposób jak najwięcej informacji dotyczących podróży pociągiem do Czech i wymienić wszystkie możliwe pociągi do Czech uruchamiane przez polskich i czeskich przewoźników.  Ceny i rozkłady jazdy oraz oferty promocyjne zmieniają się tak szybko, że nie sposób tego wszystkiego na bieżąco aktualizować.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Warszawa - Praga

Przedział drugiej klasy wielu pociągów EIC do Pragi

%d bloggers like this: