Kolej na Podróż

Pociągiem do Czech – przewodnik (aktualizacja 06.2021)

Czechy to popularny kierunek podróży wśród Polaków. Dojazd pociągiem do Czech w 2020 i 2021 roku był bardzo utrudniony, a pociągi do Czech przez długi czas nie jeździły. W najbliższych latach planowane jest uruchomienie kilku nowych połączeń oraz budowa linii Kolei Dużych Prędkości Praga – Wrocław.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021

Spis treści:

1. Pociągi do Czech – wyszukiwanie połączeń
2. Pociągiem do Czech z PKP Intercity – pociągi EIC
3. Pociągi nocne do Czech
4. Letnie pociągi PKP Intercity do Bogumina
5. Polregio
6. Koleje Śląskie
7. Koleje Dolnośląskie
8. Leo Express
9. Regiojet
10. Inne połączenia i oferty

Czechy - artykuły na blogu i portalu
Kolej w Czechach
Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów | Koleje wąskotorowe |Ciekawostki

Inspiracje podróżnicze i rozrywka
Czechy w pigułce | Ciekawostki | Najpiękniejsze czeskie miasteczka
Najpiękniejsze czeskie zamki | Największe atrakcje Czech
Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza

Czeskie miasta
Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto

1. Pociągi do Czech – wyszukiwanie połączeń

Podczas planowania podróży pociągiem do Czech warto skorzystać z następujących stron:

www.cd.cz/eshop – sklep internetowy przewoźnika České dráhy. Od 1 czerwca 2021 roku w sklepie internetowym kolei czeskich można kupić także bilety w kierunku z Polski do Czech. Ceny są dynamiczne – zależą od połączenia i wyprzedzenia, z jakim kupujemy bilet. Tanie bilety dostępne są kilka dni przed planowaną podróżą. Jak wynika z informacji, miejscówki wliczone są w koszt biletów promocyjnych.

https://www.intercity.pl – sklep internetowy PKP Intercity. Od 17 czerwca można zakupić również bilety na podróże do Czech, przy czym najlepiej porównać ceny na stronach czeskich i polskich kolei, bowiem kiedy chciałem sprawdzić cenę biletu Oświęcim – Bogumin z kilkudniowym wyprzedzeniem, na stronie PKP Intercity bilet kosztował 45 złotych, w sklepie kolei czeskich 130 CZK, czyli ok. 23 PLN – na ten sam pociąg.

UWAGA!!! Niejasne pozostaje, czy bilety ze sklepu internetowego kolei czeskich przeznaczone są tylko dla podróży powrotnych do Czech, ponieważ według regulaminu sklepu internetowego podróż musi się rozpoczynać w Republice Czeskiej, bilet z Polski można kupić tylko razem z biletem z Czech, a PKP Intercity uznaje tylko bilety zeskanowane/podstemplowane wcześniej przez czeskiego konduktora, co wyklucza podróże z Polski do Czech na podstawie biletu zakupionego przez sklep internetowy kolei czeskich. Z odpowiedzi z infolinii PKP Intercity Uprzejmie informuję, iż bilet jest honorowany, jeśli w pierwszej kolejności zostanie sprawdzony przez czeskiego konduktora. Ma on dostęp do danych ze sprzedaży internetowej i potwierdzi poprawność biletu, wówczas polski konduktor będzie mógł honorować ten bilet widząc potwierdzenie wcześniejszego konduktora.

idos.idnes.cz – czeska wyszukiwarka połączeń kolejowych i autobusowych. Pokazuje również połączenia przewoźników regionalnych.

Niestety, nadal nie można kupić biletów do Czech w sklepie internetowym PKP Intercity, co znacznie utrudnia podróż pociągiem do Czech.

Z różnych względów nie polecam kupna biletów za pośrednictwem międzynarodowych koncernów sprzedających bilety na pociągi międzynarodowe.

2. Pociągiem do Czech z PKP Intercity – pociągi EIC

PKP Intercity we współpracy z kolejami czeskimi uruchamia pociągi do Czech z największych polskich miast. Przez terytorium Republiki Czeskiej przejeżdżają również pociągi do Wiednia, dzięki czemu łatwo dojechać pociągiem z przesiadką np. do Brna, Kromieryża, czy miast jak Zlin albo Uherské Hradiště. Połączenie umożliwia także dogodną przesiadkę do zwiedzania najpiękniejszych miejsc Moraw (Mikulov, Znojmo itp.).

Z PKP Intercity dojedziemy pociągiem do Czech między innymi z Warszawy, Katowic i Krakowa. Ponadto pociąg IC Cracovia został wydłużony i kursuje w relacji Przemyśl – Praga, umożliwiając dojazd bezpośrednim pociągiem do Pragi z Rzeszowa, Tarnowa, czy z Oświęcimia (podczas remontu linii Trzebinia – Oświęcim to także jedyny bezpośredni pociąg pomiędzy Krakowem a Oświęcimiem).

Ceny biletów PKP Intercity do Czech w taryfie bazowej są zdecydowanie za wysokie. Brak możliwości zakupu biletu na pociąg do Czech przez internet ośmiesza wręcz przewoźnika w sytuacji, gdzie sprzedaż biletów międzynarodowych przez internet jest normą.

PKP Intercity posiada kilka ofert promocyjnych na podróże pociągiem do Czech. Najważniejsza z nich to Super Promo International, dzięki której można kupić tanie bilety z wyprzedzeniem na pociąg do Pragi i np. Ołomuńca. Wadą jest to, że pula biletów jest ograniczona, nie podlegają one zwrotowi ani wymianie.

Bilet na pociąg Warszawa – Praga: od 19,90 euro
Bilet na pociąg Warszawa – Ostrawa: od 19,90 euro
Bilet na pociąg Przemyśl – Praga: od 19,90 euro
Bilet na pociąg Kraków – Praga: od 14,90 euro
Bilet na pociąg Kraków – Ostrawa: od 9,90 euro
Bilet na pociąg Kraków – Pardubice: od 9,90 euro
Bilet na pociąg Terespol – Praga: od 29,90 euro

Podane ceny dotyczą miejsc do siedzenia dla osób dorosłych w klasie drugiej. Kiedy pula najtańszych biletów się skończy, dostępne są bilety II szczebla cenowego (droższe o 5 euro), po ich wyczerpaniu III szczebla cenowego (droższy o kolejne 5-10 euro) itd., aż do piątego szczebla.

Druga z ofert PKP Intercity na podróż pociągiem do Czech to Visit Ostrawa. Skierowana jest do osób, które w założeniu jadą na krótką wizytę z Katowic lub miast województwa śląskiego (np. Pszczyna i Tychy, gdzie zatrzymuje się większość pociągów EIC do Czech) do Ostrawy. Bilet w tej taryfie kosztuje 6 euro niezależnie, czy jedziemy pociągiem z Katowic do Ostrawy, czy np. z Pszczyny do Ostrawy. W cenie biletu zawarta jest miejscówka. Niestety, bilet można kupić jedynie w kasach biletowych (nie jest sprecyzowane, czy w międzynarodowych) i to najpóźniej jeden dzień przed wyjazdem. To również bardzo ogranicza atrakcyjność tej oferty.

W trakcie opracowywania artykułu nie była dostępna taryfa normalna dla pociągów do Czech kategorii EIC. W 2020 roku ceny były następujące:

Warszawa – Praga: 68,50 euro (tam); 125 euro (tam i z powrotem)
Kraków – Praga: 57,50 euro (tam); 96,20 euro (tam i z powrotem)
Katowice – Praga: 52,50 euro (tam); 87,40 euro (tam i z powrotem)

Pociąg do Pragi

Pociąg Warszawa – Praga w Pardubicach

3. Pociągi nocne do Czech

Od lat kursują pociągi nocne z Warszawy i Krakowa do Pragi. Przez Czechy przejeżdżają także pociągi nocne do Wiednia. Pociągi od lat znane są także z kradzieży i napadów na pasażerów na terytorium Czech, z którymi nie potrafi sobie poradzić nieudolna czeska policja.

W trakcie opracowywania artykułu nie były dostępne aktualne cenniki biletów na pociągi nocne (ze względu na pandemię). W poprzednich latach ceny biletów promocyjnych oraz dopłat do miejsc w wagonach sypialnych i wagonach z miejscami do leżenia były atrakcyjne. Ceny zostaną uzupełnione w 2022 roku.

Pociągi nocne PKP Intercity do Pragi po terytorium Czech jadą tą samą trasą co pociągi EIC, więc są dobrą propozycją transportu na jednodniową wycieczkę pociągiem do Pragi lub na Morawy.

Osobiście polecam wagony z miejscami do leżenia i wagony sypialne zakupione przez koleje czeskie od kolei austriackich. Standard bardzo wysoki.

Kuszetka Ceske drahy

Wagon z miejscami do leżenia kolei czeskich

4. Letnie pociągi PKP Intercity do Bogumina

W lecie kursują pociągi sezonowe nad Morze Bałtyckie oraz na Roztocze, rozpoczynające i kończące bieg na pierwszej stacji po czeskiej stronie granicy. W pociągach obowiązuje oferta „Visit Bohumin”, dzięki czemu wygodnie pociągiem do Czech mogą dojechać osoby z całej Polski. Bardzo dobrze, że PKP Intercity wprowadziło tę ofertę, bowiem brak przejściówek pomiędzy Chałupkami a Boguminem bardzo komplikował podróż. W tym przypadku bilet Chałupki – Bogumin jest bardzo drogi, jednak z innych polskich miast ceny nie są najgorsze.

Przykładowe ceny dla osób dorosłych:

Pociąg TLK Roztocze:

Chałupki – Bogumin – 2,80 euro
Racibórz – Bogumin – 4,40 euro
Katowice – Bogumin – 8 euro
Kraków – Bogumin – 11,10 euro
Lublin – Bogumin – 19,80 euro
Zamość – Bogumin – 19,80 euro

Pociąg TLK Wolin:

Katowice – Bogumin: 6 euro
Gliwice – Bogumin: 8,10 euro
Opole – Bogumin – 10,40 euro
Wrocław – Bogumin – 14 euro
Szczecin – Bogumin – 20,50 euro

Pociąg TLK Wydmy:

Częstochowa – Bogumin – 10,40 euro
Toruń – Bogumin – 19,20 euro
Gdańsk – Bogumin – 20,50 euro
Gdynia – Bogumin – 21,40 euro

Pociąg TLK Pirat:

Katowice – Bogumin: 7 euro
Poznań – Bogumin: 15,60 euro
Kołobrzeg – Bogumin: 20,50 euro

Dopłaty do wagonów sypialnych:

miejsce w wagonie sypialnym w przedziale 3-osobowym: 20 euro
miejsce w wagonie sypialnym w przedziale 2-osobowym: 40 euro
miejsce w wagonie sypialnym w przedziale 1-osobowym: 75 euro

Dostępne są bilety ulgowe dla dzieci, zależą one jednak od wieku dziecka. Szczegółowe informacje znajdziecie w pliku na stronie PKP Intercity.

5. Polregio (Przewozy Regionalne)

Przewozy Regionalne nie uruchamiają pociągów pomiędzy Polską a Czechami. Od dawna nie kursuje pociąg Kraków – Bogumin uruchamiany przez Polregio.

Od 1 września 2018 roku Przewozy Regionalne nie honorują biletów Celodenni jizdenka+Polsko, Skupinova vikendova jizdenka+Polsko, nie wystawiają też biletów Bilet turystyczny + Czechy, Czechy+, Czechy+Max.

Nie zanosi się, aby w przyszłości można było dojechać pociągiem do Czech z Polregio.

6. Koleje Śląskie

Koleje Śląskie uruchamiają pociągi do Czech przez przejście graniczne w Chałupkach. Przez przejście można przejechać pociągami Katowice – Bogumin. Czas przejazdu jest znacznie dłuższy niż w przypadku pociągów PKP Intercity, ale warunki taryfowe korzystniejsze. Połączenie obsługują pociągi ELF2, poprawił się więc komfort podróży.

W maju 2021 roku nastąpiły znaczne zmiany w taryfie Kolei Śląskich, ale jak wynika z informacji na stronie przewoźnika, bilety dobowe sieciowe i bilety Silesia Weekend nadal są honorowane przez České dráhy na terenie kraju morawsko-śląskiego. Z kolei České dráhy w grudniu 2019 roku zmieniły obszar obowiązywania biletu sieciowego na kraj morawsko-śląski – nie dojedziemy już między innymi do stacji Hranice na Moravě i Rožnov pod Radhoštěm.

Mapa obowiązywania biletów na obszarze kraju morawsko-śląskiego z grudnia 2020 roku na stronie kolei czeskich. 

Interesującą ofertą jest bilet Silesia Weekend. Są to bilety Kolei Śląskich wydawane w konkretnej relacji tam lub tam i z powrotem od 18:00 dnia poprzedzającego dzień wolny do 06:00 dnia roboczego. Zniżka na przejazdy w tym okresie wynosi 15% na przejazd tam i 20% na przejazd tam i z powrotem. Jak wynika ze strony internetowej Kolei Śląskich, bilet kupiony do lub ze stacji Chałupki lub Cieszyn, bilet jest ważny również na terenie kraju morawsko-śląskiego w zakresie takim jak bilet sieciowy dobowy.

Jak poinformowali czytelnicy, Bilet Silesia Weekend kupiony do pierwszej stacji przed czeską granicą rzeczywiście jest honorowany na terytorium Czech jako sieciowy bilet dobowy, czyli kupując bilet Marklowice – Cieszyn lub Rudyszwałd – Chałupki możemy pojeździć po niemal całym kraju morawsko-śląskim za grosze (3,5-4 zł).

Według informacji ze strony internetowej Kolei Śląskich, zmiana w taryfie nie przyniosła zmian w obowiązywaniu tej oferty.

UWAGA!!! České dráhy honorują tylko papierowe bilety Silesia Weekend. Bilety elektroniczne NIE SĄ HONOROWANE.

Koleje Śląskie mają w swojej ofercie również „Bilet Rodzinny” i „Senior 65+”. Z biletami tymi wystawionymi do Cieszyna lub Chałupek można przejechać do pierwszej stacji za czeską granicą bez konieczności kupowania przejściówek.

Przejściówki natomiast są wymagane, jeżeli nie korzystamy z którejś z wymienionych ofert. Przejściówki nie zrujnują naszej kieszeni, bowiem przejazd Chałupki – Bogumin i Cieszyn – Czeski-Cieszyn kosztują 2 złote lub 15 koron czeskich. Można je kupić w kasach Kolei Śląskich lub u konduktora.

Pociągiem do Czech - pociąg Katowice - Bogumin

Pociąg Katowice – Bogumin Kolei Śląskich

ELF 2 Koleje Śląskie

Wnętrze pociągu 34Wea ELF2

7. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie uruchamiają pociągi do Czech we współpracy z czeskimi przewoźnikami České dráhy i GWTR Train Regio. Część pociągów ma charakter sezonowy, jednak podróż pociągiem do Czech z Kolejami Dolnośląskimi jest stosunkowo niedroga.

Korzystając z ofert Kolei Dolnośląskich przed pandemią można było dostać się pociągiem do Czech w następujących relacjach:

– pociągi całoroczne Szklarska Poręba – Liberec
– pociągi całoroczne Sędziszów – Trutnov (jako całoroczne na krótko w 2020 roku, wcześniej sezonowe)
– pociągi Międzylesie – Lichkov z przesiadką na pociągi do Uścia nad Orlicą.
– pociągi sezonowe Wrocław – Skalne Miasto

Ze względu na zamieszanie związane z pandemią w 2021 roku nie będę w stanie udzielić szczegółowych informacji. Wiadomo natomiast, że:

– pociąg Wrocław – Skalne Miasto będzie kursował w soboty i niedziele od 26 czerwca do 26 sierpnia 2021 roku.
– pociągi Sędzisław – Trutnov będą kursowały w soboty i niedziele od 26 czerwca do 26 sierpnia 2021 roku.
– pociąg Wrocław – Praga uruchamiany we współpracy z Leo Express nie będzie kursował.

Pociąg Wrocław – Skalne Miasto – informacje (2021)

W pociągach do Czech obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie obowiązuje Taryfa Polska-Czechy. Przykładowe ceny biletów w taryfie:

Bystrzyca Kłodzka – Lichkov 9 zł
Bystrzyca Kłodzka – Uście nad Orlicą 16 zł
Jelenia Góra – Trutnov 14 zł
Kłodzko Główne – Lichkov 13 zł
Kłodzko Główne – Uście nad Orlicą 20 złotych
Lubawka – Trutnov 4 złote
Szklarska Poręba – Harrachov 11 złotych
Szklarska Poręba – Liberec 19 złotych
Wrocław – Liberec 44 złote
Wrocław – Uście nad Orlicą 34 złote

Pełne warunki oferty oraz cennik biletów można znaleźć TUTAJ.

Nadal można nabyć bilet KD + Czechy za 19 złotych, umożliwiający podróż po wybranych liniach kolejowych północnych Czech w pociągach przewoźników České dráhy i Leo Express. Niestety, znacznie zmniejszył się obszar ważności tego biletu.

Na odcinku polskim bilet obowiązuje na odcinkach Lubawka – Lubawka (Gr), Mieroszów – Mieroszów(Gr), Międzylesie – Lichkov(Gr) oraz Szklarska Poręba Jakuszyce – Jakuszyce(Gr), czyli trzeba posiadać osobny bilet do Lubawki, Mieroszowa, Międzylesia i Szklarskiej Poręby Jakuszyc, dalej z biletem KD + Czechy dojedziemy np. do Liberca, Pardubic, Broumova i Turnova.

Bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w terminie jego ważności, tj. do godziny 24:00 dnia wskazanego na bilecie.

Pełne warunki oferty dostępne są TUTAJ.

Szklarska Poręba - Liberec

Pociąg Szklarska Poręba – Liberec/Harrachov

Pociąg do Czech

Wnętrze pociągu Szklarska Poręba – Liberec/Harrachov

8. Leo Express

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2020/2021 przewidziany jest bezpośredni pociąg Praga – Kraków. Jest to połączenie weekendowe – odjazdy z Pragi w godzinach popołudniowych w piątki i niedziele, odjazdy z Krakowa wczesnym rankiem w soboty i poniedziałki. Pociąg jedzie przez Trzebinię i Katowice. Na stronie www.leoexpress.com dostępna jest wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletów. 18 czerwca 2021 roku wznowione zostało kursowanie pociągu.

Jak wspomniałem wcześniej, nie kursuje pociąg Wrocław – Praga uruchamiany wcześniej przez Leo Express we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Firma Leo Express wycofała się także z wielu wygodnych połączeń autokarowych pomiędzy Polską a Czechami.

Osobiście nie polecam pociągów Leo Express w najtańszej klasie. Podróż pociągiem do Czech w standardzie przypominającym pociągi podmiejskie dobra jest jedynie na krótkich trasach. Wadą pociągów Leo Expres jest także mała liczba toalet w pociągach.

Leo Express

Pociąg Leo Express na stacji Bohumin

9. Regiojet

Regiojet zaskoczył wszystkich uruchomieniem w 2020 i 2021 pociągów sezonowych z Pragi do Chorwacji. Firma zapowiada także uruchomienie pociągu Praga – Przemyśl skomunikowanego z pociągami lub autobusami z Przemyśla do Lwowa. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej. Pociągi przeznaczone są raczej dla Ukraińców jadących i wracających do Czech do pracy oraz czeskich turystów chcących zwiedzić Ukrainę.

O szczegółach będę informował.

W mediach pojawiła się informacja, że w zimie 2022 roku Regiojet zamierza uruchomić także pociąg Warszawa – Innsbruck przeznaczony dla polskich i czeskich narciarzy wybierających się na narty do Tyrolu. Realnie rzecz biorąc taka informacja to zagrywka marketingowa.

10. Inne połączenia i oferty

Poza wymienionymi połączeniami można dojechać pociągiem do Czech korzystając z następujących połączeń:

– z Cieszyna do przygranicznych obszarów kraju morawsko-śląskiego dostaniemy się pociągami kolei czeskich relacji Cieszyn – Frydek-Mistek. Warto jednak pamiętać, że w pociągach Cieszyn – Frydek-Mistek za bilet zakupiony u konduktora trzeba płacić w koronach czeskich. Niestety, pociąg nie czeka na opóźnione pociągi Kolei Śląskich i sam byłem świadkiem, jak pociąg Katowice – Cieszyn wjeżdżał na stację w Cieszynie, a pociąg kolei czeskich odjeżdżał może ze 2 minuty przed wjazdem.

– w Głuchołazach zatrzymują się pociągi kolei czeskich przejeżdżające tranzytem przez polskie terytorium pomiędzy stacjami Krnov a Jesenik. Obowiązuje taryfa krajowa kolei czeskich, pociągami można dojechać do różnych interesujących miejsc w Republice Czeskiej.

– pociągi Liberec – Żytawa przejeżdżają przez polskie terytorium bez zatrzymywania się. Z okien pociągu widać Porajów, ale nie zanosi się, aby zbudowano tam przystanek kolejowy. Mieszkańcy zachodniej części województwa dolnośląskiego mogą dojechać pociągiem do Czech z przesiadkami w Görlitz i Żytawie.

– na określonym obszarze województwa dolnośląskiego, niemieckiej Saksonii i kraju libereckiego w Czechach można tanio podróżować pociągami i autobusami z biletem Euro-Nysa. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.zvon.de. W 2016 roku udało mi się zrobić sobie wycieczkę z tym biletem; zapraszam do lektury mojej relacji z podróży – być może zainspiruję kogoś z was.

Pociągiem do Czech – podsumowanie

W artykule starałem się zebrać i przekazać w zrozumiały sposób jak najwięcej informacji dotyczących podróży pociągiem do Czech i wymienić wszystkie możliwe pociągi do Czech uruchamiane przez polskich i czeskich przewoźników. Niestety, informacje na stronach zamieszczanych przez przewoźników nie zawsze są aktualne i zrozumiałe. Nie współpracuję z przewoźnikami ani nie należę do ich pupilków, w związku z czym nie mam dostępu do takich informacji, jak zaprzyjaźnieni z przewoźnikami redaktorzy portali prasowych lub blogerzy komercyjni.

Artykuł będzie aktualizowany i rozbudowywany w następnych latach. Pomimo dołożonych starań podane informacje mogą się okazać błędne głównie za sprawą pandemii i ograniczeń z nią związanych.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Warszawa - Praga

Przedział drugiej klasy wielu pociągów EIC do Pragi

%d bloggers like this: